ÇAYKUR MEVSİMLİK İŞÇİSİNE KADRO TALEBİMİZİ TEKRAR EDİYORUZ’

Rize 13.10.2022 - 18:00, Güncelleme: 02.12.2022 - 09:39
 

ÇAYKUR MEVSİMLİK İŞÇİSİNE KADRO TALEBİMİZİ TEKRAR EDİYORUZ’

 DOĞU Karadeniz Bölgesi'nde 4 ilde Çaykur’a ait fabrikalarda 6 ay çalışan mevsimlik işçilerin kadro beklentilerine ilişkin Öz Gıda İş Sendikası talepleri açıkladı.   Öz Gıda İş Sendikası Doğu Karadeniz Şube Başkanlığı'nca yapılan yazılı açıklamada mevsimlik işçilerin kadro sorununun Türkiye gündeminin ilk sıralarında yer almaya devam ettiği belirtildi. Açıklamada, "Mevsimlik işçiler neredeyse ömür boyu çalışsalar bile prim gün sayısını tamamlayamadıkları için emekli olamıyorlar, çalışmadıkları süre içerisinde iş akitleri askıda olduğu için işsiz sayılmıyorlar, işsiz sayılmadıkları için de işsizlik ödeneğinden yararlanamıyorlar. Çaykur’da çalışan mevsimlik işçiler kadro istiyor. Mevsimlik işçiler uzun zamandan beri büyük bir eşitsizlik ve ayrımcılığa maruz bırakılıyor. Bu konuda hükümetin yetkili organları tarafından yapılacağı söylenen düzenlemelerden Çaykur da çalışan mevsimlik işçiler kapsam dışında bırakılmasın ayrımcılık yapılmasın istiyoruz” denildi.  ‘   ÇAYKUR MEVSİMLİK İŞÇİSİNE KADRO TALEBİMİZİ TEKRAR EDİYORUZ’   Çaykur’un KPSS ile değil, kendi iç bünyesinden ön lisans ve lisans mezunu 2460 işçi içinden sınav ile memur alımı yapılmasının talep edildiği açıklamada, "Memur kadrolarının yaş çay alımında ve budama projesinde çalışan eksperlerimiz, imalatta çalışan vardiya sorumlularımız ve kurumumuzun çeşitli bölümlerinde yıllardır çalışan liyakatli işi öğrenen lisans ve lisansüstü mezun işçilerimizden alınması kurumunda menfaatine olacaktır. Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Öz Gıda İş Sendikası Genel Başkanımız Mehmet Şahin, Genel Başkan Yardımcılarımız Tevfik Ali Hançeroğlu, Sultan Murat Karadağ ve Doğu Karadeniz Rize Şube Başkanlığımız öncelikle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Vedat Bilgin ile birçok kez görüşerek mevsimlik işçilerin kadro sorununun çözümü ve özlük haklarının iyileştirilmesi konusunda dosya takdim etmiş ve çözüm talebinde bulunmuşlardır. Mevsimlik İşçilerimizin günün ekonomik ve sosyal koşullarına göre insanca yaşamasını mümkün kılacak, insanlık onuruyla bağdaşacak bir şekilde yaşayabilmesine imkân tanıyacak bir düzenlemenin gerekli olduğu talebimizi bir kez daha yineliyor, Çaykur mevsimlik işçisine kadro talebimizi tekrar ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

 DOĞU Karadeniz Bölgesi'nde 4 ilde Çaykur’a ait fabrikalarda 6 ay çalışan mevsimlik işçilerin kadro beklentilerine ilişkin Öz Gıda İş Sendikası talepleri açıkladı.   Öz Gıda İş Sendikası Doğu Karadeniz Şube Başkanlığı'nca yapılan yazılı açıklamada mevsimlik işçilerin kadro sorununun Türkiye gündeminin ilk sıralarında yer almaya devam ettiği belirtildi. Açıklamada, "Mevsimlik işçiler neredeyse ömür boyu çalışsalar bile prim gün sayısını tamamlayamadıkları için emekli olamıyorlar, çalışmadıkları süre içerisinde iş akitleri askıda olduğu için işsiz sayılmıyorlar, işsiz sayılmadıkları için de işsizlik ödeneğinden yararlanamıyorlar. Çaykur’da çalışan mevsimlik işçiler kadro istiyor. Mevsimlik işçiler uzun zamandan beri büyük bir eşitsizlik ve ayrımcılığa maruz bırakılıyor. Bu konuda hükümetin yetkili organları tarafından yapılacağı söylenen düzenlemelerden Çaykur da çalışan mevsimlik işçiler kapsam dışında bırakılmasın ayrımcılık yapılmasın istiyoruz” denildi.  ‘

 

ÇAYKUR MEVSİMLİK İŞÇİSİNE KADRO TALEBİMİZİ TEKRAR EDİYORUZ’

 

Çaykur’un KPSS ile değil, kendi iç bünyesinden ön lisans ve lisans mezunu 2460 işçi içinden sınav ile memur alımı yapılmasının talep edildiği açıklamada, "Memur kadrolarının yaş çay alımında ve budama projesinde çalışan eksperlerimiz, imalatta çalışan vardiya sorumlularımız ve kurumumuzun çeşitli bölümlerinde yıllardır çalışan liyakatli işi öğrenen lisans ve lisansüstü mezun işçilerimizden alınması kurumunda menfaatine olacaktır. Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Öz Gıda İş Sendikası Genel Başkanımız Mehmet Şahin, Genel Başkan Yardımcılarımız Tevfik Ali Hançeroğlu, Sultan Murat Karadağ ve Doğu Karadeniz Rize Şube Başkanlığımız öncelikle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Vedat Bilgin ile birçok kez görüşerek mevsimlik işçilerin kadro sorununun çözümü ve özlük haklarının iyileştirilmesi konusunda dosya takdim etmiş ve çözüm talebinde bulunmuşlardır. Mevsimlik İşçilerimizin günün ekonomik ve sosyal koşullarına göre insanca yaşamasını mümkün kılacak, insanlık onuruyla bağdaşacak bir şekilde yaşayabilmesine imkân tanıyacak bir düzenlemenin gerekli olduğu talebimizi bir kez daha yineliyor, Çaykur mevsimlik işçisine kadro talebimizi tekrar ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.