GÖZLERİNDE ACIYI GÖRDÜM ...
Haber
23 Aralık 2020 - Çarşamba 19:03
 
GÖZLERİNDE ACIYI GÖRDÜM ...
Siyaset Haberi
GÖZLERİNDE ACIYI GÖRDÜM ...

Bu görüşmenin hikayesi…  Gözlerinde acıyı gördüm…

 

Ak Parti Rize Milletvekili ve Teşkilat Başkan Yardımcısı Muhammet Avcı’yı yakından tanımazdım.


Kısacası; AK Parti iktidarı döneminde görevden alınan, Rizeli ilk Genel Müdür, devamında da CHP’den milletvekili adayı olan (İstanbul 1. Bölge) birisi olarak yakın temasımız hiç olmamıştı. Onbeş yıl öncesinde görevden alınmamın Muhammet Bey’in uzaktan yakından ilgisi yoktur. Çünkü Avcı,o dönemde 25 yaşındaydı..


Milletvekili seçildiğinde; parlamentoda birkaç kez ayaküstü sohbet ederek hayırlı olsun dileklerimizi iletmiştim.


Yaklaşık iki yıl önce Ankara-Trabzon uçağında, kendisine “Sayın vekilim, uygun olduğunuzda bir görüşme yapalım” teklifinde bulunduk. Ankara’daki ÇAYKUR Misafirhanesi’nde kahvaltılı bir sohbet yapacağımız konusunda anlaşmıştık.


Muhammet Bey, çok yoğun bir milletvekili… Haftanın üç günü; yasama dönemi, yani parlamenter çalışmaları için TBMM’de bulunuyor. Teşkilat Başkan Yardımcısı olarak, Zonguldak’tan Artvin’e kadar sorumlu ve teşkilatlarla uğraşıyor.


Geri kalan kuısmını de  Rize’de vatandaşla birlikte.... Uğramadığı ilçe, gitmediği köy, temas etmediği Rizeli kalmadı. Rize milletvekili olmak zaten yeter de artar. Ankara’da misafirhanede kalan, mobil –seyyar milletvekili…


*


Böyle olunca da görüşmemiz iki yıl gecikti.10 Aralık günü için anlaştık ve buluştuk. İki saat konuştuk, dertleştik.


Rize ve Rizeliyi konuştuk.. “Yazılmak”” ve “yazılmamak” kaydı ile her şeyi masaya yatırdık.


Görüşmemizin sonunda “Başım çok ağrıyor” deyince bir de kendisine ağrı kesici verdik Aynı günün akşamı da covid 19 teşisi ile Atatürk Hastanesi’ne kaldırıldı.


Dolayısıyla “yakın temaslı” olarak 14 gün kendimi evde karantinaya aldım. Endişeli günler geçirdik.


Buna şans mı denir, kader mi?… Bilemem… İki yıl sonra buluş ve o gün covid 19 çıksın... Bunda da bir hikmet vardır.


Anlayacağınız Muhammet Bey ile sohbet ederken, bir anlamda covid 19 ile sohbet etmiş olduk.


Neticede ikimizde atlattık. Bu görüşmenin hikâyesi böyle başladı..

 

*

 

Muhammet Avcı kim? Bilinen ve bilinmeyen yönleri nelerdir? Bu görüşmede edindiğim izlenimin ne?


Görüşmemizde, hiç konusu olmadı. Belki özeline girmek doğru da değildir. Kendisinden de izin almadım. Toplum önünde olan, bilinen tanınan kişilerin fazla özeli olmaz.Bu nedenle yazacağım.


Muhammet Bey, 1980 doğumlu. Üstün nitelikleri olan genç bir siyasetçi. Bir çocuğunu doğumuna bir hafta kala, ikinci çocuğunu ise iki yaşında iken kaybeden acılı bir baba…Allah kimseyi evlat acısı ile imtihan etmesin..


Dahası canından çok sevdiği biricik oğlunu kendi elleri ile toprağa vermiş bir baba. Aradan zaman geçse de gözlerinin içine bakarsanız bu acıyı görürsünüz. Hissedersiniz…


Şunun için yazıyorum. Böyle bir acı ile imtihan olmuş bir babada gelecek beklentisi olmaz. Hırs ve egonun yanından geçmez. Dünya malına tamah etmez. Sadece Allah rızası için hizmet verir. Bundan da mutlu olur. Ben bu acısını ve duygusunu gördüm.


Siyasette beklentisi olan birisi,  önce Ankara’da ev tutar, yerleşir. Avcı, misafirhanede kalmayı tercih eden bir garip vekil.. Hizmetin dışında hiç bir makam mevki umurunda değil…Tekrar nasıl seçilirim anlayışı ile siyasi entrikalara bulaşmaz..

 

*

 

Muhammet Bey, kavgacı değil, uzlaşmacı… “Ben” değil, “Biz” diyenlerdendir… Sakin ve ateş ile imtihan olmuş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın itibar ettiği, güvendiği mütevazı bir  isim.


Başarılı insanları keşfediyor. Bulup çıkarıyor. Kendisine rakip olsa bile bu kişilere destek veriyor. Yanıldıklarından ders alıyor.


Marifeti kendinde sayanları zaman içinde ayıklıyor. Ülkenin ve Rize’nin çıkarını kendi çıkarının önünde koyuyor.


Muhammet Bey, genç yaşından itibaren itibarlı işlerle uğraşmış; yaptığı işlere de itibar kazandırmıştır. Genç yaşında, il başkanı, il genel meclisi başkanlığı yapmış, şimdilerde ise milletvekili ve teşkilat başkan yardımcılığı gibi önemli görevlerde bulunmaktadır.


Siyasetin imbiğinden geçmiş, bilgisini, birikimini, deneyimini zirveye çıkarmış; damıtmış, hayatının her anını devlet ve millete amade geçirmiş genç bir siyasetçi. Zarif, beyefendi kişiliği herkesin takdirini topluyor. Çok başarılı bir siyaset profili çizerek, kusursuz bir ciddiyetle görevini yerine getiriyor.


*


Siyasette “altın kural” halkla bütünleşmektir. Her yerde altın kuraldır… Futbolcu misali... Koşacaksın. Terleyeceksin. Vatandaş sana değil, sen vatandaşa gideceksin. Muhammet Bey bunu yapıyor.


Koşuyor… Terliyor… Ziyaret ediyor… Vatandaşla diyalog kuruyor... Ülkenin sorunlarını gündeme getiriyor; içten ve samimi olarak. Her kesimi kucaklıyor.


Kadınların, gençlerin, yaşlıların, haksızlığa uğrayanların haklarını savunuyor.


“Siyasetin fakültesi üniversitesi" yoktur. Siyasetin okulu "gençlik kolları”dır. Kadın kollarıdır. Seçmendir. Tecrübedir. Birikimdir. Deneyimdir. Başarıdır…
Hiçbir şey başarının yerini tutamaz. Başarılı olmak için siyaset üreteceksin, çalışacaksın!


Muhammet Bey’in yaptığı gibi siyaset yapacaksın. Topluma örnek olacaksın.


AK Parti Rize Milletvekili ve Teşkilat Başkan Yardımcısı Muhammet Avcı ile Rize’yi konuştuk.


“Rizeliye Hizmet Şeref Borcumdur”


Milletvekili Muhammet Avcı’dan…


1-Rize Havalimanı süresinde hizmete açılacak. Cumhurbaşkanımız yakından takip ediyor.


2-OVİT tüneli dünyaya açılan penceremiz oldu. Bağlantılarını tamamlıyoruz.


3-Kaçkar’da yapılması hedeflenen kayak merkezinin altyapı çalışmaları devam ediyor.


4- Türkiye genelinde yapılan çay ithalatının tümü, Rize İhtisas Gümrüğü’nden yapılıyor. Kaçak çayların girişini engelledik.


5-Ayder ile Hemşin’de gerçekleşen kentsel dönüşümlerle dünyanın ilgi odağı haline getirdik.


6-800 yataklı bölge hastanesi için kaynak ve yer hazır.


7-Deniz ve kara taşımacılık alanında reform niteliğindeki lojistik merkezimiz 2023 yılında bitecek.


8-Rize’de genç ve dinamik kadrolarımız var. Vatandaşa tepeden bakanları zamanla ayıklıyoruz.


9-Rizeli’nin yararına olacak hizmetlerde, muhalefet temsilcileri ile birlikte hareket ediyoruz.


10-Ben sadece AK Partililerin değil, bütün Rizelilerin milletvekiliyim.


11-Rize’de sağlık ve asayiş yönünden Türkiye’de birinci sıradayız.


12-Bütün bakanlarımız, Rize’ye yatırım için destek veriyorlar.


13-Geçmişten günümüze kadar, Rize’ye ve Rizeliye hizmet veren tüm siyasi temsilcilerine teşekkür ediyorum…


-Yirmi dört saatinizi anlatır mısınız?


Avcı: Haftanın üç günü Ankara’dayım. Yasama faaliyetleri için Meclis’teyim. Teşkilat başkan yardımcısıyım. Genel Merkez’de bulunuyorum. Karadeniz Bölgesi bana bağlı. Sürekli teşkilat mensupları ile beraberim. Ailem Rize’de. Ankara’ya taşınmadım. Bildiğiniz gibi misafirhanede kalıyorum. Geri kalan zamanlarımda Rize’deyim. Sabahtan gece yarılarına kadar süren programlarım, görüşmelerim var.


-Muhammet Avcı’yı anlatır mısınız?


Avcı: 1980 doğumluyum. Rizeliyim ve Rizeli olmaktan onur duyanlardanım. Değer ve geleneklere bağlı birisiyim. Hizmet etmeyi seven, mutlu olanlarla mutlu, ağlayanlarla ağlayabilen, duygularını dışa vuramayan birisiyim. İnsan kendini nasıl anlatır ki…(Gülüyor).


-Nasıl bir milletvekilisiniz?


Avcı: “Bunu gazeteci olarak siz değerlendireceksiniz. Ankara ile  Rize arasında gidip gelen bir patlamenterim. Ben kendimi mobil milletvekili olarak görüyorum. Vatandaş bana değil, ben vatandaşa giden bir vekilim. Hem vekil olarak, hem de teşkilat başkan yardımcısı olarak, teşkilat mensupları ile sürekli beraberim. Allah bize bu görevi nasıp etti. Bende layıkı ile yapmaya çalışıyorum..


Hedefiniz ve hayalleriniz neler?


Avcı: Otuz yaşımdan beri siyasetin içindeyim. Başbakan ve Cumhurbaşkanının ilinde il başkanı olmak önemli bir sorumluluktur. 37 yaşında milletvekili oldum. Bu gücümü ve fırsatımı ülkeme ve her şeyimi borçlu olduğum Rize’ye hizmet ederek değerlendirmek istiyorum. İstiyorum ki, dönemsel olarak devraldığım bu hizmet bayrağını daha yükseklere taşıyabileyim. Her karış toprağında hizmetim olsun isterim. Ben sadece AK Partililerin değil, tüm Rizelilerin milletvekiliyim.


Rize’de muhalefet ile aranız nasıldır ?


Avcı: Rize’de muhalefet temsilcileri ile uyum içindeyiz. Yanlış anlaşılmasın. Herkes kendi siyasetini yapıyor. Ben de yapıyorum. Rizeliye hizmet söz konusu olunca muhalefetle uyum içinde hareket ediyoruz. Herkes eleştirisini seviyeli bir şekilde yapıyor. Siyasi kimliğimizin ötesinde hepimiz Rizeliyiz.Rizeli olmak,her şeyin üzerindedirç.


Biraz projelerinizden bahsedelim. Havaalanında durum ne?


Avcı: Havalimanı süresinde bitecek. 2021 yılının ortasında hizmete açmayı düşünüyoruz. Kaynak hazır. Cumhurbaşkanımız özel olarak  takıp ediyor. İnşaatta aksama yok. Bakanlık temsilcileri 24 saat görev başında.”Bu havaalanı en çok size yarayacak..(Gülüyor)


Adını ne koyacaksınız? “Mesut Yılmaz Havalimanı” olsun diyenler çoğunlukta. Bana göre de olmalı…


Avcı: Eski Başbakanımız sayın Mesut Yılmaz’ın Rize’ye ve ülkemize çok  hizmetleri olmuştur. Zamansız ölümü hepimizi üzmüştür. Allah rahmet eylesin.Bu konuda benim bir şey söylemem doğru olmaz. Cumhurbaşkanımız en doğru kararı verecek ve açıklayacak.


Kaçkar’daki kayak merkezi projesi  ne durumda?


Avcı: Karadeniz’deki en önemli mega projelerimizin başında Kaçkar’da yapımı düşünülen kayak merkezi projesidir. İlgili bakanlıklarla koordine halindeyiz. Altyapı çalışmalar ve projelerin yapım aşamaları sürüyor. Amacımız Kaçkar’ı dünyanın kayak merkezi haline getirmek. Ve turizm cennetini yapmaktır.Çok önemsediğim projelerimizden birisidir.


Çayın başkenti Rize’de  ithal çayda birincidir algısı var. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?


Avcı: Vatandaşlarımız bu konuyu tam bilmiyor. Bizim arkadaşlarımız da anlatamıyor. Yanlış algı operasyonu yapılıyor. Bu iddialar doğru değildir.. Rize’ye katma değeri katsın, ekonomisi canlansın diye Rize’de Çay İhtisas Gümrüğü’nü kurduk. Türkiye’ye yapılacak çay ithalatları bu gümrükten yapılıyor. Yani 81 ile gidecek çayların girişini Rize’den yapılıyor. Dolaysıyla Rize’den girişi yapılan çaylar Rize’nin hanesine yazılıyor.


Rize’de kaçak çay var mı?Bu konuda söylentiler var..


Avcı: Rize’ye kendi çayı yetiyor. Ciddi anlamda bir kaçak çay meselesi söz konusu değil. Özel olarak takipçisi olacağım.


OVİT Tünelinin son durumu ne?


Avcı: Ovit Tüneli bizim dünyaya açılan penceremizdir. Doğu’ya, Batı’ya kara taşımacılığında önemli rol oynar. Eksik bağlantılarımızı tamamlıyoruz. Önem verdiğimiz büyük projemizdir.Ovit,Karadeniz’in kaderini değiştirecek bir yatırımdır..


Yapımı devam eden lojistik merkezi ne durumda?


Avcı” Kara ve deniz taşımacılığına çok önem veriyoruz. Lojistik merkezi 2023 yılında hizmete açmayı düşünüyoruz. Bu anlamda yol ve limanlarımızı yeniliyoruz.


Bölge hastanesi ne durumda?


Avcı: Rize’de en büyük sorunumuzun başında arazi sorunu gelmektedir. Kentsel dönüşümlerde bile yer sorunu yaşıyoruz. Bu nedenle 800 yataklı bölge hastanesini denizi doldurarak inşaat alanını oluşturacağız. Bakanlık açıkladı. Hem kaynak hem de yer sorununu çözmüş durumdayız. Rize’nin ihtiyacını karşılayacak, Rize’ye yakışır bölge hastanesine kavuşacak.


Halk arasında “vampir kelebek”1 diye adlandırılan kelebekler hakkında ne düşünüyorsunuz?


Avcı: Yaklaşık 10 yıldan beri bölgemizde. Bir şekilde gelmiş, çoğalmış kelebekler, hem sebze ve meyvelere zarar veriyor hem de vatandaşlarımızı tedirgin ediyor. Tarım Bakanlığı ile koordineli çalışmalarımız var. Gerekli önlemler alınıyor. Bu yıl biraz azalmış durumda.Takıp ediyoruz.

 

Bölgede kuruyan ağaçlar var. Şimşir, kestane ve karaağaç gibi. Buna ne diyorsunuz?


Avcı: 150 yıl kurumayan bazı ağaçlarımızın kuruduğunu görüyoruz. Orman Bakanlığı yetkilileri bunun nedenlerini araştırıyorlar. Nedeni bilinmemekle birlikte gerekli önlemler alınıyor. Sebeplerini araştırıyoruz. Bu durumdan n bende çok üzülüyorum..


Hemşim ve Ayder’deki kentsel dönüşümler ne durumda?


Avcı: Hemşin’i pilot bölge olarak seçtik, yeni durumu ile görseniz tanıyamazsınız. Çok harika oldu. Ayder yolu üzerindeki gelişigüzel yapıları yıktık. Bir dönüşümü sağladık. Hemşin ve Ayder’i dünyaya açılan bir pencere yaptık. Turistlerin uğrak yeri haline getirdik. Karadeniz’i yöreye uygun projelerle korumak zorundayız.


-Rize’de bürokrasi ne durumda?


Avcı: Genç ve uyumlu bir kadro ile çalışıyoruz. Rizeliye tepeden bakanları zaman içinde ayıklıyoruz. Bürokratın görevi siyaset yapmak değil, Rizeliye hizmet etmek olmalıdır.ÇAsayış konusunda çok başarılıyız. Güvenlik güçlerimiz çok  özveri ile çalışıyorlar.


Pazar ilçesinin görünümü çok kötü, yüz yıl öncesini andırıyor.


Avcı: Pazar ilçemiz, okuma yazma oranının en yüksek olduğu, siyasette ve bürokraside insanların yetiştirdiği bir ilçemiz. Acilen kentsel dönüşüm kapsamında ilçe merkezinin görünümünü değiştirmeli. Havalimanı hizmete açılması ile birlikte, turistlerin ilk görecekleri ilçedir. Pazar..Bu nedenle şehir görünümünü düzeltilmeli ve değişmelidir..


Son sorum şu..Siyasette  kalmayı uzun yıllar düşünüyor musunuz?


Avcı: Ben yapı itibarı ile hiçbir göreve talip olmadım. Görev istenmez verilir. Ben önüme bakarım. Verilen görevleri eksiksiz yerine getirmeye çalışışırım.Hiç bir hesap- kitap peşinde  olmadım.Rizeli hemşerilerime hizmet etmek, benim için bir şeref borcudur. Yarının kimin ne olacağını Allah’tan başka kimse bilmez..


Teşekkür ederim.

Kaynak: () - Osman YAZICI Editör:
Etiketler: GÖZLERİNDE, ACIYI, GÖRDÜM, ...,
Yorumlar
Haber Yazılımı