Güngör ÖKSÜZ RİZE'DE YAVAŞ GİDEN BÜROKRASİ
Yazı Detayı
03 Eylül 2019 - Salı 11:52
 
RİZE'DE YAVAŞ GİDEN BÜROKRASİ
Güngör ÖKSÜZ
gungor@rizeninsesi.net
 
 
YAVAŞ GİDEN BÜROKRASİ

Rize’ye turistlerin geliş sebebi nedir?
 
Turizm konusunda en çok nutuk atılan il, bizim ilimizdir. Üstelik, bizim ilimiz, tarihi eserleri, doğası, iklimi, coğrafyası ile dünyanın turizme en uygun bölgelerinden birinde bulunmaktadır. Bu topraklarda bir çok eserler yok edilmiş.

Bu kentte din turizmi var. Yaz turizmi, kış turizmi, yelken turizmi, balık turizmi, ne arasanız var. 
Bu şehirde güzel bir müze şart bunları  yapmadan konuşmak boş.Belediyemiz Sokaklarda ve çevrede olağanüstü işler yapmalı. 

Bütün bu avantajlara karşın, bu kente bir tek bile yerli veya yabancının turizm amacıyla, yani “Hadi gideyim de şu Rize’nin güzelliklerini göreyim” diyerek geldiğini sanmıyorum. 

Çünkü bizim şehrimizde turizm kültürü yok.

Bu şehrin hali vakti yerinde insanlarımız her gider. Gelen turistler Otobüslere binerek rehber eşliğinde rize ve çevresini yaylalarını dolaştirmaya zemin hazırlamak gerekir.

Yaşanabilir şehir demeyle bu kente bir tek turist gelmez. Bu şehre oteller turistik mekanlar katmak gerekir.Turizm başka bir şey. Bu kentte turist yok. Olması da mümkün değil. Çünkü kafaları değiştirmek gerekiyor.

Turist gezip gördükten sonra eğlenmek ister. Huzur içinde, rahatsız edilmeden eğlenmek ister. Bu da ev sahiplerinin topyekün turizme sıcak bakması, katkı sağlaması ile mümkündür. Taksici bilecek turizmi, lokantadaki garson bilecek. Sokakta yürüyen yabancıya dik dik bakmamayı herkes öğrenecek. Trafik düzeni olacak. 

Bu şehirde Trabzon ile Batum arasında pazar hava limanı ile daha popüler olabilir. Ama bunun için sadece  Plajlar yapmak yetmez. Rize sahilleri ve çevresi için “Turizm bölgesi” kararı alınmalı. Ama kağıt üzerinde kalmamalı yada sözlü olarak yaşanabilir şehir demeyle bu şehre turist gelmez.

Rize'ye teleferiği,Sahil,Kale,Ziraat,Dağbaşi,Isırlık ve hatta molivayida katarak bir cazibe merkezi haline getirebiliriz.Turizmi konuşmak başka, uygulamak başkadır. Türkiye’de en önemli turizm hareketlerinden biri “Spor turizmi” dir. Bizim futbol takımımızın yanında basketbol takımımız yok.

Liman şehriyiz ama limanımız yok. Sahilimizde gemiler göremiyoruz.Gelen gemilerde yolcular gündüz dolaşır, gece gidip otellerde kalacak bir alt yapımız yok. Bu kente okumak için gelen öğrenciler memnun değil ki, turist neden gelsin. 

Türkiye’nin en çok turist çekecek kenti olma potansiyeline sahipken, neden bir tek bile turistin gelmediğini, neden bu şehre otobüslerle turlar düzenlenmediğini oturup, düşünmemiz gerekir. Aslında çok derin derin düşünmek de gerekmiyor. Bu kentin rengi soldu, ahlakı bozuldu. Önce topyekün kafaları değiştirmek gerekiyor.

Siz ne düşünürsünüz bilemem ama turizm canlandırmak yaşanabilir kent demeyle olmaz bu insanlara projelerinizi sunarak hep beraber kalkınmasını sağlayacak projeler üretmek gerekir.
 
Kim ne derse desin, hala Rize siyasetinde önemli yere sahip isimler gelmeli Rize dışardan gelen siyasetçiler ile yönetilmemeli.Daha aktif siyasetçiler bir kenara itilerek, aktif siyasetin tamamen dışında bırakılmamalıdır . Ancak 2019’daki önemli seçimler arifesinde ben  istifa ettim”ben siyaseti biraktim demeyle, hiç olmaz ilimizdeki siyasi dengeleri değiştirelim, bu mantik Rize'ye zarar verir. 

Bilmiyorum, ama bir şekilde bu durumlar Reis’in kulağına gitmeli. 
 
TURİZM PROJELERİ
 
Politikalarınızı açıklarken 5 yıldızlı otellere gitmektense küçük ölçekli otellere daha fazla imkan Rize’ye turistlerin geliş sebebi nedir? arzulayan bir anlayış ile turizm canlanmaz. Neden bu düşünceye sahipsiniz? Ayrıca bizim Rizemizde olduğu gibi turizmciye teşviklerle ilgili bir düşünceleriniz var mı? Özellikle Rize yatırımcısına vereceğiniz mesajınız nelerdir?
 
Bu şehre 5 yıldızlı otellere tabiki gelecek vede gelmeli. Devam eden otel inşaatlarınız varmı? Şehrimizde kaç yatak kapasiteniz var?Ama şuanda baktığımızda zaman turizmde yatak kapasitesinin yüzde kaçlarda? Buradaki  hedeflarinizi yerli üretimin turizme entegre edebiliyormusunuz?Gelen turist büyük oranda harcamak için getirdiği parayı cebinde geriye neden götürüyor? Yani çok fazla bir yerli halka bir katkısı oluyormu? Bizim özellikle önümüzdeki süreçte yerli üretimi nasıl gelen turiste sunabiliriz? Bununla ilgili çeşitli projeler üretiliyormu? Üretiliyorsa bunlar nelerdir? Örneğin şehrin belli bölgelerinde özellikle ilçelerde yazın turistin kumunu, güneşini ve denizin kumunu alarak bunlar mümkün olamaz. Ne zaman müdahale edebilirsiniz? Yani insanlar denizini, güneşlenmesini, yüzmesini bitirip gelir, duşunu alır ondan sonra bir aktivasyon vermek zorundasınız.
 
Etiketler: RİZE'DE, YAVAŞ, GİDEN, BÜROKRASİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı