Yazı Detayı
08 Ağustos 2019 - Perşembe 16:24 Bu yazı 473 kez okundu
 
Kurban Kesmenin Önemi ve Fazileti
Orhan YAZICILAR
orhanyazicilar@rizeninsesi.net
 
 

Kurban kesmenin tarihi Hz. Adem (a.s.) dönemine kadar uzanmaktadır. Yüce Allah'ın kelamı olan Kur'an-ı Kerim'de Yahudilik ve Hıristiyanlık'ta da kurban kesmeye işaretler bulunmaktadır. Peki Kurban Bayram'ında kurban kesmenin önemi ve fazileti nedir? 


Kurban Bayramı önemi nedir? Kimler Kurban kesmelidir? Kurban ne demektir? Kurban kesme ibadetinin tarihi ve fazileti nedir? sorularının yanıtını haberimizde sizlerle paylaşıyoruz. Kur'an'da bir çok ayette kurban kesimine işaret edilmiştir. Kurban kesme ameli ile diğer ümmetler, Allah tarafından imtihan edilmiştir. Müminler her kurban kesiminde Hz. İbrâhim ile oğlu İsmâil'in Cenâb-ı Hakk'ın buyruğuna mutlak itaat konusunda verdikleri başarılı sınavın hâtırasını tazelemiş ve kendilerinin de benzeri bir itaate hazır olduğunu simgesel davranışla göstermiş olmaktadır. 
 

İŞTE KURBAN BAYRAMI ÖNEMİ  
 

Sözlükte "yaklaşmak, Allah'a yakınlık sağlamaya vesile olan şey" anlamına gelen kurban, dinî bir terim olarak, "ibadet maksadıyla belirli bir vakitte belirli şartları taşıyan hayvanı usulünce boğazlamak, ya da bu şekilde boğazlanan hayvan" demektir. Arapça'da bu şekilde kesilen hayvana udhiyye denilir. İnsanlık tarihi boyunca hemen bütün dinlerde kurban uygulaması mevcut olmakla birlikte şekil ve amaç yönüyle aralarında farklılıklar bulunur. Kur'an'da Hz. Âdem'in iki oğlunun Allah'a kurban takdim ettiklerinden söz edilir (el-Mâide 5/27); bir başka âyette de ilâhî dinlerin hepsinde kurban hükmünün konulduğuna işaret edilir (el-Hac 22/34). Ancak Yahudilik ve Hıristiyanlık'ta kurban telakkisi bir hayli değişikliğe uğramıştır.  Hıristiyanlık'ta İsâ'nın çarmıha gerildiği ve bunun insanoğlunun aslî günahına karşı Baba'nın oğlu İsâ'yı feda etmesi olduğu inanışıyla kurban telakkisi özel bir anlam kazanmıştır. 
 

İnsanlık tarihi boyunca hemen bütün dinlerde kurban uygulaması mevcut olmakla birlikte şekil ve amaç yönüyle aralarında farklılıklar bulunur. Kur'an'da Hz. Âdem'in iki oğlunun Allah'a kurban takdim ettiklerinden söz edilir (el-Mâide 5/27); bir başka âyette de ilâhî dinlerin hepsinde kurban hükmünün konulduğuna işaret edilir (el-Hac 22/34). Ancak Yahudilik ve Hıristiyanlık'ta kurban telakkisi bir hayli değişikliğe uğramıştır. Hıristiyanlık'ta İsâ'nın çarmıha gerildiği ve bunun insanoğlunun aslî günahına karşı Baba'nın oğlu İsâ'yı feda etmesi olduğu inanışıyla kurban telakkisi özel bir anlam kazanmıştır. İslâm'da kurbanın dinî hükmüyle ilgili olarak Kur'an'da, Hz. Peygamber'in sünnetinde önemli açıklamalar yer almış, bu çerçevede oluşan fıkıh kültüründe de konu hakkında ayrıntılı bilgi ve hükümler derlenmiştir. 
 

KURBAN BAYRAMI ÖNEMİ NEDİR? 

 
Kurban gerek fert gerekse toplum açısından çeşitli yararlar taşıyan malî bir ibadettir. Kişi kurban kesmekle Allah'ın emrine boyun eğmiş ve kulluk bilincini koruduğunu canlı bir biçimde ortaya koymuş olur. Müminler her kurban kesiminde Hz. İbrâhim ile oğlu İsmâil'in Cenâb-ı Hakk'ın buyruğuna mutlak itaat konusunda verdikleri başarılı sınavın hâtırasını tazelemiş ve kendilerinin de benzeri bir itaate hazır olduğunu simgesel davranışla göstermiş olmaktadır. Kurban toplumda kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu canlı tutar, sosyal adaletin gerçekleşmesine katkıda bulunur. Özellikle et satın alma imkânı hiç bulunmayan veya çok sınırlı olan yoksulların bulunduğu ortamlarda onun bu rolünü daha belirgin biçimde görmek mümkündür. Zengine malını Allah'ın rızâsı, yardımlaşma ve başkalarıyla paylaşma yolunda harcama zevk ve alışkanlığını verir, onu cimrilik hastalığından, dünya malına tutkunluktan kurtarır. Fakirin de varlıklı kullar aracılığıyla Allah'a şükretmesine, dünya nimetinin yeryüzündeki dağılımı konusunda karamsarlık ve düşmanlıktan kendini kurtarmasına ve kendini toplumunun bir üyesi olarak hissetmesine vesile olur. 
 

KURBAN KESME YÜKÜMLÜLÜĞÜ 
 

Bir kimsenin kurban kesmekle yükümlü sayılması için bulunması gereken şartlara kurbanın vücûb şartları denilir. Kurban kesmenin sünnet oldu- ğunu söyleyenlere göre ise bunlar sünnet oluşun şartlarıdır. Bir kimsenin kurban kesmekle yükümlü olabilmesi için dört şart aranır: 
 

1. Müslüman olmak. 
2. Akıllı ve bulûğa ermiş olmak. 
3. Mukim olmak, yani yolcu olmamak. 
4. Belirli bir malî güce sahip bulunmak. 
 

Gayri müslimler öncelikli olarak imanla mükellef olup ancak iman ettikten sonra ibadetleri ifa etmeye ehil sayılırlar. Bu sebeple, bir kimsenin kurban kesmekle yükümlü tutulabilmesi, daha doğrusu böyle bir ibadeti ifaya ehil sayılabilmesi için müslüman olması gerekir. Bu kural bütün ibadetler için geçerlidir. Hanefîler'den Ebû Hanîfe ve Ebû Yûsuf ile Mâlikî ve Hanbelî mezheplerine göre kurbanla yükümlü sayılmak için akıl ve bulûğ şart olmayıp gerekli malî güce sahip olan küçük çocuklar ve akıl hastaları adına kanunî temsilcileri tarafından kurban kesilmesi gerekir. Bu fakihler kurbanın malî bir ibadet oluşu ve başta fakirler olmak üzere üçüncü şahısların hakkının gözetilmesi hususunu ön planda tutmuşlardır. 
 

Hanefî fakihlerinden İmam Muhammed'e ve Şâfiîler'e göre kurban mü- kellefiyeti için akıl ve bulûğ şarttır. Hanefî mezhebinde bu konuda fetva İmam Muhammed'in görüşüne göre verilmiş ve tatbikatta bu görüş ağırlık kazanmıştır. Bu son görüşün ilk bakışta, üçüncü şahısların yani kurban etinden yararlanacak ihtiyaç sahiplerinin haklarını göz ardı ettiği ileri sürü- lebilirse de, ehliyetsiz ve eksik ehliyetli kimselerin mal varlığının korunması ve gerekli tedbirler alınarak onlara daha güvenli bir gelecek hazırlanması açısından isabetli olduğu da söylenebilir. Çünkü çocuk ve akıl hastasının haklarının istikbale mâtuf olarak korunması, kanunî temsilciler için hukukî ve dinî bir sorumluluktur. Böyle bir kaygının söz konusu olmadığı durumlarda kanunî temsilcilerinin zengin çocuklar ve ehliyetsizler adına kurban kesmesi güzel bir davranış olur. 

 

 
Etiketler: Kurban, Kesmenin, Önemi, ve, Fazileti, ,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
10 Aralık 2019
ÜÇ PUANA İNANAN KAZANDI!...
96 Okunma.
30 Kasım 2019
KONYA’NIN ETLİ EKMEĞİ RİZESPOR'A İYİ GELDİ!....
232 Okunma.
25 Kasım 2019
RİZELİ OLARAK NE TADIMIZ KALDI, NE DE TUZUMUZ!...
485 Okunma.
22 Kasım 2019
Öğretmen ve 24 Kasım
230 Okunma.
11 Kasım 2019
Ç. RİZESPOR’DA İNANCIN ZAFERİ!...
242 Okunma.
06 Kasım 2019
MEVLİD KANDİLİNİN ÖNEMİ VE ANLAMI… 
212 Okunma.
02 Kasım 2019
BİZE YİNE HÜSRAN!... RİZESPOR NEREYE ?
297 Okunma.
26 Ekim 2019
YEŞİL-MAVİLİLER TARAFTARIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ!...
290 Okunma.
21 Ekim 2019
Ç.RİZESPOR’A PATLAYAN PATLAYANA!...
269 Okunma.
12 Ekim 2019
EV VE İŞ YERLERİMİZE ŞANLI BAYRAĞIMIZI ASALIM…
218 Okunma.
07 Ekim 2019
KARTALLAR İRTİFA KAYBETMEYE DEVAM EDİYOR!..
251 Okunma.
03 Ekim 2019
CAMİLER VE İMAMLAR HAFTASI…
140 Okunma.
28 Eylül 2019
Ç. RİZESPOR DARMADAĞIN!...
233 Okunma.
23 Eylül 2019
RİZESPOR'DA PUAN KAYBI İKİ KARTALA YAZAR!...
197 Okunma.
16 Eylül 2019
RİZESPOR’U ZOR GÜNLER Mİ BEKLİYOR?..
347 Okunma.
07 Eylül 2019
Okula Yeni Başlayacak Olan Yavrularımıza Önerim!...
200 Okunma.
05 Eylül 2019
ÖĞRETMENLERİN MESLEKİ ÇALIŞMALARI NE KADAR VERİMLİ OLUYOR?
213 Okunma.
02 Eylül 2019
HER ŞEYE RAĞMEN BİR PUAN GÜZEL!..
399 Okunma.
26 Ağustos 2019
RİZESPOR ARTIK AFFETMİYOR!...
785 Okunma.
18 Ağustos 2019
ÇAYLAR BİZDEN; ÜÇ PUAN GENÇLERDEN!..
863 Okunma.
30 Temmuz 2019
SAYIN VALİMİZ KEMAL ÇEBER’İ OLDUKÇA BAŞARILI BULUYORUM!...
360 Okunma.
12 Temmuz 2019
SİGARA İZMARİTİNİ YERE ATMA!....
373 Okunma.
13 Haziran 2019
ŞİMDİ KARNE ZAMANI, HERKESE İYİ TATİLLER!...
391 Okunma.
01 Haziran 2019
BAYRAM SEVİNÇ GÜNÜDÜR!..
303 Okunma.
22 Mayıs 2019
ZENGİN SOFRALARI VE RAMAZAN...
314 Okunma.
02 Mayıs 2019
Ramazan Yaklaşırken
485 Okunma.
15 Nisan 2019
Rizespor Herşeye Rağmen...
732 Okunma.
09 Nisan 2019
Rizespor Bastırdı Beşiktaş golleri attı.
521 Okunma.
02 Nisan 2019
Değerli Tophaneli Hemşehrilerim
811 Okunma.
Haber Yazılımı