Yazı Detayı
01 Haziran 2019 - Cumartesi 02:13
 
Rize AK Parti yönetimi seçim sonuçları nasıl değerlendiriliyor?
Güngör ÖKSÜZ
[email protected]
 
 

Normal şartlar altında AK Parti’nin Rize'de yerel seçimi kazanmaması için bir sebep yoktu: Bütün ilçelerin çoğu AK Partili teşkilat mesubu ve seçilmiş vekiller tarafından yönetiliyordu?


İlimizde bir çok hamleye hakim bu temsilciler dört ilçenin kaybına sebeb olmuştur.


“Rize'de bir ben ve kibir sorunu var”


Ak Parti’nin kuruluş döneminde ve sonrasında uzun bir süre görev alanlar ve sağlam bir kadro ile görev yapan eski teşkilat mesuplarinin neden görüşleri alınmadı?Bu kurucu arkadaşlarimiz neden siyasetten uzaklaştırıldı?Bu davayı kendi davası kabul eden kurucuların görüşleri alınmadan yapılan hamleler bir yıkıma sebeb olmuştur.


Kurucuların görüşleri dinlenilmeden tecrübelerinden faydalanılmadan kararlar verilmesi… Mevcut yönetimlerin önüne çıkan sorunları çözebilecek yetkilerle donatılmış bir yönetim olmamasi, genelde bir kayba sebeb olmuştur.Sevindirici tarafı kariyer sahibi halk nezninde sevilen kendini kanıtlamış Rahmi Metin gibi güçlü bir aday mevcut oluşu AK Parti açısından bir kazanç olmuştur.


Üstelik MHP’yi de yanına almış. İki partinin sözcülerinin tek parti sözcüleri gibi açıklama yaptıkları yetmezmiş gibi merkezde ortak aday da belirleyebildi.


AK Parti ile MHP ‘Cumhur İttifakı ilimizde' seçimden başarısız çıkması olur muydu hiç?


Benim görüşüm! Bu bir akıl yürütmeye dayanıyor.


Tabii, AK Parti genel başkanı da olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Rizeli oluşu-canını dişine takarak partisini kazandırmak için seferber olduğu ve onun bugüne kadar katıldığı bütün seçimleri -hatta kaybettiklerini bile- sonunda kazanma becerisini de bu tabloya eklemem gerekiyor.


Daha ne olsun?


Yine de…


Tabloyu bozan görüntüler oldu Rize'de...


Evet, bütün bu tabloya rağmen, Ak-parti olarak- işlerin beklendiği gibi gitmemesi Rize'de 4 ilçenin kaybedilmesi, Reis ve Rahmi metin sayesinde 72 oy alarak başarısızlıkların üstü kapatıldı.


Bu Rize için aslinda ciddi ve cevabı kolay verilemeyen bir soru?


Galiba önemli olan il geneli ve  ilçelerde gösterilen başarısızlık seçmende bir heyecan, bir şevk de uyandırmadı.Çok deneyimli görünmeyen bu yönetim Rize genelinde en büyük handikapı, olağanın ötesinde deneyimli olmamaları oldu.


Üstlenmedikleri bir tek cumhurbaşkanlığı makamı olsa gerek,bazi adayları aday olarak göstermeyerek seçmeni şaşırtması ve kibirleri üğrüna belediye başkan adaylarını kendilerini tatmin edecek ve kendi çaplarında politik figürler tercih ederek iyi tanımadıkları seçmenin karşısına aday olarak çıkartıkları o ilçe adayları seçmenleri şaşırtarak elindeki belediyeleri kaybetmesine sebeb oldu.


Kamuoyu yoklamalarına bakmadan ”Kibirleri ve tercübesizlikleri kaybetme sinyali alamamalarına sebeb olmalı?Ak parti açisindan yanlış adaylar tercih ettiklerini fark edilmemiş...Çayeli,derepazarı,ikizdere'yı ve fındıklı'nın kaybedilmesine sebeb olunmuştur.


Rize'de Anketler ciddi manada manipülasyonlar yapan teşkilat yetkilileri varmış…


Peki neden? Eski kurucuların tahlilllerden sonra, dostum“Mahçup olursun” anlamını taşıyan uyarılarına rağmen“Biz yine kazanırız” beklentisi ile dört ilçe kaybedildi?


Kurucu gençlerin kendi aralarında verdikleri iftar yemeğinden rahatsız olanların geçmişi sorgulamaları bu başarısızlığı örtbas etme nedeni olmamalı?


Bu davaya gönül veren vefalı kişiler bu davayı devam ettirmeleri Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın söylediği gibi“Hiçbir kardeşinizi kırmadan, sürekli yeni insanlar kazanarak önümüzdeki döneme hazırlanmalıyız”sözünü kurucu ak sakallı kardeşleriniz iftar yemeği düzenledi diye bundan rahatsızlık duyan teşkilat mesubu arkadaşların  tavrı gündeme ve zihinlere çakılmasi kurucu arkadaşlarimizin refklesine itmesi, bir kayba sebeb olmazmı?


Değerlendirilmesi gereken diğer bir konuda Çay üreticisine verilen rakamların halk nezninde beğenilmesi fırsatını izlenen yanlış politikalar ve deneyimsizlikler sebebiyle özel sektöre mahkum edilerek,üreticinin tepkisine neden olmuş muhalefete,TBMM'de seçim malzemesi yapmıştır.

 
Etiketler: Rize, AK, Parti, yönetimi, seçim, sonuçları, nasıl, değerlendiriliyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı