CHP İL BAŞKANI: RİZE'DEKİ YAĞMA PLANINA İZİN VERMEYECEĞİZ
Haber
14 Ekim 2020 - Çarşamba 09:31
 
CHP İL BAŞKANI: RİZE'DEKİ YAĞMA PLANINA İZİN VERMEYECEĞİZ
Siyaset Haberi
CHP İL BAŞKANI: RİZE'DEKİ YAĞMA PLANINA İZİN VERMEYECEĞİZ

Cengiz İnşaatın Yağma Planına İzin Vermeyeceğiz


Rize'nin İkizdere ilçesi, İkizdere Vadisi Doğal Sit Alanı olarak tescillenmiştir. Alan kısmen "Nitelikli Doğal Koruma Alanı" kısmen "Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı’dır. Dünya üzerindeki 200 önemli ekolojik alandan biridir. Bu alanlar kesin korunacak hassas ve nitelikli doğal koruma alanları ve sürdürülebilir koruma ve kontrolü kullanım gerçekleştirilmesi gereken alanlardır.


CHP Rize il başkanı Saltuk Deniz, Cengiz inşaatın yağma planına izin vermeyeceklerini belirterek, “İkizdere'nin Cevizlik ve Gürdere köyleri de Sit alanı olan yerlerle aynı özellikleri taşıyan önemli ekolojik alanlar arasındadır. 2019 yılında Cevizlik ve Gürdere köylerini içine alan, yaklaşık 120 futbol sahası büyüklüğünde bir alana taş ocağı yapılması için ruhsat alınmıştı. Köylüler; yapılmak istenen taş ocağına karşı ruhsat iptali ve yürütmeyi durdurma davası açtılar. Ağustos 2020'de Rize İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Köylüler haklı mücadelelerini hukuki yollarla kazanmış oldular” dedi.


Başkan Deniz açıklamasında, “Köylüler rahat bir nefes alacakken şimdi de Cengiz inşaat taş ocağı yapmak için aynı bölgeye gözünü dikmiş. Mahkemenin ağaç kesimlerinin önüne geçilmesi, doğal yaşam alanlarının korunması, köylerin temiz su ihtiyacının karşılanması yönünde verdiği kararı hiçe sayıyor. Cevizlik ve Gürdere köyünde taş ocağı açılırsa korunması ve kontrollü kullanılması gereken, hassas ve önemli ekolojik bir alan tahribata uğrayacak. Yaşam alanlarına çok yakın mesafede açılacak taş ocağı; içme suyunu kirletecek, 120 futbol sahası büyüklüğünde bir alanda ağaç kesimi gerçekleşecek, yükselen toz yaşamı etkileyecek, köylüler için ekonomik değeri olan bal üretimi düşüşe geçecek, patlatma ve kırma çalışmaları çevre sakinlerini rahatsız edecek”dedi.


Başkan Deniz, “Büyük sermaye sahipleri daha da zenginleşirken, yüzyıllardır vadide yaşayan köylülerin sağlıkları tehdit edilecek, üretim kapasiteleri düşecek, can güvenlikleri olmayacak, yaban hayatın yaşam alanı olan alanlar yok edilecek. Cumhuriyet Halk Partisi Rize İl Başkanlığı olarak Cevizlik ve Gürdere köylülerinin dertlerini yerinde dinledik. Taş ocağı yapılması planlanan alanda incelemelerde bulunduk. Köylüler ve canlı yaşam için büyük önem arz eden bu alanda Cengiz inşaatın yaşam alanlarını yağmalamasına, halk sağlığını tehdit etmesine, halkın üretim alanlarını etkilemesine asla izin vermeyeceğiz” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP, İL, BAŞKANI:, RİZE'DEKİ, YAĞMA, PLANINA, İZİN, VERMEYECEĞİZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı