Çay üreticilerinden deprem bölgesine konut desteği

Rize (DHA) - | 17.05.2023 - 12:10, Güncelleme: 17.05.2023 - 12:36
 

Çay üreticilerinden deprem bölgesine konut desteği

Çay üreticilerinden deprem bölgesine konut desteği
RİZE Valiliği himayesinde hazırlanan 'Çay sokağı' projesi ile Hatay ile Gaziantep'e kalıcı konutlar inşa edilecek. Rize Valisi Kemal Çeber, "Konutlar, Rize mimarisine uygun olacak. Yöremizin özelliklerini temsil edecek. Örneğin binalarımızın isimleri, ilçelerimizin isimleri olacak. Renklerimiz apartmanlarda temsil edilecek" dedi. Türkiye'yi sarsan yıkıcı depremler sonrası başlatılan kalıcı konut seferberliğine çay üreticileri de dahil oldu. Deprem bölgesinde konutlar inşa etmek için harekete geçen Rize Valiliği'nce 'Çay sokağı' projesi başlattı. Bu kapsamda; yaş çay sezonu boyunca üreticilerin yardımları ile Hatay ve Gaziantep'in Nurdağ ilçesinde kalıcı konutlar inşa edilecek. Doğu Karadeniz Bölgesi illerindeki çay alım yerlerinde sunumlar sonrası üreticilerin bağışlarının toplanacağı projede; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve TOKİ ile protokol de imzalanacak. Elde edilen gelirler ile belirlenen bölgelerde; Rize mimarisine uygun, Doğu Karadeniz'deki ilçe isimlerinin verileceği konutlar yapılacak. Rize, Artvin ve Trabzon'un yanı sıra Giresun ve Ordu illerinde 810 bin hektar alanda 200 bin üreticinin, projeye destek vermesi hedefleniyor. 'KONUTLAR, RİZE MİMARİSİNE UYGUN OLACAK' Rize Valisi Çeber, tanıtımını yaptığı projeye dair bilgi vererek, inşa edilecek kalıcı konutları görenlerin Rize ve çay diyarını hatırlayacağını söyledi. Çeber, "Hatay veya Gaziantep'in Nurdağı ilçesinde bir 'Çay sokağı' yapacağız. Kalıcı konutlardan oluşan 'Çay sokağı'mızda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'mız ve TOKİ ile bir protokol imzalayacağız. Protokolün sonucunda evlere ve sokağa vereceğimiz isimler, kullanacağımız yöresel imgeler ile bizim belirleyeceğimiz bir 'Çay sokağı'mız olacak. Konutlar, Rize mimarisine uygun olacak. Yöremizin özelliklerini temsil edecek. Örneğin binalarımızın isimleri, ilçelerimizin isimleri olacak. Renklerimiz apartmanlarda temsil edilecek. O apartmanları gören herkes, karşısında Rize'yi ve çay diyarını görecek. 'Çay sokağı'mız tamamen kalıcı konutlardan oluşacak" dedi. '200 BİN ÜRETİCİMİZİ KAPSAYACAK' Yardım kampanyasındaki süreci anlatan Vali Çeber, "Rize, Artvin, Trabzon, Giresun ve küçük bir kısımla Ordu olmak üzere yaklaşık 200 bin üreticimizi kapsayacak projemiz kapsamında; üreticilerimizin topladıkları çayların belli bir miktarını bağışlaması ile kalıcı konut yapmak üzere kampanyamızı başlatıyoruz. Kampanyamız kapsamında müstahsillerimiz çay alım noktalarına geldiklerinde; eksperlerin ve diğer görevlilerin yapacakları sunum üzerinden 'şu kadar miktar çayımın karşılığı olan meblağı, kalıcı konut yapım kampanyasına bağışlamak istiyorum' diyerek yardımlarını yapacak. Bunun dışında çay üreticisi olmayan vatandaşlarımızı dahil edebileceğimiz özel hesaplar açacağız. Rize dışında yaşayan tüm hemşerilerimizi de kampanyaya dahil edecek şekilde yardım hesaplarımız da olacak" diye konuştu. 
Çay üreticilerinden deprem bölgesine konut desteği

RİZE Valiliği himayesinde hazırlanan 'Çay sokağı' projesi ile Hatay ile Gaziantep'e kalıcı konutlar inşa edilecek. Rize Valisi Kemal Çeber, "Konutlar, Rize mimarisine uygun olacak. Yöremizin özelliklerini temsil edecek. Örneğin binalarımızın isimleri, ilçelerimizin isimleri olacak. Renklerimiz apartmanlarda temsil edilecek" dedi.

Türkiye'yi sarsan yıkıcı depremler sonrası başlatılan kalıcı konut seferberliğine çay üreticileri de dahil oldu. Deprem bölgesinde konutlar inşa etmek için harekete geçen Rize Valiliği'nce 'Çay sokağı' projesi başlattı. Bu kapsamda; yaş çay sezonu boyunca üreticilerin yardımları ile Hatay ve Gaziantep'in Nurdağ ilçesinde kalıcı konutlar inşa edilecek. Doğu Karadeniz Bölgesi illerindeki çay alım yerlerinde sunumlar sonrası üreticilerin bağışlarının toplanacağı projede; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve TOKİ ile protokol de imzalanacak. Elde edilen gelirler ile belirlenen bölgelerde; Rize mimarisine uygun, Doğu Karadeniz'deki ilçe isimlerinin verileceği konutlar yapılacak. Rize, Artvin ve Trabzon'un yanı sıra Giresun ve Ordu illerinde 810 bin hektar alanda 200 bin üreticinin, projeye destek vermesi hedefleniyor.

'KONUTLAR, RİZE MİMARİSİNE UYGUN OLACAK'

Rize Valisi Çeber, tanıtımını yaptığı projeye dair bilgi vererek, inşa edilecek kalıcı konutları görenlerin Rize ve çay diyarını hatırlayacağını söyledi. Çeber, "Hatay veya Gaziantep'in Nurdağı ilçesinde bir 'Çay sokağı' yapacağız. Kalıcı konutlardan oluşan 'Çay sokağı'mızda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'mız ve TOKİ ile bir protokol imzalayacağız. Protokolün sonucunda evlere ve sokağa vereceğimiz isimler, kullanacağımız yöresel imgeler ile bizim belirleyeceğimiz bir 'Çay sokağı'mız olacak. Konutlar, Rize mimarisine uygun olacak. Yöremizin özelliklerini temsil edecek. Örneğin binalarımızın isimleri, ilçelerimizin isimleri olacak. Renklerimiz apartmanlarda temsil edilecek. O apartmanları gören herkes, karşısında Rize'yi ve çay diyarını görecek. 'Çay sokağı'mız tamamen kalıcı konutlardan oluşacak" dedi.

'200 BİN ÜRETİCİMİZİ KAPSAYACAK'

Yardım kampanyasındaki süreci anlatan Vali Çeber, "Rize, Artvin, Trabzon, Giresun ve küçük bir kısımla Ordu olmak üzere yaklaşık 200 bin üreticimizi kapsayacak projemiz kapsamında; üreticilerimizin topladıkları çayların belli bir miktarını bağışlaması ile kalıcı konut yapmak üzere kampanyamızı başlatıyoruz. Kampanyamız kapsamında müstahsillerimiz çay alım noktalarına geldiklerinde; eksperlerin ve diğer görevlilerin yapacakları sunum üzerinden 'şu kadar miktar çayımın karşılığı olan meblağı, kalıcı konut yapım kampanyasına bağışlamak istiyorum' diyerek yardımlarını yapacak. Bunun dışında çay üreticisi olmayan vatandaşlarımızı dahil edebileceğimiz özel hesaplar açacağız. Rize dışında yaşayan tüm hemşerilerimizi de kampanyaya dahil edecek şekilde yardım hesaplarımız da olacak" diye konuştu. 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (1 )

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
SAHİPSİZ RİZE
(18.05.2023 09:32 - #4257)
BU MEMLEKTİN LİYAKATLİ İDARECİSİ OLMAYACAKMI MİLLETİN EKMEĞİNE ALINTERİNE GÖZDİKENLER SİZLER İŞGALCİMİSİNİZ PEŞKEŞÇİMİSİNİZ BU NEDİR BÖYLE BİR DÜŞÜNCE KARAR OLMAMALIYDI DEVLET HALKININ SESİNİ DUYACAK DUYMUYORSA BIRAKACAK GİDECEK O YÜCE MAKAMLAR HALKIN HİZMET MAKAMLARISIR HAKINA HİZMET GÖTÜRMELİDİR SÖMÜRÜCÜ PEŞKEŞÇİ KARARLAR OLAMAZ MEMLEKETTE KITLIK VAR SÖMÜRÜVAR PEŞKEŞ VAR MAKAMLAR İŞGAL EDİLDİLER PEŞKEŞ ÇEKİLDİLER YAV ARKADAŞ BU NASILSILBİR HABER SARAY NEYAPAR SEÇİLMİŞLER NE YAPAR İŞLERİ GÖREVLERİ NEDİR İNSANLIK BİTMİŞTIR HAKKIMVARSA HARAMOLSUN KINIYORUM.
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.