Yazı Detayı
29 Nisan 2019 - Pazartesi 22:49
 
Rize nasıl girişimci cazibe merkezi olur?
Güngör ÖKSÜZ
[email protected]
 
 
Rize nasıl girişimci cazibe merkezi olur?
 
Rize için her Bir Girişimci Bir Kazanımdır, Şehrimize Değer Katar.
Bu haftaki yazımda''GİRİŞİMCİLİK'' konusunu ele almak istedim.Rize'de hemen hemen her bürokratimiz girişimcilikten bahsediyor. Özellikle'de yeni seçilen bürokratlarımız gece gündüz mesaideler.Peki neden böyle bir yazı yazma ihtiyacı duydum?Bu konuda başarılı mıyız? Bence sadece sözlerde kalıyor uygulamada sahada yokuz.
 
Maalesef 90'a yakını bürokratimiz sözde iyi şeylerden bahseder şehrimizde havalimanı,tersane,tüneller vs bir çok yatırımdan bahsediyor.Bürokratlarimiz ve seçilmişlerimiz bir çok şeyleri söylüyorlar bunlara kızmıyorum. Tabi ki herkes farkli şeyler söyleyecek tabi ki herkes girişimci olsun demiyorum. Olamaz da zaten. Diğer mesleklere de ihtiyacımız var. Bu cevaptan sonra anladım ki Rize'de geleceğin gençlerinin genetik kodları sanki iş bulmak üzere kurgulanıyor. Üniversitesi bitecek ve iyi bir iş bulacağız. Başka çare yok… Bu kurgu da ailelerin çok büyük etkisi var tabi. Özellikle Rize'deki aileler çocuklarını ''iyi bir iş bulmak'' üzerine yönlendiriyor. Ailelerin; ''Oğlum, kızım; sabit bir maaşın olsun. Hayatını garantiye alsin.'' dediklerini duyar gibiyim? Peki bir de söyle düşünelim;
 
''Neden bizler iyi bir iş kurmuyoruz da iyi bir iş bulmak isteyenler bizimle çalışmıyor?'' İşte bu soru her şeyin cevabı…
 
Genelde Rize'de girişimcilik konuşulduğu zaman ilk akla gelen paradır. Yani ticari girişimcilik. Tabi ki girişimcilik fikrinizin para kazanacağınız bir sisteme dönüşmesi harika olur ama girişimciliğin sadece ticari yönü yoktur. Eğer siyasilerimiz yol yapmak yada havalimani yapmak vb yatirimlari yapmakla işleri bitmiyor. Bunun yanında nasıl bir iş imkani sunabiliriz yada sosyal girişimciliğe gençlerimizi teşvik etmek bu alt yapıyı rizeye nasıl getirebiliriz çok mu zor. İl ve İlçelerimizi yöneten Valiler, Kaymakamlar, Belediye Başkanları, Bürokratlarımız neden girişimci olmasın. Sonuçta onlarda kendi sorumlu olduğu yerlerle ilgili önemli kararlar veriyor. Girişimci ruhunu oluşturmaları şart. En önemlisi de bütçe planlaması yapılması lazım. Ankaradan gelen paralari Sokak'larında beton dökerek yolları daha konforlu ve güvenli hale getirdim demeyle olmuyor.Gelen bu parayla nasil iş sahalari açariz,nasil girişimciler yetiştiririz düşünceleri olmalı. Valiler, Kaymakamlar, Belediye Başkanları, Bürokratlar dışında Milletvekillerimiz,de girişimciye nasil bir katkı sunarım düşüncesi olması lazım değil mi? Siz ne düşünüyorsunuz bilmiyorum ama bence bu düşünce olmalı. 
 
Rizemiz'de son yıllarda gerek ilgili kurumlarımız gerekse sivil toplum kuruluşlarımız girişimcilik ile ilgili faliyet alanlarını pek göremiyoruz oluyorsa bile sözlerde kaliyor girişimciliğe özellikle gençleri teşvik etmek için projeler, yarışmalar düzenlenmiyor.Dikkatinizi çekmek istediğim konu ise; genelde bu bahsettiğim faaliyetler hep bir girişimcilik fikrinin ticarileşmeye dönüşmesi üzerine. Girişimcisin, güzel bir fikrin var. Sana 50.000 TL ya da daha fazlasını veriyorlar ve sonra hayatta başarılar dileyip, seni zor bir girdabın içine hazırlıksız gönderiyorlar. Peki böyle yapılıyor da o girişimciye sadece para vererek bitiyor mu bütün iş? Bu girişimciye iş planı hazırlamayı, hadi onu da geçtim ikna kabiliyeti, diksiyon, markalaşma süreci vb.. girişimcilikte çok önemli olan konuları tam anlamıyla öğrettiniz mi? Bir girişimcinin çok güzel bir iş fikri olabilir ama onu iyi bir iş planı hazırlayıp iyi bir diksiyonla sunamadıktan sonra, jüriyi ya da yatırımcıyı ikna edemedikten sonra nasıl ilerleyecek? Özellikle Valiler, Kaymakamlar, Belediye Başkanları, Bürokratlar dışında Milletvekillerimizin,bu soruları düşünmesi gerekiyor..
 
Girişimcilik konusu geçmiş yıllara göre çok öncelikle olmasa da Rizemizin gündeminde olmalı ama girişimciliği şehir olarak daha çok konuşmalı, kafa yormalı ve tartışmalıyız. Girişimcilik faaliyetleri sadece üniversitelerde kalmamalı. Lise, orta okul ve ilkokula kadar inmelidir. Bu konuda fazla geç kalmadan bu alt yapıyı yapmak zor olmasa gerek!
 
Bürokratlar'a 5 önemli tavsiye;
 
1) Devir küçük düşünüp, az olsun benim olsun devri değil. BÜYÜK DÜŞÜNMEKTİR… 
 
2) Yapamayız,başaramayız diyenlere inat CESUR OLMALISINIZ ve yapmalısınız.
 
3)İnsanlarla bol bol sohbet ederek ve onlara DANIŞARAK …araştırmalısınız.
 
4) Hayat bir becerı sanatıdır derler. BECERI KABİLİYETİNİZİ GELİŞTİRİN…
 
5)Para değil; İNSAN BİRİKTİRİN…insan yetiştirin.
 
''HAYAT YA CESARETLE YAŞANACAK BİR MACERA, YA DA HİÇBİR ŞEYDİR''
 
Girişimcilikte gençlere cesaret vermelısınız....
 
Etiketler: Rize, nasıl, girişimci, cazibe, merkezi, olur?,
Yorumlar
Haber Yazılımı