Bomba anket! Barajı sadece 2 parti geçiyor
Haber
14 Ekim 2020 - Çarşamba 10:07
 
Bomba anket! Barajı sadece 2 parti geçiyor
Siyaset Haberi
Bomba anket! Barajı sadece 2 parti geçiyor

Metropoll Araştırma'nın  Türkiye’nin Nabzı eylül ayı araştırmasına göre barajı sadece yüzde 32.3 ile AKP ve yüzde 17.7 ile CHP geçiyor.

En iyi muhalefet yapan lider CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu çıkarken, DEVA Partisi ve Ali Babacan beklentilerin çok çok altında ilgi görmeye devam ediyor.


Erken seçim tartışmalarının yeniden alevlendiği günümüzde Metropoll Araştırma'nın son anketi siyaset gündemine bomba gibi düştü. Metropoll'ün 'Türkiye’nin Nabzı' eylül ayı araştırmasına göre barajı sadece yüzde 32.3 ile AK Parti ve yüzde 17.7 ile CHP geçti. Anketin 'Türkiye'nin Nabzı Ayın 5 Rakamı' değerlendirmesinde ise 'Ekonomiyi en iyi kim yönetir?' sorusuna büyük çoğunluk Recep Tayyip Erdoğan cevabı verdi. 


MetroPOLL Araştırma'nın kurucusu Özer Sencar, Twitter'dan eylül ayı anketinin sonuçlarını paylaştı. “Bu pazar milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusunun yöneltildiği ankette yüzde 32.3 AKP, yüzde 17.7 CHP, yüzde 8.8 İyi Parti, Yüzde 8.1 HDP, Yüzde 7.3 MHP yanıtını verdi.


Ahmet Davutoğlu'nun kurduğu Gelecek Partisi yüzde 0.7 oy alırken, Ali Babacan'ın kurduğu DEVA partisinin oy oranı yüzde 1 oldu. 'Kararsızım' yanıtını veren seçmenlerin oranı yüzde 11.2 olarak açıklandı. Bununla birlikte ankete katılanların yüzde 6.9'ü protesto oy kullanacağını açıklarken, katılımcıların yüzde 4.2'si yanıt vermemeyi seçti.

Ekonomiyi en iyi Erdoğan yönetir


Ülke ekonomisini en iyi kimin yöneteceği sorusuna büyük çoğunluk Recep tayyip Erdoğan cevabını verdi. Ülke ekonomisini en iyi yönetecek isim soruldu. Katılanların yüzde 22'si Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 5'i Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve  yüzde 6'sı ise Ali Babacan cevabını veriyor. Eylül 2020 araştırmasının bulgularına göre toplum, mevcut siyasi parti liderlerinin ekonomiyi iyi yöneteceği kanaatinde değil. 

En etkili muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu


Mevcut iktidara karşı en etkili muhalefet lideri yüzde 27 ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu çıktı. Kılıçdaroğlu'nu yüzde 22 ile Meral Akşener takip ederken, Ahmet Davutoğlu yüzde 4, Ali Babacan ise yüzde 3 çıktı.

Türkiye'nin dış politikasını bayarılı buluyor musunuz?


“Türkiye’nin Ortadoğu ve dünyadaki durumuna bakılırsa dış politikasını başarılı buluyor musunuz?” sorusuna, yüzde 48’lik bir çoğunluk, “Evet” yanıtını verdi. Yüzde 45’lik azımsanamayacak bir kitle de “başarılı bulmadığını” ifade ediyor.

Cemaat ve tarikatlar devlet yönetimini etkiliyor mu?

Metropoll anketinde seçmene “Günümüzde tarikat ve cemaatler, kamu kurumlarında organize olup kamu yönetimini etkilemeye çalışıyor” şeklindeki iddialara katılıp katılmadığı da soruldu. Yüzde 70’lik bir çoğunluk katıldığını belirtmektedir. Buna karşılık, seçmenin yüzde 21’i bu iddialara katılmamaktadır.

Türkiye’nin dış politikada kullandığı dil, üslup ve politikayı sorunların çözülmesi ve krizlerin aşılması için uygun bulanlarla bulmayanlar neredeyse yarıya yarıya bir oranla bölünüyor. Seçmenin yüzde 46’sı, Türkiye’nin dış politikada kullandığı dili, üslubu ve uyguladığı politikayı sorunların çözülmesi için uygun buluyor. Yüzde 46’lık bir kitle uygun bulurken, yüzde 45’lik bir kesim de uygun bulmuyor. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bomba, anket!, Barajı, sadece, 2, parti, geçiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı