Yazı Detayı
10 Nisan 2019 - Çarşamba 09:40 Bu yazı 1230 kez okundu
 
Rize Doğu Karadeniz'in Parlayan Yıldızı
Güngör ÖKSÜZ
gungor@rizeninsesi.net
 
 
RİZE DOĞU KARADENİZ'IN PARLAYAN YILDIZI...
 
Türkiye ekonomisine ve Bölge Ekonomisine katma değer sağlayan sektörlerin başında gelen turizm sektöründe 2023 yılı yeni bir Rize hedefiyle yola çıkmaktır.
 
Yöremize şehir olarak güç katacak daha çağdaş ve daha modern bir kent bilinci ile yönetilmelidir?Rize'ye hak edecek şekilde hizmet değeri kabiliyetine güç katacak daha çağdaş ve daha modern bir kent bilinci ile birlikte çalışmak,Rizeli sektör temsilcileri hedeflere ulaşmak için yatırım rotasının Rize'ye dönmesi gerektiğinin bilinci ile hareket etmelidir?
 
TÜRKİYE'DEKI RİZELİ YATIRIMCILAR'IN HEDEFİ RİZE OLMALIDIR
 
 HEDEF: 15 Bin yatak
 
Rize uzun vadeli yatırımlardan bahsetmeli,"Kentimizin hedefi 15 bin yatak kapasitesindeki otellere ulaşmak. Bunu yaparken; doğa, çevre, kültür, kongre ve fuar gibi konuların iç içe olduğu bir yapı amaçlanmalı'dir? 
Rizenin Antalya'daki gibi 500 bin yatak kapasitesine ulaşmak gibi hedefleri olmamalı? Sonuçta Türkiye,Rize ile dünyaya tanıtılmalı? Rize, kültür ve sağlık turizminin, kongre ve fuar organizasyonlarının ön plana çıkarılacağı her şey dahil sisteminin değil kişiye yönelik hizmetin verileceği bir kent olmalı?Bunun için yapılan çalışmalar ve tesisler doğa ve çevreyle uyumlu olarak planlanmalı."Kentimizin kültürel mirası değerlendirilmelidir."
 
TURİZMDE BATUM´DAKİ POTANSİYEL BİZDEDE MEVCUT
 
 2018 Yılının ocak ve ekim ayları arasında Batum´un 7 milyon 500 bin turiste ev sahipliği yaptı.Bunun yaninda Pazar Havalimanı'nın açılması yöremizdeki turist sayısını artışında önemli bir rol oynayacaktır.Rizemizin turizm potansiyeline karşın mevcut yatak sayısını ve yatırım alanlarının artırması bu rakamlarin yöremizde olması ve bu oranda bir artışı yapabilecek potansiyele başka iller sahip değildir?
Bu yüzden yatırımların Rize'de yapılması herşeyden önce iyi bir tasarım ve güçlü bir alt yapıya sahip olması gerekir? 
 
HEDEF KARADENİZ ÇANAĞININ BİRİNCİSİ OLMAK
 
Yeşile sahip tabiat yapısı ile yaylalarımızın ortadoğu,arap turistleri cezbettiği ve arapların,Recep Tayyip Erdoğan'a olan hayranlığının bir ilgi odağı olacağı, Pazar havalimani sayesinde Uzungöl'den önemli bir pay alabileceğimizi bu alanda Rize olarak sürdürülebilir,turizm anlayışıyla turizmin parlayan yıldızı haline gelebiliriz?
Türkiye'nin Akdeniz yöresi içinde turizmde ikinci büyük ülke sıralamasında yer alması"Dünya turizmin üçte biri Akdeniz  yapılıyor olmasi"bu alanda doğu karadenizde tüm zenginliklerin etkin bir şekilde turizme kazandırılması halinde bunun aslında bir dezavantaj olarak görülse'de sürdürülebilir bir turizm anlayışı ile markalaşma sayesinde,dezavantajı avantaja dönüştürerek,Rizemizi doğu karadeniz'ın gelecekteki turizm ve yatırım pazarında parlayan yıldızı yapabiliriz
 
Etiketler: Rize, Doğu, Karadeniz'in, Parlayan, Yıldızı,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı