Yazı Detayı
05 Ağustos 2019 - Pazartesi 12:55
 
Rize'miz de Su baskını sorunu, nedenleri, sorumluları ve çözüm şekli..
Güngör ÖKSÜZ
[email protected]
 
 
Daha önce yazdığım yazımın tekraren ( noktasına ve virgülüne dahi dokunmadan) aynen yazıyorum....
Bölgemizde dere yataklarının bozulması ve yerleşim yerlerinde yağmur suyu drenaj sisteminin gerektiği düzeyde oluşturulmaması nedeniyle sık sık su baskınları felaketi ile karşılaşmaktayız.
 

Son yıllarda küresel iklim bozukluğu nedeniyle yağışların daha az ve seyrek fakat sağanak şeklinde olacağı bilindiğine göre gerekli önlemlerin alınmaması durumunda bundan sonra bu felaketle daha da sık karşılaşacağız.
 

Su baskınların önlenmesi için, önce nedenler belirlenmeli, yağmur sularının zararsız bir şekilde akabilmesi için gerekli düzenlemeler yapılmalı.
 

Son yıllarda Rize merkeze bazi yapıların yapılan  çevre düzenlemelerin'de yaptiklari duvarlar ve  suyun akişna yön vermek ićin yapilan  betonlaşma,su kapasitelerini belli alanlara yönlendirerek daha fazla su taşımalarına olanak sağlıyor.Ancak bu duvarlar suyu bir bölgede tutmak için etkin bir yöntem olabilirken, setin ardında fazla suyu engelleyebileceğiniz bir önleminiz yoksa daha büyük problemlere yol açarsınız.     görülen sel felaketi, uzun yıllarda doğal olarak meydana gelen , yağmur sularının zararsız bir şekilde akmasına olanak veren yeni inşaat sahaları su yatağının bozulmasından kaynaklanmaktadır.
 

Bu durumda köklü çözüm için, Rize merkezinde yapilan inşaat alanlarinin çevre düzenlemesinde su toplama alanlarının değişmesi ile yağmur sularının akış yönlerinin değişmesine Belediyelerimizin bu konulara hassasiyet göstermesiyle önlenmeli.
 

Rize'mizin bir çok bulvarlarındaki su baskınının sebebi ise, yakın geçmişte yeni inşaat sahalarının çevre düzenlemesi yağmur sularinin akiş yonunu veya  Belediyelerimizin yol genişleten ve kaldırımları yeniden yapan Belediyenin,yağmur suyu drenaj kanalı tesis etmemesinden kaynaklanıyor.
 

Yürürlükteki mevzuata göre, yeni inşaat yapan vatandaşlardan kaldırım altına yağmur suyu drenaj kanalı tesis etmesini şart koşan kanunda, Belediye ekipleri çevre düzenlemesinde denetimlerini artirmalidir..
 

Aslında resmi bir kuruluş olan  Belediyenin, yapılan tüm inşaat işlerini tekniğine uygun bir şekilde denetlemesi gerekir.
 

Sonuç olarak da zamanında Belediyelerimizin, yağmur suyu drenaj alt yapısını tesis etmemesi nedeniyle, bulvarlardaki (Karpaz yollar) yağışlardan sonra  sular altında kalıp vatandaşlarimiz mağdur oluyor.
 

Bölgemiz orta halli yağışlardan sonra  bile su altında kaldığına göre, Belediye , yağmur suyu drenaj sistemi tesisi için, geçmişte yaptığı kaldırımları bozmak, yeniden hafriyat yapmak zorunda kalmadan yerinde denetlemek suretiyle boşuna ek harcama yapmak zorunda kalmayacaktir.
 

Belediyelerimiz  söz konusu yolları genişletirken, yağmur suyunun zararsız akmasını sağlayabilecek gerekli alt yapıyı yapmasi durumunda, o bölgede yaşayan vatandaşların zarar görmesine  engel olacaktır.
 

Yeni inşaat alanlarının çevre duzenlemesinde  yağmur suyu drenaj alt yapısını tesis etmesini yerinde denetleyerek ve bunu inşaat izni verirken şart koşmali ve alt yapı ihmal edilmeden araştırılmalı ve  sorumlulardan hesap sorulmalı.
 

Çünkü yapılan hizmet ihmali sonucu hem vatandaşlar mağdur oluyor, hem de Belediye boş yere yeniden harcama yapmak zorunda kalmayacaktir.
 

Yağışlardan sonra su baskını görülen diğer yerleşim yerlerinde de sorun, yada dere yataklarının bozulmasından ya da yağmur suyu drenaj kanalı bulunmaması ve/veya yetersiz olmasından kaynaklanıyor.
 

Bu nedenle, sel felaketinin köklü çözümü için hiç olmazsa bundan sonra,dere yatakları bozulmamalı ve yağmur suyu drenaj sistemi oluşturulmasına mutlaka önem verilmeli.
 
Etiketler: Rize'miz, de, Su, baskını, sorunu,, nedenleri,, sorumluları, ve, çözüm, şekli..,
Yorumlar
Haber Yazılımı