Haber Detayı
04 Haziran 2014 - Çarşamba 07:23
 
Yaşananlardan Büyük Üzüntü Duyduk
Diğer Haberi
Yaşananlardan Büyük Üzüntü Duyduk

İkizdere ilçesinin Şimşirli köyünde özel bir firma tarafından yapılmak istenen HES inşaatında patlayıcı madde kullanıldığı gerekçesiyle yapılan protesto sonucu meydana gelen darp olayları ile ilgili İkizdere Kaymakamı Abdil Koç yazılı bir açıklama yaptı.

Kaymakam Abdil Koç’un yazılı açıklamasında’ 31 Mayıs 2014 günü ilçemiz sınırlarında Şimşirli Köyü’nde gerçekleştirilen Hidroelektrik Santrali (HES) inşaatına yönelik gerçekleştirilen protesto eylemi ve sonrasında kolluk birimlerimiz tarafından mecbur kalınan müdahale girişimi hakkında yerel, ulusal ve sosyal medyada bir takım haberler yayımlanmaktadır.

Şimşirli HES inşaat alanı ile etrafındaki son protesto eylemleri 28 Mayıs 2014 tarihi itibari ile başlamıştır. Protestocular HES tünel inşaatı içerisinde devam eden patlatmaları engellemek amacı ile protesto eylemi gerçekleştirdiklerini beyan etmiştir. İdaremize o tarih itibariyle patlatma yapılamayacağına dair herhangi bir mahkeme kararı ya da yetkili idareler tarafından verilmiş bir karar ulaşmamıştır. Ayrıca Şimşirli Köyü Muhtarlığı tarafından patlatma yapılamayacağına dair idaremize bırakılan itiraz dilekçesi geciktirilmeksizin Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne iletilmiştir. 29 Mayıs 2014 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve muhtarlık tarafından yapılan itiraza cevaben tünel içerisinde patlatma yapılmasına herhangi bir engel olmadığına dair olan resmi evrak idaremize ulaşmıştır. Ancak protestocular şantiye alanı içerisinde ve etrafındaki eylemlerine devam etmiştir. Kaymakam olarak Şimşirli Köyüne gidilerek protestocuların tüm sorularına cevap verilmiş, mevcut durum hakkında protestoculara eylem sahasında yaklaşık bir saat bilgi verilmiştir. Protestocular 31 Mayıs 2014 tarihinde sabahın erken saatleri itibari ile HES inşaat alanı girişinde oturma eylemine geçecek şekilde eylemlerini sürdürmüştür. Protestocular eylem süresince işçilerin inşaat alanından ayrılmasına ve inşaat alanına girişlerine engel olmuştur. Bunun üzerine ilgili HES firması tarafından kolluk birimlerine protestocular hakkında iş yerine taciz, çalışmayı engelleme, işçilerin giriş ve çıkışlarına engel olma, hakaret ve tehdit iddiasıyla suç duyurusunda bulunulmuştur. Eylem sahasına intikal eden kolluk birimleri uygulanan eylem tarzının yasal olmadığı ve haklarında suç duyurusu bulunduğu konusunda protestocuları uyarmıştır. Protestocular inşaat alanının girişini kapatma ve işçilerin ayrılmasını engelleme şeklindeki eylemlerini sürdürmüştür. Bunun üzerine Şimşirli Köyü Muhtarı İsmail Bir, tarafımdan saat 10.37’de telefon yoluyla aranarak sürdürülen eylemin yasal olmadığı noktasında uyarılmıştır. Ayrıca Şimşirli Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Hızır Özcan yine tarafımdan saat 11.26’da aranarak özel iş yerine tecavüz, insanların giriş çıkışını engelleme, hakaret ve tehdit gibi şikâyetlerin mevcut olduğu, devam etmekte olan eylemin yasal olmadığı yönünde bilgilendirilmiş ve kendisinden bir sivil toplum temsilcisi olarak eylemin sona erdirilmesinde yardım talep edilmiştir.

Bu girişimlerden herhangi bir sonuç alınamayınca Şimşirli Köyü Muhtarı İsmail BİR, eski muhtar Ali İhsan UZUN ve protestocu Bahri BİR İlçe Jandarma Komutanlığı’na davet edilmiştir. Kaymakam olarak ben ve İlçe Jandarma Komutanı Seçkin TARAKÇI tarafından sürdürülen eylemin yasal olmadığı, haklarında şikâyet olduğu, eylemin sona erdirilmemesi durumunda müdahaleye mecbur kalınacağı ve İdarenin bu durumu arzu etmediği yaklaşık iki saat süreyle anlatılmıştır. Muhtar ve beraberindekiler eylemi sona erdirme sözüyle İlçe Jandarma Komutanlığı’ndan ayrılmışlardır. Ancak görüşmenin ardından bir saat kadar süre geçmesine rağmen eylem sona erdirilmemiştir. Bunun üzerine yasal olmayan eyleme son vermek ve firma yetkilileri ile protestocular arasında vukuu bulmaya başlayan çatışmayı engellemek adına kolluk birimleri tarafından müdahaleye mecbur kalınmıştır. Yaşananlardan idaremiz büyük üzüntü duymaktadır ‘denildi.

 
Kaynak: Editör:
Etiketler: Yaşananlardan, Büyük, Üzüntü, Duyduk,
Yorumlar
Haber Yazılımı