Üretimi teşvik eden tarım politikaları olmalıdır.
Haber
11 Aralık 2019 - Çarşamba 11:15
 
Üretimi teşvik eden tarım politikaları olmalıdır.
Rize Haberi
Üretimi teşvik eden tarım politikaları olmalıdır.

İnsanların parasını, mallarını,eşyalarını, zamanını ve sağlığını gerektirdiği gibi korumasına ve kullanmasına  tutumlu olmak denir.Tutumluluk hiçbir zaman cimrilik değildir.


Tutumlu insanlar eşyalarını, mallarını  düzenli ve temiz kullanırlar.Zamanlarını boşa harcamazlar, kendilerine ve çevrelerine yararlı işler yaparlar. Kötü alışkanlıklardan kurtulur huzurlu ve güvenli olurlar.      


Okullarımızda 1946 yılından itibaren 12-18 Aralık  tarihleri arasında ki hafta Yerli Malı Haftası olarak kutlanmaktadır. Ülkemizin her yerinde bu hafta ile ilgili önem anlatılmalıdır.1983 yılında bu haftanın adı Tutum Yatırım ve Türk Malları Haftası olmuştur. Cumhuriyet döneminde temelleri atılan kendi kendine yeterli bir toplum olmadaki ilk adım bugün ve yarında devam ettirilmelidir.


Tasarruf ve Yatırım ülkeler için çok önemlidir. Çünkü devletler gelirleriyle giderlerini dengelemek zorundadırlar. Bir devlet eğer gelir ve giderlerini iyi ayarlarsa ; gelir kaynaklarını iyi yatırımlarda kullanırsa kalkınır, zenginleşir ve hiçbir devlete bağımlı kalmaz. Bireyler ve ailelerde gelir ve giderlerini iyi ayarlar, tasarruf yaparsa iyi bir yaşam sürerler. Üreten toplum olursak dışa bağımlı olmayız.


Bir ülkede yaşayan insanlar yalnızca kendisine ait olanı değil , topluma  ait olan malları da korumalıdırlar.Bu günlerde gelir seviyesi iyi gibi görülen bir çok ülke kriz yaşamakta ekonomileri iflas etme noktasına gelmiş olup, gelişmiş ülkeler bu soruna çare aramaktadır. Dünyada böylesine kriz ortamının yaşandığı düşünülecek olursa  Tutum ve Yatırım malları haftasının önemi daha da artmaktadır. Ülke olarak bizlerde sıkıntılar  yaşamak istemiyorsak bilinçli olmalıyız ve harcamalarımızı kontrol etmeliyiz. Paramıza , sanayii ve tarımımıza; yerli üretim mallarını tüketerek sahip çıkmalıyız. Ülke olarak , aile ve bireyler olarak aşırı harcama ve savurganlıktan kaçınmalıyız. Atalarımızın dediği gibi ayağımızı yorganımıza göre uzatmalıyız.       


Tasarruf yapmak, milli kaynakların işletilmesi, yerli fabrikaların kurulması, paranın dış ülkelere gitmesini önlemek , temel tüketim maddelerini öz kaynaklardan karşılamak, ekonomimizi geliştirmek bu haftanın amaçlarındandır .Yerli malları satın alarak ülkemiz kaynaklarına sahip çıkmalıyız.Yerli mallarının üretiminin ve tüketiminin önemini bu hafta içerisinde çeşitli etkinliklerle, yazılı ve görsel basın aracılığı ile kampanyalar düzenlenerek 7 den 70 ‘ e kadar herkese anlatmalıyız. Bilinçli bir toplum ve tüketici kitlesi oluşması ülkemiz kaynaklarının kullanımı aydınlık bir gelecek için çok önemlidir. Bu nedenle yerli sanayi ve tarımsal üretim teşvik edilmeli, yerli ürün üretimi ve tüketimi teşvik edilmelidir.

         
Ülkemize getirilen  kaçak  sanayi ve tarım ürünleri hem ekonomik açıdan hemde  sağlık açısından ülkemize zarar vermektedir. Kaçak getirilen ürünleri getirenlere fırsat verilmemeli tüketiciler olarak bunları satın almaktan vazgeçmeliyiz. Hem sağlığımızı, hem ülkemizi ve ekonomimizi düşünerek yerli mallarını satın almalı ve tüketmeliyiz. Bilinçli bir toplum yetiştirmeliyiz. İnsan sağlığını ve ülke ekonomisine zarar veren ürünleri getiren firmalar, kişiler teşhir edilmeli ağır cezalar verilmelidir. Milli para, milli ürünleri kullanma vatandaşlık ve ülkemize sahip çıkmaktır.Yerli üretimi ve tutumu arttırmak, yatırımı geliştirmek, üretimi teşfik etmek, yatırımları verimli kullanmak devletin ve milletin hedefi olmalıdır.

        
Yabacı malları alırken verdiğimiz paranın bir daha geri gelmeyeceğini düşünmeliyiz. Yabancı ülkelere para akışını önlemek için kendi sanayi ve tarım ürünlerimizi kullanmaya özen göstermeliyiz. Ülkemizde; Doğu Karadeniz  bölge insanının temel geçim kaynağı olan ve tarımında kimyasal ilaç kullanılmayan doğal  Türk çayını tüketmenin önemi anlatılmalıdır. Bu nedenle Türk tarımı ve  Çay sektörünün geleceğini korumak  için ülkemiz çiftçisinin ürettiği Türk Çayını , yerli  tarım ürünlerini,   ülkemizde üretilen  sanayi ürünlerini kullanmalıyız ve   tüketmeliyiz. Tarım politikaları çiftçiyi destekleyen üretimi teşvik eden tarım politikaları olmalıdır. Geleceğimiz için kendi ülke kaynaklarımıza sahip çıkmalıyız. Bunun önemini bilen  duyarlı toplum olmalı ve bunu herkese anlatmalıyız. Tutumlu olmak,yerli üretimi desteklemek, politikalar oluşturmak kendi paramızı kullanmak ulusal bir görevdir. Ülkemizin Yerli malları haftası kutlu olsun. 11.12.2019   

                                                                                                               
Müfit AKMAN
Türkiye Ziraatçılar Derneği RİZE  Şube  Başkanı

Kaynak: Editör:
Etiketler: Üretimi, teşvik, eden, tarım, politikaları, olmalıdır.,
Yorumlar
Haber Yazılımı