Çaya Çaykur a sahip çıkmak ...

Rize 1975+ kez okundu.
 

Çaya Çaykur a sahip çıkmak ...

2019 yılı yaş çay kampanyasının başlamasıyla beraber Çaykur Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim beyin gayreti çay bahçelerinde ham maddede kalitenin yakalanması amacıyla uygulamaya konulan yenilikler üründe kalitenin artmasına katkı sağlamış ve çay bahçelerinde kademe oluşması sağlanmıştır.   2014 yılında yaş çay mübayasında getirilen randevulu alım sistemi üreticiler açısından kolay çay satışını getirmiş,5 dekar haftada bir satış uygulaması çok fazla miktarda yaş çay toplamak zorunda kalınması sonucu üreticilerin , yabancı işçilerin daha fazla çay toplamasına, kilo işi çay toplatılmasına üreticinin bahçeden uzaklaşarak tamamen yabancı işçilere bağımlı kalınmasına neden olmuştur. Bölgeye giren çay parasının çay bölgesinden neredeyse 500-600 milyon lirasının yurt dışına gitmesine neden olmuştur.   2019 yılı yaş çay kampanyasının başlamasıyla randevulu sistemdeki değişiklik ile haftada 3 satış çayın kalitesinin artmasına, üreticilerin kendilerinin çaylarını toplamasına çay bahçeleriyle yeniden ilgilenmesine neden olmuş ve yaş çay kalitesi artmıştır. Bölgemizin geleceği, çayımızın sürdürülebilirliği için gelecek nesillerinde bölgede ekonomik gelir sağlaması için çay bahçelerine , kalite arttırıcı proje ve uygulamalara sektörle ilgili herkesin sahip çıkması gerekmektedir . Üreticilerimiz gübreleme, kaliteli hasat ve yaş çayın satışına kadar geçen zamanda kaliteye dikkat etmeli, işletmeler tarafından alımyerlerine teslim edilen çaylar kalite kaybı oluşmadan işletmelere sevki yapılarak tüketiciye sunulmasına kadar azami özen gösterilmelidir. Çaya Çaykur a sahip çıkmak ,bölgeye, bölge ekonomisine, gelecek nesillere sahip çıkmak olduğunu unutmamak gerekir.   Doğu Karadeniz Bölgesinde yaklaşık 210 bin çay üreticisinin 800 bin dekarlık alanda üretim yaptığı ,üretiminde kimyasal ilaç kullanılmayan doğal çayımızın geleceğine sahip çıkmak adına ÇAYKUR tarafından hayata geçirilen Hayde Çaya Bakalım kampanyasına, uygulanmasına dernek olarak destek veriyor, tüm bölgenin çayımızın geleceği için benzer projelere sahip çıkmasını ,tüketicilerimizdende üretiminde katkı maddesi bulunmayan doğal Türk çayını ve yerli Tarım ürünlerini kullanmalarını öneriyorum.   Müfit AKMAN/TZD Rize Şube Başkanı

2019 yılı yaş çay kampanyasının başlamasıyla beraber Çaykur Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim beyin gayreti çay bahçelerinde ham maddede kalitenin yakalanması amacıyla uygulamaya konulan yenilikler üründe kalitenin artmasına katkı sağlamış ve çay bahçelerinde kademe oluşması sağlanmıştır.

 

2014 yılında yaş çay mübayasında getirilen randevulu alım sistemi üreticiler açısından kolay çay satışını getirmiş,5 dekar haftada bir satış uygulaması çok fazla miktarda yaş çay toplamak zorunda kalınması sonucu üreticilerin , yabancı işçilerin daha fazla çay toplamasına, kilo işi çay toplatılmasına üreticinin bahçeden uzaklaşarak tamamen yabancı işçilere bağımlı kalınmasına neden olmuştur. Bölgeye giren çay parasının çay bölgesinden neredeyse 500-600 milyon lirasının yurt dışına gitmesine neden olmuştur.

 

2019 yılı yaş çay kampanyasının başlamasıyla randevulu sistemdeki değişiklik ile haftada 3 satış çayın kalitesinin artmasına, üreticilerin kendilerinin çaylarını toplamasına çay bahçeleriyle yeniden ilgilenmesine neden olmuş ve yaş çay kalitesi artmıştır. Bölgemizin geleceği, çayımızın sürdürülebilirliği için gelecek nesillerinde bölgede ekonomik gelir sağlaması için çay bahçelerine , kalite arttırıcı proje ve uygulamalara sektörle ilgili herkesin sahip çıkması gerekmektedir

.

Üreticilerimiz gübreleme, kaliteli hasat ve yaş çayın satışına kadar geçen zamanda kaliteye dikkat etmeli, işletmeler tarafından alımyerlerine teslim edilen çaylar kalite kaybı oluşmadan işletmelere sevki yapılarak tüketiciye sunulmasına kadar azami özen gösterilmelidir. Çaya Çaykur a sahip çıkmak ,bölgeye, bölge ekonomisine, gelecek nesillere sahip çıkmak olduğunu unutmamak gerekir.

 

Doğu Karadeniz Bölgesinde yaklaşık 210 bin çay üreticisinin 800 bin dekarlık alanda üretim yaptığı ,üretiminde kimyasal ilaç kullanılmayan doğal çayımızın geleceğine sahip çıkmak adına ÇAYKUR tarafından hayata geçirilen Hayde Çaya Bakalım kampanyasına, uygulanmasına dernek olarak destek veriyor, tüm bölgenin çayımızın geleceği için benzer projelere sahip çıkmasını ,tüketicilerimizdende üretiminde katkı maddesi bulunmayan doğal Türk çayını ve yerli Tarım ürünlerini kullanmalarını öneriyorum.

 

Müfit AKMAN/TZD Rize Şube Başkanı

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi