Argo isimlerle yazıp çiziyor, mangalda kül bırakmıyoruz.
Haber
18 Mayıs 2020 - Pazartesi 17:14 Bu haber 767 kez okundu
 
Argo isimlerle yazıp çiziyor, mangalda kül bırakmıyoruz.
Rize Haberi
Argo isimlerle yazıp çiziyor, mangalda kül bırakmıyoruz.

SALVADER, ŞEHİR HASTANESİ TALEBİNDEN VAZ GEÇMEDİ. RİZE, SAĞLIK HİZMETLERİNDE VE TIP ÖĞRENCİSİ YETİŞTİRMEDE MARKA ŞEHİR OLSUN İSTEDİ.

Sağlık hizmetlerinin kalitesinemi yoksa rant getirisinemi, halkın refah ve mutluluğunamı acil vakalarda hızlı ulaşıma ve nice canların kurtarılmasınamı, yoksa rant gelsin, benim yerim değerlensin de gerisi önemli değil mantığımı ön plana çıkıyor? Keşke şehir hastanesinin yapılacağı yere gösterilen özen ve talep diğer kamu  yatırımı ve hizmet binaları alanlarına gösterilmiş olunsaydı şehir bu kadar sıkıştırılmış olmasaydı. 

 

Yapılması planlanan şehir hastanesi ile hedeflenen kalitesi ve tıp fakültesine entegre çalışmasını hiç konuşmuyoruz neden? Çünkü olaya bilimsel açıdan değil de rantsal açıdan bakıyoruz da ondan.  Yapılan bir çok yanlıştan tecrübe edinmemiz, tekraren hataya düşmememiz gerekirken hedef ve takıntı olan rant uğruna, ne ilimizin ne  tıp fakültesinin ne de marka olma yolunda şehir hastanesinin geleceğini düşünmüyoruz. Hepimiz bilmişlik yapıp ahkam kesmeye, usül ve üslubumuza hiç bakmaksızın açık ismini bile yazmaktan imtina ederek takma ve argo isimlerle yazıp çiziyor, mangalda kül bırakmıyoruz.

En azından komşu ilimize bakıp, nerde ne yaptı, hangi yatırımdan verim aldı, hangi yatırımlar atıl kaldı veya amacına ulaşmadı görmemiz lazım. Örnek; Trabzon Yomra Kaşüstü Hastanesini yaptı. Ne kadar başarılı olabildiler? Şehirde Numune Hastanesine alternatif olarak yapıldı. Numune taşınacaktı, oldumu, hayır. Başarılı, isim yapmış hocaları Kaşüstü'ne taşıyabildilermi, hayır. Bundan tecrübe edinerek Akçaabat, Haçkalıbaba Devlet Hastanesini sahilde yaptı. Şimdi Trabzon, Yıldızlı’da stadyumun yanında dolgu yaparak 1200 yataklı Şehir Hastanesini yapıyor. Tepelerde uydu kentler yaptı ve şehre katma değer kattı. 1. ve 2. tanjantı yaptı, Boztepe'yi tünelle geçti, 3’üncü yollarını yaptılar. Şehri böyle açıyorlar.

Rize'de yağlı taşa TOKİ konutları verildi, ne güzel. Kimse bir şey dedimi, hayır. Olması gerekendi. Peki RTE Üniversitesi İnşaat Fakültesi Kalkanderede, Adalet Meslek Yüksek Okulu Muradiyede yapıldı. Hiçbir hocayı ikna edip götüremediler, şimdi nerde bu okullar? Pazar-Ardeşen arasında Kaçkar Hastanesi şatafatlı, reklamik söylemlerle yapıldı. Sonuç istenilen ve hedeflenen düzeydemi siz değerlendirin.


Bakın çok kıymetli hemşehrilerimiz.Herkes kendi bölgesine yatırım gelmesini isteyebilir bundan doğal bir şey olamaz. Herkes görüş ve eleştirilerini, demokratik kurallar, medeni üslupla dile getirebilir. Saygıyla karşılanır ve de karşılanmalı. Gelin arkadaşlar,  Rize de Ülke de hepimizin. Rizemiz için doğru olanı isteyelim. Hiç bir siyasi/ideolojik ve bölgesel ayrım gözetmeksizin, bizlere yıllarca sağlık hizmeti sunacak muhteşem komplekste görev yapacak sağlık camiasını dinleyelim, onların bilimsel raporlarını inceleyelim / incelettirelim,  sağlık hizmeti alacak hasta ve hasta yakınlarına kulak verelim, nice canların kurtarılmasına vesile olacak çabuk ve hızlı ulaşım yollarını tıkamayalım. Mahalle arası yol haline gelen, hız tahdidi bu kadar düşük olan yolu da hızlı ulaşım yolu diye yutturmayalım. Böylesi önem arz eden hayati öneme sahip konularda hassas olalım. Rize Şehir Hastanesini ve RTE Üniversitesi Tıp Fakültesini rantsal ve çevresel çıkarlara değil, Türkiyede markalaşma yolunda ciddi adımlar atalım. Sıradan bir Tıp fakültesi olmayalım.  Bizlere düşeni hep birlikte yapalım, sonra ne kadar güzel işler yaptık diye gururlanalım, pişman olmayalım.


Böylesi güzel eseri ilimize kazandırmak isteyen sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkürlerimizi sunalım ve bir an önce Şehir Hastanemizin yapımına başlansın talebimizi hep birlikte dile getirelim, kaybolan zamanların telafisini yapalım.SALVADER

Kaynak: Editör:
Etiketler: Argo, isimlerle, yazıp, çiziyor,, mangalda, kül, bırakmıyoruz.,
Yorumlar
Haber Yazılımı