ESKİ BAŞKAN DA HAYIR DEDİ.
Haber
21 Kasım 2020 - Cumartesi 18:30 Bu haber 5762 kez okundu
 
ESKİ BAŞKAN DA HAYIR DEDİ.
Rize Haberi
ESKİ BAŞKAN DA HAYIR DEDİ.

AKP Hükümeti tarafından Koruma altına alınarak SİT alanı ilan edilen Rize'nin İkizdere Vadisinde yapılmak istenen Taş Ocağına  tepkiler devam ediyor.3 Dönem İkizdere Belediye Başkanlığı yapan AKP ‘li Hasan Kösoğlu’da yayınladığı yazılı açıklamasında Taş Ocağına hayır dedi.

     
İkizdere eski Belediye Başkanı AKP’li Hasan Kösoğlu’nun açıklaması şöyle’kizdere’mizde yapılmak istenen taş ocağı, haklı olarak İkizdereli hemşerilerimizi telaşlandırmış ve heyecanlandırmıştır. Malum, Ovit Tünelinin yapılma gayesi Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgemizi Karadeniz'e ulaştıran en kısa yol olacağı düşüncesiydi. Bunun için İyidere’de bir lojistik üst kurulacak ve yine İyidere’de yapılacak bir limanla bu yükler gemilerle Karadeniz üzerinden değişik bölgelere taşınacaktı.

   
İyidere liman inşaatı için deniz dolgusu yapılacak ve bunun için de TAŞ 'a ihtiyaç olacak. Buraya en yakın vadi İkizdere’dir düşüncesiyle de taşın temini ilçemizden düşünülmektedir. Yıllardır söylediğimiz, gündemde çalıştığımız bir konu; İkizdere vadimizin korunması gerektiğini yönündeydi. Bu vadi yalnız İkizderelilerin değil ülkenin bir zenginliğidir.

            
Plansız HES nasıl yanlış idiyse, plansız TAŞ Ocağı da yanlıştır

    
Daha önceleri de vadimizde kurulması düşünülen 25 adet civarındaki HES lerin yapımına İkizdere halkı olarak hep beraber karşı çıkmış ve İkizdere’nin üst havzasını kurtarmıştık. HES lere karşı değil, projelerin yanlışlığına karşı tavır almıştık. Çünkü bir vadi de bu kadar HES in yapılması o vadinin yok olması demekti. .Daha sonra Devlet aklı da bu yanlışlığı görerek kısmen pek çok projeden vazgeçmiştir. İkizdere’nin alt havzasında yapılan HES lerin dereye bırakmaları gereken "CAN" Suyunu bırakmadıkları için derelerin içler acısı durumunu her vicdanlı vatandaş görebilmektedir.

                        
İkizdere 3.Taş Ocağını kaldıramaz

    
Şimdi ise, vadi de her ne şekilde alınmışsa iki adet taş ocağı işletilmektedir. Üçüncü ve çok daha büyük hacimde bir taş ocağının açılması bölgeyi her yönüyle ciddi sıkıntıya sokacağı aşikârdır. Yatırımcı firma kârlılığını düşünerek bölgemizden taş almak isteyecektir ama bunun bölgemize, vadimize vereceği zararları, Devletin diğer ilgili kurumları görmeli ve hesap etmelidir. İkizdere üçüncü bir taş ocağını bence kaldıramaz.

     
Yapılacak liman için başka alternatifler aranmalı ve başkaları da ellerini taşın altına koymalıdır. İkizdere vadisi bugüne kadar üzerine düşen görevi fazlasıyla yapmış, bu konularda gerekli fedakârlıkları yapmıştır.

                    
Bakanlar Kurulu Turizm Bölgesi ilan etmiş

    
Bir taraftan Bakanlar Kurulu kararı ile "TURİZM BÖLGESİ "ilan edilen, korunması için de DOĞAL SİT alanı ilan edilen bu eşsiz güzellikteki vadimizin diğer taraftan Taş ocakları ile yok edilmeye çalışılmasını anlamak mümkün değil. ISKENCE DERESİ bölgesinde taş ocağının yapılması ilerde yönünü TURİZM e çevirmiş olan vadimiz için telafisi imkânsız zararlar açacağı aşikârdır. Devlet aklıyla düşünüp bu kararın tekrar gözden geçirilmesi hem ülkemizin yararına olacak hem de bölge insanımızı rahatlatacaktır ’dedi.

Kaynak: () - İsmet KÖSOĞLU Editör:
Etiketler: ESKİ, BAŞKAN, DA, HAYIR, DEDİ.,
Yorumlar
Haber Yazılımı