GÖZLER BÖLGE İSTİNAF MAHKEMESİNDE
Haber
02 Ekim 2020 - Cuma 20:52
 
GÖZLER BÖLGE İSTİNAF MAHKEMESİNDE
Rize Haberi
GÖZLER BÖLGE İSTİNAF MAHKEMESİNDE

Rize - Pazar 1.Asliye  Hukuk  Mahkemesi, karar verdi..


Karadeniz’de kadının  Mirasta yine adı yok.


Rize-Pazar Adliyesi’nin; kesinleşmiş ve ilerdeki miras davalarına emsal da olacak 1.Asliye Hukuk Mahkemesi’nin 29/09/2020 tarihli ve 2018/ 886 sayılı esas kararı, Karadeniz’deki tüm kadınları üzecek ve bundan sonraki davalarda emsal teşkil edecek nitelikte. Gözler Trabzon Bölge İstinaf Mahkemesi’nde..


Söz konusu yerel mahkemenin kararı, istinaf yolu açıktır. Gözler Trabzon’daki Bölge İstinaf Mahkemesi’nde olacak. Meslektaşlarımız takıp edeceklerdir.. Çünkü bu dava Karadeniz’deki tüm kadınları ilgilendiren bir dava olacaktır.


Aldığım bilgiye göre, davacılar CİMER yoluyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e ve de Hâkimler ve Savcılar Kurulu’na şikâyette bulunup, mahkeme dosyasının; bir müfettiş marifeti ile incelenmesini isteyecekler..


Habere Konu olayla ilgili Yazarımız Osman Yazıcı’nın yazısı .


Karadeniz’de kadının  Mirasta adı “Teraziye” takıldı.


Rahmetli babama  ”Kaç çocuğunuz var?” diye soranlar “Yedi” derdi. Beş kızından hiç bahsetmezdi. Nedenini yıllardan sonra anladım..


Karadenizliler bilirler. Miras  paylaşımında kızları ortak etmezler.


Daha doğrusu, kızlar babadan kalan miraslarını almaz. Erkek kardeşlerinin kullanımlarına izin verirler.


Bir anlamda kızlar, baba mirasını kocasına yedirtmez. Evlendiği eve götürmez..


Çünkü “Baba evi” kutsaldır. Kapısı hep açık olmalı. Baba evi kadınlar için “Bir güvence” yeridir.


Son yıllara kadar, bu durumdan kimse rahatsız olmadı. Gündeme getirilmedi. İlgili kanunlara uygun olmasa da; böyle bir gelenek devam ediyordu.


Son yıllarda; Karadeniz’de kızlar da bir anlamda hakkını aramaya başladılar. Ve ”. Erkeklere var da bizde yok mu? .” demeye başladılar.


İyide ettiler. Olması gereken buydu. Kızlar artık baba mirasına ortak. Mücadelelerini destekliyorum.


*                                                                         


Rize-Pazar Adliyesi’nin; kesinleşmiş bir mahkeme kararı elime geçti. Pazar 1.Asliye Hukuk Mahkemesi’nin 29/09/2020 tarihli ve 2018/ 886 sayılı esas kararı, Karadeniz’deki tüm kadınları üzecek ve bundan sonraki davalarda emsal teşkil edecek bir karara benziyor.


Buna “Karadenizli  kadınlar, baba mirasında, terazide kaybettiler” Veya “ Kadının mirasta yine adı yok”  başlığını atabiliriz.


Söz konusu mahkeme,5.Durşmasında celseyi sonlandırarak ”Davanın Reddine”  kararını verdi. Hâkim, gerekçeli kararı yazacak, bizde gerekçesini göreceğiz.


Biz, davanın hukuki boyutu ile ilgilenmiyoruz. Hukuki boşluklar, usul hataları, evrak eksikliği vs vardır, yoktur. Avukatlar, davalılar ve davacılar kendi dertlerini anlatıp, anlatamadıkları konusunda değiliz. Mahkeme hâkimi de ebetteki dosyadaki mevcut deliller ve mahkemeye sunulan belgelerle ve de kendi takdiri ile kararını vermiştir. Bizim ilgilendiğim konu başka.


Bu dava; Karadenizli hanımlar için ilginç bir davaya dönüşebilir.. Kararı veren hâkimin bayan oluşu ve bu kararla, dava açan kadınların mirastan yoksun bırakılması, epey tartışılacağına benziyor. Bir Karadenizli olarak, bu davanın tüm aşamalarını hem merak ediyorum, hem de bütün sürecini takip etmeyi düşünüyorum.


Söz konusu yerel mahkeme kararı, istinaf yolu açıktır. Gözler Trabzon’daki Bölge İstinaf Mahkemesi’nde olacak. Trabzon’daki meslektaşlarımız takıp edeceklerdir.. Çünkü bu dava Karadeniz’deki tüm kadınları ilgilendiriyor..


Aldığım bilgiye göre, davacılar CİMER yoluyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e ve de Hâkimler ve Savcılar Kurulu 1.Başkanı Halil Koç’a şikâyette bulunup, mahkeme dosyasının bir müfettiş marifeti ile incelenmesini isteyecekler.


*                                                                                                               


Bu davanın özeti?


Dava konusu; Rize ili, Pazar ilçesi, Dağdibi köyünde davaya konu; Halil İbrahim Hatırnaz ‘a ait tarlalardır.


Baba; Halil İbrahim Hatırnaz ölünce, söz konusu arazi, evde kalan yetim ve öksüz dört kız kardeş ekip, biçmişler, tarlalara çay dikmişler. Topladıkları çay paraları ile hem kendilerinin geçimini sağlamışlar, hem de Üniversitede okuyan abileri olan  İsmail Hatırnaz’a  para gönderdiler.


Dört kız kardeş evlenince, babadan kalan miras arazileri ortada kalmış. Yarıcılık sistemi ile başkaları ilgilenmiş. Daha sonraları evin tek erkek çocuğu olan abi, İsmail Hatırnaz, ekip, biçmiş. Mirasçı, dört kız kardeş de, yukarıda yazdığım gerekçelerle, abilerinin ekip biçmesine, kullanmasına,  baba mirası arazilerle ilgilenmesine karşı çıkmamışlar.


Yıllar geçti. Tapusuz araziler imara açıldı . İmar çalışmaları sırasında; Abi  İsmail Hatırnaz,  dört kız kardeşini yok sayarak, onlara haber vermeden  tüm malları üzerine tescil ettirmiş


Okuma yazmaları dahi olmayan ve de abilerine çok güvenen dört kardeşin tescil işleminden haberleri olmamış.  


Baba mirasını üzerine geçiren  İsmail Hatırnaz, ölümünden  kısa bir süre önce, vicdan azabı çekse gerek ki, kız kardeşlerine”. Babamızdan kalan arazilerin tümünü üzerime tescil ettirmiştim. Sizin de hakkınız var. Dava açma süresi daha dolmadı. En iyisi siz dava açın ve mirasınızı alın” der. Ardından vefat etti.


*


Dava bunu  üzerine açılır. Aslında Pazar Tapu Müdürlüğü’nde çözülmesi gereken bir işlemdi.Ama İsmail Hatırnaz’in mirasçıları  uzlaşmaya yanaşmayarak mirasa ortak kuzenleri ile halalarını yok saydılar.


Rutin bir mahkeme kararı ile tamamlanmak istenmiş. Dava açıldı, harçlar yatırıldı. Bilirkişiler oluşturuldu. Şahitler dinlendi. Mirasçıların kök hücreleri tespit edildi. Söz konusu arazilerin değer tespitleri yapıldı. Her şey ortada. Sonunda davanın reddine karar verildi.


İşin acı taraf şu: Bu karar istinaf ’tan dönmez ise, mirasçılar, hem miraslarından oldular, hem de arazi davası olduğu için arsa değeri üzerinden, hâkimin belirleyeceği yüzde 10 ile 15 arasında karşı avukata para ödeyecekler. Ki buda diğer masraflarla 70 bin TL tutuyor. Çiftte darbe buna denir


Kim ne anlatırsa anlatsın. Davaya hangi bilgi ve belge sunulursa sunulsun. Avukatlar hangi savunma yaparsa yapsınlar. Davanın özeti bu. Dört kız kardeş, baba mirasını alamadılar. Hem de Mahkeme kararı ile..

Kaynak: Editör:
Etiketler: GÖZLER, BÖLGE, İSTİNAF, MAHKEMESİNDE,
Yorumlar
Haber Yazılımı