Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Belirlenir?
Haber
25 Ekim 2021 - Pazartesi 11:22
 
Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Belirlenir?
Ekonomi Haberi
Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Belirlenir?

Kredi kartları, bilinçli ve planlı bir şekilde kullanıldığı zaman son derece faydalıdır. Ancak plansız şekilde kullanılan ve asla ödeme yapılmayacak gibi yapılan harcamalar size büyük problemler yaşatabilir. Kredi kartı kullanan kişiler, kartlarının toplam borcunu ödemekte zorlandıkları zaman dönem borcu üzerinden hareket edebilirler.

 

Döneme ait ödenmesi gereken en düşük miktar asgari ödeme tutarı olarak adlandırılır. Bu tutarın ödenmemesi durumunda borçlu kişiler çeşitli yaptırımlara maruz kalabilirler. Bankanın borç için bildirim oluşturması sonucunda veriler Kredi Kayıt Bürosu’na gönderilir. Böylelikle kredi kartı sahiplerinin kredi notunun düşmesi gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

 

Kredi kartına ait asgari ödeme tutarının bulunabilmesi için dönem borcunun belirli kısmı analiz edilir ve özel hesaplama gerçekleştirilir. Eski dönemlerde her borçlunun asgari ödeme tutarı, kredi kartı limitlerine göre belirlenirken yeni düzenlemelerden sonra kart sahiplerinin limitlerinden bağımsız olarak asgari tutarı sabit ödenmesi kararı alınmıştır.

 

Asgari Ödeme Ödenmezse Ne Olur?
 

Asgari ödeme tutarlarını belirlenen zaman içerisinde ödemezseniz kredi kartı ile yapacağınız işlemlerde kısıtlanmalar meydana gelebilir. İlerleyen dönemlerde kartınız kullanıma tamamen kapatılabilir. Borcun ödenmeyen kısımları için ciddi gecikme faizleri de söz konusudur.

 

Asgari ödeme tutarını kredi kartı kullanmaya devam edebilmek ve kredi notunuzu düşürmemek için ödemeye devam etmelisiniz. Kredi kartı asgari ödeme tutarınızı bankanız aracılığı ile ya da hesaplama araçlarından da öğrenebilirsiniz. Bu hesaplamalar bankadan bankaya farklılık gösterse dahi ortalama rakamlara erişebilmeniz mümkündür. Asgari ödeme tutarını en az üç kere ödemediğiniz zaman kartınızın kapanması gibi riskler ortaya çıkabilir.

 

Kredi notunuzu pozitif veya negatif yönde etkileyebilecek özelliklere sahip olan asgari ödemeleri zamanında ve eksiksiz yatırırsanız kredi puanı açısından avantajlı duruma geçebilirsiniz. Kredi notunu yükseltmek isteyen kişilerin asgari ücreti asla aksatmaması oldukça önemlidir.

 

Asgari ödemeler daha pek çok farklı teknik ayrıntıya sahiptir. Bu ayrıntıların tamamını öğrenmeniz ödemelerinizin gecikmemesi ve kredi notunuzun olumsuz yönde etkilenmemesi adına son derece önemlidir. Asgari ödeme tutarı nedir ve hangi ayrıntılara dikkat edilmelidir diye merak ediyorsanız Findeks’in sitesine göz atabilirsiniz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Asgari, Ödeme, Tutarı, Nasıl, Belirlenir?,
Yorumlar
Haber Yazılımı