Haber Detayı
31 Mayıs 2013 - Cuma 08:41
 
Yeniden Yazılırsa Kıyamet mi Kopar?
Siyaset Haberi
Yeniden Yazılırsa Kıyamet mi Kopar?

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, yeni anayasa yapım sürecinde değişmez maddelerin de yeniden yazılabileceğini savunarak,"O maddeler yeniden yazılırsa kıyamet mi kopar?" dedi.

"NİYE DEĞİŞMESİN?"

Bakan Yazıcı şöyle konuştu;

"1982 Anayasası'nın hak ve özgürlükler açısından sakıncalar içerdiği,egemenlik hakkının kullanılması konusunda millete ortak kurumlaroluşturduğu ve belki Türkiye'nin yaşadığı o darbe süreçleri itibarıyla,anayasada var olan egemenliğin kategorize edilmiş olduğu söylenebilir.

Değişmez madde var bunlara dokunursan olmaz, diyor. Ona değişmez madde niteliğini kim verdi? Niye değişmesin? Türkiye'nin başkenti, bayrağı, marşı, cumhuriyeti, nitelikleri değişmez. Buna kimsenin bir itirazı yok. Ama o maddeler yeniden yazılırsa kıyamet mi kopar? Ona değişmez niteliği veren kim? Ona darbe ürünü dememişler. Diğer maddeleri darbeciler yaptı diye değiştireceksin, o 3 maddeye 'değişmez' niteliğini darbeciler vermiş onu koruyacaksın. Böyle olmaz. Bunu söylerken, onları değiştirelim yerine başka şeyler koyalım demiyorum ama anayasa yapma hakkı millete aitse millet o anayasayı yapar."

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yeniden, Yazılırsa, Kıyamet, mi, Kopar?,
Yorumlar
Haber Yazılımı