Haber Detayı
08 Haziran 2014 - Pazar 11:12
 
Vali Yazıcı Şimşirli Halkının Gönlünü Aldı
Diğer Haberi
Vali Yazıcı Şimşirli Halkının Gönlünü Aldı

ize Valisi Ersin Yazıcı son günlerde HES protestosundan dolayı sürekli gündemde olan köyünde vatandaşlarla sohbette bulundu.

Rize Valililiği görevinde yeni atandığını ve ilk olarak HES olayları ile ilgili Şimşirli köyünün adını duyduğunu söyleyen Vali Ersin Yazıcı’HES çalışmasını durdurduk. Şu anda HES şantiyesinde hiçbir çalışma olmayacak. Meydana gelen üzücü olayları bir tarafa bırakalım. HES için iş yapan firma çalışmanın durduğu hakkında yargıya gider ve yargının vereceği karar için yapacak bir şeyimiz yok. Yargı her şeyin üstündedir. Karışmak veya tanımamak gibi hiçbir lüksümüz ve yetkimiz yoktur.

Mahkemeye gider mi gitmez mi onu da bilemem. Belki yargıya da gitmez ben bir şey söyleyemem ama gerçek olan şu ki Mahkemenin vereceği karara herkes uymalıdır. Başbakanında yakından takip ettiği konuyu şu anda durdurmakla şimdilik gidermiş olduk. Dediğim gibi eğer firma mahkemeye giderse ne karar verilirse o uygulanır. Normal şartla da şu andan itibaren bu HES çalışmasını durdurmuş durumdayız.’dedi.

 

KÖYLÜLER’ÇED YENİDEN YAPILSIN’

Şimşirli köy kahvehanesinde köylülerle yapılan sohbette köylüler’bu HES için yapılan ÇED raporu uydurma bir rapordur. Bu raporda Şimşirli köyündeki oranlık alanın yaban hayatı tamamen yok sayılmıştır. Şifalı Maden suyumuz hiçe sayılmıştır. Burada yabani hayvan olmadığı yalanları o raporlarda yazıldı. Oysa o ÇED raporunu hazırlayanlar köyümüze hiç uğramadan rapor yazmışlar. ÇED raporunun yeniden hazırlanmasını istiyoruz. Ayrıca yüklenici firma ilçede bilgilendirme toplantısı yapmış ama toplantıda Şimşirli Köyünden tek bir kişi dahi katılmadan toplantı yapıldı denilmiştir. Oysa toplantıda tamamen kendi akrabaları katılarak imza atmıştır. Mısır değirmeni çalıştıracak kadar su bulunan deremizde 3.65 MW lık HES olmaz. Bu su 3.65 MW HES çalıştırmaz. Erdoğan Bayraktar Bakan iken 10 MW tan küçük HES’lerin yapılmayacağını Mecliste söylemişti.Bu konunun uygulanmasını istiyoruz.Küçük derelerde 10 MW tan küçük HES lere izin verilmemeli’ dediler.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Vali, Yazıcı, Şimşirli, Halkının, Gönlünü, Aldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı