Haber Detayı
13 Eylül 2019 - Cuma 09:05
 
Vatandaş YOL KÖTÜ , Bürokrası YOL STANDARLARIN ÜZERİNDE Diyor
Rize Haberi
Vatandaş YOL KÖTÜ , Bürokrası YOL STANDARLARIN ÜZERİNDE Diyor

VATANDAŞ: "YOL KÖTÜ"


BÜROKRASİ: "YOL STANDARTLARIN ÜZERİNDE"


Rize'nin merkeze bağlı köylerinden Ortapazar ve Selimiye ile kapatılan Yolbaşı beldesi yolunun çok virajlı olmasından yakınan yöre halkı yolun tehlikeli olduğunu düşünüyor. Yetkililerden virajların azaltılması istenirken, geçtiğimiz yıllarda yol güzergahı değiştirilerek virajlar azaltılacak diye bazı istimlaklar yapıldığı halde yol güzergahında hiçbir değişiklik yapılmadığı iddia edildi.


Bölgede Çaykur'a ait 3 adet çay fabrikası bulunduğu için sanayi bölgesi kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden bazı vatandaşlar, tonajlı kamyonların bu yolu kullandıklarını, yolda çok sayıda ve büyük çukurlar oluştuğunu belirterek hem virajların azaltılmasını hem de yolun çukurlardan kurtarılmasını istiyor.


2'NCİ SINIF İLÇE YOLU


Karayolları yetkilileri ise sözkonusu yolun 2'nci sınıf ilçe yolu kapsamında olduğunu belirterek, buna rağmen standartların üzerinde kaliteye sahip olduğu görüşünde.


GÜZERGAH DEĞİŞİKLİĞİ PROGRAMDA YOK


Karayolları Bölge Müdürlüğünden edinilen bilgiye göre; Ortapazar-Selimiye-Yolbaşı yolunda sadece Ortapazar mevkiinde coğrafi şartların çok zorladığı yerde bir güzergah değişikliği yapıldı. Ayrıca, bundan sonra herhangi bir güzergah değişikliğinin programda olmadığı öğrenildi.


İSTİMLAK İDDİASI DOĞRU DEĞİL


Karayolları Bölge Müdürlüğü yetkilileri, yol güzergahının değiştirilip virajların azaltılması için istimlak yapıldığı halde güzergahın değiştirilmediği yönündeki iddianın ise asılsız olduğunu ifade etti.


GELELİM ESASA.


Bakıldığında bu yol 80' li yıllara kadar Rize Erzurum devlet Karayolu olarak kullanılıyordu.  İyi niyetle bir çalışma yapılmış olmasına rağmen  büyük bir fırsat kaçırıldı.


Rize Merkezden Pehlivantaşı arası 1 dakika 55 saniye sürüyor. Pehlivantaşından sonra aynı duble yol aynı kalitede devam etseydi Ortapazar ve Selimiye'den  Yolbaşı'na  ulaşım süresi azami 5 dakika olacaktı.


Yolbaşı'ndan eski yol takip edilmeyip Aydınlık Camii kısmından bir viyadükle Tokmağın deresi denilen mevkiye inilmiş olsaydı Kalkandere İlçesine ulaşım süresi de en fazla 7- 8 dakika olacaktı.


Kalkandere'den viyadük veya bir tünelle Yol Çayırlı veya Kayabaşı'na  ulaşmış osaydı İkizdere İlçesi en fazla 15 -20  dakikalık bir mesafe de olacaktı. Ve Kalkandere ilçesi de bugünkü mağduriyeti yaşamayacaktı. Hemen kenarından geçen Rize Erzurum yolu sayesinde belkide en canlı ilçeleriden biri olacaktı.


Bu fırsat maalesef lşimdilik kaçmıştır. Rize'den Pehlivantaşı'na kadar yol güzel. Ancak ondan sonrası 50 yıl önceki yolun genişletilmesinden ibarettir. Özellikle Yolbaşı Kalkandere arasında hiç bir önemli değişiklik yapılmamıştır.


Rize ve Yöre halki bu günkü imkanları bir daha yakalayabilir mi bilinmez ama Reis'in Yönettiği bir ülkede Rizeli ve bu yöre halkı bu tarihi fırsatı kaçırmıştır.


Yukarıda belirtilen şekliyle Rize Erzurum yolu Rize İkizdere  güzergahı 50 yıl önceki güzergahan ve duble yol şeklinde konforu yerinde bir şekilde yapılmış olsaydı. Rize İyidere güzergahı dolaşmak zorunda kalınmazdı. Belki Lojistik düşünülerek ana yol İyidere tarafına bırakılmıştır. ancak her ne olursa olsun Bir ilçe yolu bu kadar konforsuz olmamalıydı. Salarha ve Güneysu yolları yakışan şekliyle bölünmüş yol olarak yapılırken ve planlanırken Selimiye Yolbaşı Kalkandere yolunun iki şerit olması da vatandaşları üzmüşe benziyor

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Vatandaş, YOL, KÖTÜ, ,, Bürokrası, YOL, STANDARLARIN, ÜZERİNDE, Diyor,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Vatandaş YOL KÖTÜ , Bürokrası YOL STANDARLARIN ÜZERİNDE Diyor
Yorumlar
Haber Yazılımı