ÇAYDA ÜRETİM DEVRİMİ KURULTAYI SONUÇ ve TALEP BİLDİRGESİ
Haber
25 Haziran 2022 - Cumartesi 22:55
 
ÇAYDA ÜRETİM DEVRİMİ KURULTAYI SONUÇ ve TALEP BİLDİRGESİ
Rize Haberi
ÇAYDA ÜRETİM DEVRİMİ KURULTAYI  SONUÇ ve TALEP BİLDİRGESİ

Çay Kanunu Rize’de yazıldı:
 
Vatan Partisi Rize il Başkanlığınca düzenlenen ÇAY da üretim devrimi kurultayı il kültür müdürlüğü konferans salonunda gerçekleşti.
         

Mönitörlüğü  Vatan Partisi il başkanı Salih ÖKSÜZ un yaptığı kurultayda Özgür BURSALI Vatan Partisi genel sekreterinde hazır bulundu, Katılımcılara sırayla konuşma hakkı verildi.
         

İlk konuşmayı CAYUDAD Başkanı Mustafa MAVİ Yaptı ,MAVİ  çay tarımı hakkında kısa giriş yaptıktan sonra konuyu gündemde olan Çay kanununa getirerek sahiplenmeyen Çay kanunu maddelerini  Bakanlığın alt bürokratlarınca veya  odaklanan  yuvalanan  kircal damarlar mi bu tasarıyı düzenledi bilemiyoruz fakat  biz  Çay kanun tasarısını ret ediyoruz dedi .
           

İkinci konuşmayı Muhtarlar derneği başkan yardımcısı yaptı.Baskanin rahatsızlığından ötürü kurultaya katıldığını söyleyen Mustafa YILDIZ kanun tasarısına baktım Giresun Artvin Trabzon vekillerinin olması canımı sıktı.Bu tasarı üreticiyi tamamen özel sektöre teslim ettiğini bu tasarıya Rize milletvekilerinin imza atması beni üzmüştür dedi.Çay ve ÇAYKUR olmassa olmazimizdir açıklamasında bulunarak , RİZE- ÇAY siz ÇAY CAYKURSUZ olmaz dedi.....
         

Çay Üreticisi adına  Ali YAVAŞ ise bu kurultayı düzenleyen vatan partisine teşekkür ederek sözlerine başladı. Ülkemize Milli kalkınma hamlesi getirilmesi gereğini söyleyerek halkı şehirlere taşıyarak tarım üretimi azaldığını Tarım arazilerinin bir araya getirilerek  Avrupa ülkelerinde olduğu  gibi böldürülmemeli dedi. Çay kanununa gelince şeker kanunu çıkarıldı şeker durumu belli Özel sektöre karşı olmadığını fakat ülkemizde  tarım gençliği yetiştirmeliyiz  ve ayrıca Helal kazanç kazanmalıyız dedi...
         
Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat PALİÇ ise  Ecevit hükümetinden başlayıp 22 yıldır başkanım . Bu Çay ın ve  bölgenin yönetimlerinin her paydasında varım. 6 defa hükümetlerin vekillerini ilimize davet ederek paneller düzenledik.Yaş Cay kampanyalarında 2017 ve bu sene iyi gideceğini tahmin ediyorum.Özel sektörün büyük bir bölümü başımın üzerinde ,Çay da bu ay  hiç şikayet yok olmadı nedeni özel sektörün ÇAYKUR' fiyatına Çay almasindandır, taze Taze işlendiler daha kaliteli çay yapıldı .Çay da  üç ayak var üretici işletici ve tüketici ayağı var ,ülkemizde Tüketici olarak kişi başı 4 kg çay tüketiyoruz . Üretim de dünya da beşinciyiz diyorlar ki ithal edelim edelimde bize ürettiğimiz  yetmiyor.Ülkemize yılda en  az 22; bin ton kuru çay ithal ediliyor.Aslinda ülkemizde Çayimizi içmeyen nüfus var .Bizim çayın içimi dünyada yoktur sadece niksati demi az .Sirilanka yetkilisiyle bir toplantıda konuştum  otuz dokuz bin ton Çay sattığını söyledi nasıl iştir.Özel sektörün bir kaç fabrikası normal fiattan Çay alırken bu fabrika sahiplerine baskı yapıldı ,bunu biliyorum. Bizden Çay kanun  tasarı kaçırıldı bilmiyoruz içinde ne var olduğunu, bu kanunla üretici özel sektörün insafına bırakılıyor bırakılamaz ÇAYKUR devre dışı bırakılıyor ÇAYKUR  baş tacimizdir.Kacak Çay ithaline  caydırıcılık olmalı .Üretici göç etmesin.Üreticiyi mağdur edecek bütün tekliflere karşıyız.Bu sene özel de Devlet de ureticide rahattı biz bu yılki rahatlığı düzenlemelere yasalara konulduğunda biz kanuna karşı değiliz.Taban Fiat mutlaka konulmalı veya ceza mı konulacak konulmalı.İyi yapanları alkislarim yapmiyanlari Cumhurbaşkanına ve üreticiye şikayet ederim . Özel sektör düzenli olursa karşı değilim kendi kendinide maf etmişlerdir fabrika sayısı 350 den 150 düşmüştür.37 yıldır mağdur ettiniz üreticiyi ,inanmıyoruz ki özel sektöre bu şekliyle kanuna karşıyız Çaykur özel sektörün imsifiyatina bırakılmaz.Gecen yıl 2600 TL çay alan o çay konsey üyeleri degilmiydi şimdi nasıl inanalım.Cumhurbaskaninyla görüşme isteğimi ne Ak Parti il Başkanı ne de vekiller yerine getirmedi.Ben üreticilere hizmet etmek için çalışıyorum ben şahsi işlerim için görüşme talep etmiyorum.Benle neden görüstürmüyorsunuz.Çay bizim tek geçim kaynağımız dır.Çayin da yaşaması ÇAYKUR a  bağlıdır. Çay ve ÇAYKUR umuza dokundurmayiz ,Çay fiyatı belirlenirken  eşit sayıda üye sayısı ile belirlenmelidir Beş yıldır kimseyle bakanlarla gorusturulmuyorum bu çay kanunu ile anladım ki neden goruturulmedigimi, açıklamasında bulundu........
         

Rize Ticaret borsa Meclis Başkanı Resul OKUMUŞ ise  Vatan partisine teşekkür ederek sözlerine başladı.Borsa Baskanı Mehmet ERDOĞAN in il dışında olduğu için kurultaya katıldığını belirten Okumuş,.Ulusal çay konseyinin sadece yaş Çay Fiati belirlenirken  görüş belirleyip bakanlığın açıklasını ilettiklerini ifade etti.Konseyde dokuz üyenin olduğunu .Bizlerde Ulusal çay konseyin başkanının Çaykur dan olmasını istiyoruz.Bizim fabrikalar üreticinin ürettiği çay la işlediğini  onun için Çay a  her zaman  yaş çay a iyi Fiat verilmelidir. biz onu isteriz, iyi para verilsin ki üretici cayliga girsin. Kuru çay yeterli fiyata satilmassa üreticiye yararı olmaz, geçen yıl maliyetten kaynakliydi.düşük fiatla yaş  çay alımı.Çay da fiati bütün paydaşlar bir araya gelip belirleyip tavsiye edip  bakanlık acıklamalıdır.Kaçak çayla mücadele ediyoruz.Biz bu bölge insanıyiz.Gelen Çay imha olmalı hindistan Siri lanka  Türkiye'ye çay yolluyoruz diyor fakat yasal ithal edilen 22 bin ton bunları yakalamak  kolluk kuvvetlerin isleridir bu isler bizleri de yoruyor .Bizde yaş çay fiatini bakanlık belirlesin diyoruz.Bizler yerelde bu işleri konuşmalıyız asıl sıkıntı Çay da devrim yapılmalı artık Çay bahçelerine insanlarımız girmiyor.Sikinti başka Çay bahçelerini toplu yapılması kooperatiflesmeyi getirilmeliyiz ve  makina ile islenilmesi için devlet desteği yapılmalıdır. Bu gün ün sıkıntımız başka bizde üretimde makinelesmeliyiz arazileri modernize edip devletin tesvigini istiyoruz dedi.
     
Konuşmalardan sonra soru cevap şeklinde devam ett

Vatan Partisi tarafından Rize'de düzenlenen  ÇAYDA ÜRETİM DEVRİMİ KURULTAYI  SONUÇ ve TALEP BİLDİRGESİ yayınlandı.
 

İşte alınan kararlar
 

1- Taban fiyatın altında yaş çay alımı yasaklanmalıdır ve üretici korunmalıdır.

2- ÇAYKUR'un günlük çay işleme kapasitesi en hızlı şekilde arttırılmalı ve yeni fabrikalar kurulmalıdır.

3- Çay fiyatlarını belirleme yetkisi Ulusal Çay Konseyi’ne verilmemelidir. Fiyatlar doğrudan üreticiler ve devlet tarafından belirlenmelidir.

4- Ruhsatsız bütün üretim alanları ruhsatlandırılmalı ve üretim teşvik edilmelidir.

5- Gübre alımı-satımı ve dağıtımı ÇAYKUR’a devredilmelidir.

6- Çaylıkların yenilenmesi planlı olarak, devlet desteği ile yapılmalıdır.

7- Yenileme yapılacak çay arazileri için doğal afetlerden korunmak amacıyla Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü ile birlikte hareket edilmeli.

8- Çay Kanunu tasarısındaki yeni çay borsalarının kurulma talebi geri çekilmelidir. Çay borsası Rize'de olmalıdır.

9- Sözleşmeli tarımdan vazgeçilsin.

10- Mevsimlik işçiler kadroya alınsın.

11- Milli servetimiz olan Türk çayının değeri korunmalı, çayın kaçak olarak yurdumuza girişi, dağıtımı ve satışının engellenmesi için tedbirler alınmalıdır.
Kaynak: () - Bayram Arif TURAN Editör:
Etiketler: ÇAYDA, ÜRETİM, DEVRİMİ, KURULTAYI, , SONUÇ, ve, TALEP, BİLDİRGESİ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
ÇAYDA ÜRETİM DEVRİMİ KURULTAYI  SONUÇ ve TALEP BİLDİRGESİ
ÇAYDA ÜRETİM DEVRİMİ KURULTAYI  SONUÇ ve TALEP BİLDİRGESİ
Yorumlar
Haber Yazılımı