3 Aralık Dünya Engelliler farkındalık günü gerçekleri açıklamak ve yüzleşmek istiyoruz.
Haber
03 Aralık 2021 - Cuma 15:50
 
3 Aralık Dünya Engelliler farkındalık günü gerçekleri açıklamak ve yüzleşmek istiyoruz.
Siyaset Haberi
3 Aralık Dünya Engelliler farkındalık günü gerçekleri açıklamak ve yüzleşmek istiyoruz.

- Engelli maaşı ve bakım yardımları zaten çok az engelliye verilirken raporlardaki oranı düşürerek maaşlarını neden kesiyorsunuz ? 

- Bakanlığın bakım merkezinde bir kişinin bakım maliyeti 3 asgari ücret civarında oluyor,
bakanlık özel bakım merkezinde kalanlar İçin 2 asgari net ücret öderken evde bakım yapan kişilere ise 1.700.-TL ödeme yapıyor. Bakım yapan kişiye bakım eğitimi verilmediği gibi çok düşük ücret verilerek yaşaması bekleniyor. Engelli yakınına baktığı İçin iş hayatında yer alamayan kişiler cezalandırılır gibi düşük bakım yardımına mahküm ediliyor. Bu adaletsizliğe neden son vermiyorsunuz? 

 

- Özellikle başka birinin veya ebeveyninin Bakımı ile yaşayabilen zihinsel engelli ve ağır engelli bireylere bakım yapan kişilere gelir kriterine bakılmadan bakım yardımı verilmelidir. 

 

- Engelli bireylerin kişiye özel akülü ve manuel tekerlekli sandalye, ortez, protez, işitme cihazı vesair ihtiyaçları SÜT sağlık uygulama tebliğine göre en ucuz olma şartına göre verildiği için engelli bireyin sağlığına zarar veriyor, hayata katılımı engelleniyor. Bireye uygun özel ölçüde araç gereçlerini neden karşılamıyorsunuz ? 


Sosyal devlet ucuz olan kötü ürünü değil bireye özel olanı vermek zorundadır. 

 

- Evde Bakımı yapılamayan zihinsel engelli bireylerin bakım merkezlerine alınması gerekiyor. Sakarya da inşaatı tamamlanıp 15 civarında idari, güvenlik ve temizlik personeli atanmış ancak bütçe yetersizliği nedeniyle bakım elemanı alınmadığı için 1 yıldır boş duran merkez çürümeyemi bırakıldı ? Neden bakım personeli alınmıyor ? 

 

- 3 Aralık 2016 yılında zamanın başbakanı tarafından yürürlüğe girdiği açıklanan Ulusal Otizm Eylem planının 3 yıllık uygulama süresinde birşey yapılmadı, hala bir uygulama olmadığı görülüyor. Bütçe sıkıntısı diye uygulanmayan bu planlar ne zaman uygulanacak ? Otizmli bireyler büyüyor ve aileler daha ağır sorunlarla karşılaşıyorlar. 


Derhal otizm eylem planı uygulamaya geçmelidir. 

- ÇÖZGER - Çocuklar için Özel Gereksinim Raporunda çocuklara 18 yaşına kadar verilen haklar 18 yaşına gelince durumlarında düzelme olmadığı halde neden hak kaybı yaşıyorlar ? 

 

- Okullarda ve tüm resmi binalarda mimari ve fiziki erişilebilirlik konusunda çalışmalar neden yapılmıyor ? Ceza alması gerekenlere cezalar neden verilmiyor ? 

 

- Süistimal var denilerek üst alım sınırı ( tüm vergiler dahil 338.000 TL ) getirilen Engelliler için ÖTV muafiyeti araç alımında aracı kendisi kullanan Sürücü Engellilerin üst sınır mağduriyeti neden giderilmiyor ? Engelli yakınlarının kullandığı araçlara üst sınır olsa da sürücü Engelliler istediği aracı alabilmelidirler.

 

- Engellilerin istihdamında zorunlu kadrolar neden hala boş duruyor ?

Sonuç olarak; 


 engelli bireylerin hayata katılımı ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için gereken kişiye özel  akülü ve tekerlekli sandalye, ortez, protez,  işitme cihazı, SMA ve DMS Hastası çocukların ihtiyaçları gibi konuların çözülmediğini görüyoruz. 


Bakım yardımları ile ilgili olarak açlık sınırında yaşamaya mahkum edilen engelli bireyler ve aileleri için sorunların büyüdüğünü görüyoruz, 


otizm eylem planının uygulanması için yani akranları haftada 30 saat ders alırken engelli öğrencilerin otizimli özel gereksinimli öğrencilerin haftada 2 saat ders alması adaletsizliğini kaldırmak için de bir niyetiniz olmadığını görüyoruz. 


Ayrıca açlık hatta ölüm sınırında yaşamaya çalışan bakım yapan bireylerin talebi olan bakım yardımı ve sosyal sigorta sistemine girme ihtiyacı konusunda da bir şey yapılmadığını  görüyoruz. 

 

Daha önce olduğu gibi konuşacak ama uygulamayacaksınız, yapmadınız gelecektede yapmayacaksınız. 
Siz kandırılıyorsunuz insanları da kandırmaya devam ediyorsunuz. 

 

 

Saltuk Deniz

CHP Rize İl Başkanı

Kaynak: Editör:
Etiketler: 3, Aralık, Dünya, Engelliler, farkındalık, günü, gerçekleri, açıklamak, ve, yüzleşmek, istiyoruz., ,
Yorumlar
Haber Yazılımı