Haber Detayı
25 Mart 2020 - Çarşamba 10:19
 
YAŞ. ÇAY ÜRETİCİSİNİN DİKKATİNE !!!
Rize Haberi
YAŞ. ÇAY ÜRETİCİSİNİN DİKKATİNE !!!

Pandemi ve Çayda Gübreleme 


Küresel ölçekte yaşanmakta olan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVİD-19) salgını dolayısıyla her alanda olduğu gibi tarım alanında da tedbirler almamız gerekmektedir. Bu tedbirler alınmadığı takdirde başta sağlık olmak üzere çok önemli sorunlar yaşayacağımız aşikârdır.  


Rize İlimiz başta olmak üzere Doğu Karadeniz Bölgemizin en önemli tarımsal ürünü çaydır. Çay üreticilerimiz her yıl birinci sürgün dönemi öncesi çay bahçelerine gübre uygulaması yapmaktadırlar. Bu uygulamadan sonra ikinci ve üçüncü sürgün dönemi öncesi herhangi bir gübre uygulaması yapılmamaktadır. Aslında birinci sürgün dönemi bitki uzun bir kış dinlenme döneminden çıktığı için ilk sürgünü verimli ve kaliteli olacaktır. Ayrıca kış dönemi oldukça fazla yağan yağışlar nedeni ile toprakta organik madde iyi bir şekilde ayrışacak ve bu ayrışma sonucu toprakta mevcut olan organik azot açığa çıkacaktır. Bu azot birinci sürgün döneminde dinlenmiş olarak kıştan çıkan çay bitkisi için yeterli olabilecektir.   


Bu yıl yaşanılan Koronavirüs salgını nedeni ile ve yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı çay bahçelerimize gübre uygulamalarının birinci sürgün dönemi öncesi değil, ikinci sürgün dönemi öncesi yapılmasında herhangi bir sakınca olmayacağı düşünülmektedir.  Başta Rize olmak üzere Artvin’den Giresun’a kadar uzun bir sahil şeridinde toplam 31 ilçede yetiştirilen çay bitkisinde,  başta değerli üreticilerimiz olmak üzere bölge halkının sağlığının korunması amacı ile birinci sürgün öncesi gübrelemenin yapılmayarak, bu gübrelemenin ikinci sürgün öncesinde yapılması önerilmektedir.  Böylece hem gübre uygulaması için evlerinden çıkmak zorunda olan üreticilerimiz evlerinden çıkmayarak Koronavirüs Hastalığı (COVİD-19) salgınından korunmuş olunacak, hem de çayın asıl gübreye ihtiyaç duyacağı ikinci sürgün döneminde gübreleme yapılarak ikinci ve üçüncü sürgün dönemlerinde de verim ve kalite arttırılabilecektir.  


Bölge çay üreticilerimiz ve çay tarımımızı etkileyebilecek her türlü soruna çözüm arayışı içerisinde olan Çay İhtisas Üniversitemiz bu konularda bir an önce tedbir alınması gerektiğinin altını çizmektedir.  


Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Çay İhtisaslaşma Koordinatörlüğü 

 

BU ARADA RİZE ZİRAAT ODASINDAN DA BİR AÇIKLAMA GELDİ.


Dünya genelinde görülen ve etkisini sürdüren Coronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de insan sağlığını korumak ve yayılmasını önlemek adına çeşitli tedbirler alınmaktadır. Sağlık Bakanız tarafından ülkemizin her tarafına yayıldığı kamuoyuna duyurulmuş, dolayısıyla ilimizde de görülebileceği anlamı taşımaktadır. Bizlerde üretici kesimi olarak üzerimize düşen önlemlerimizi almak durumundayız.


Bu bağlamda; Rize ilimize il dışından çay gübreleme işi için bu günlerde ilimize gelinmekte ve virüsün yayılmasına sebep olacağı düşünülmektedir. Virüsün yayılmasını önlemek/en aza indirmek için üreticilerimizin gelmemesi ve gübrelemeyi birinci sürgün sonunda uygulaması önerilmektedir.


Bölgemizin başta Rize ilimizin en önemli tarım ürünü ve geçim kaynağımız Çaydır. Yaş çay gübrelemesi birinci sürgü sonunda uygulaması Ziraat Mühendisleri ve ilgili yöneticiler her hangi verim ve kalite kaybı olmayacağını söylemektedirler. İl dışından gelecek üreticilerimiz koronavirüs önlemleri kapsamında bir sefere mahsus bu şekilde uygulama yapmalarını temenni ediyoruz.

Her işin başı sağlık …


RİZE ZİRAAT ODASI BAŞKANLIĞI

Kaynak: Editör:
Etiketler: YAŞ., ÇAY, ÜRETİCİSİNİN, DİKKATİNE, !!!,
Yorumlar
Haber Yazılımı