HASTANELERİMİZDE NEREDEYSE NORMAL SERVİS YATAĞI KALMADI
Haber
29 Ağustos 2021 - Pazar 00:03
 
HASTANELERİMİZDE NEREDEYSE NORMAL SERVİS YATAĞI KALMADI
Sağlık Haberi
HASTANELERİMİZDE NEREDEYSE NORMAL SERVİS YATAĞI KALMADI

Rize-Artvin Tabipler Odası Başkanı Doç.Dr. Kazım Şahin yaptığı yazılı açıklamada’Trabzonla hastalıkta değil sağlıkla yarışalım’ dedi.

    
Rize-Artvin Tabipler Odası Başkanı Doç.Dr. Kazım Şahin’in açıklaması şöyle.’’  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı güncel Covid-19 risk haritasında 100.000 nüfusta 538,10 ilimiz birinci sırada Trabzon’sa 310,63 le ilk onda yer almaktadır. Kurban Bayramından sonraki tüm haftalarda ilimizde yükseliş trendine giren Korona vakaları ne yazık ki son hafta da pik yapmış ve ilimizi yeniden ilk sıralara çıkarmıştır. Testi kırıldıktan sonra akıl veren çok olur misali bizim Rize-Artvin Tabip Odası olarak öncelerden verdiğimiz öneriler maalesef dinlenmemiş sonucunda da yeniden bu acı tabloyla karşılaşmak durumunda kalmış bulunmaktayız.

     
Bugün ilimizdeki hastanelerin acil yoğun bakım gerektiren hastaları dışındaki tüm yoğun bakım yatakları Corona vakaları ile dolmuş bulunmaktadır. Entübe hastalarımıza diğer illerde de yoğun bakım yatağı bulamamaktayız. Hastanelerimizde neredeyse normal servis yatağı kalmamış, servislerin yüzde sekseni corona vakalarına tahsis edilmiştir.

                         
Çözüm’’alınan önlemlere dikkat edelim’’

    
Çözüm; yetkililerin açıkladığı önlemlerin dışında bizlerin alacağı basit tedbirler ve biraz fedakârlıkta bulunmaktadır. Şu anda ilimizde tespit edilen pozitif vakaların büyük çoğunluğu DELTA varyantı olup, bulaşma daha önceki varyantlara göre daha fazladır. Aşılama çalışmalarında Yüzde 75’lerin üzerine çıkılmasına rağmen yeterli değildir. Delta varyantıyla bulaş olduğunda gençlerde ve aşılılarda hafif belirtilerle seyretmektedir (Nezle, grip gibi). Kişi klasik Koronadaki gibi koku ve tat alma duyusunu kaybetmediğinden, mevsimsel hastalık diyerek toplumdaki faaliyetlerine devam etmekte ve bunun sonucunda onlarca kişiye bulaştırabilmektedir. Sonuçta da kendisi hafif atlatmasına rağmen etrafındaki hassas kişiler ve yaşlılarda ölümle sonuçlanabilen çok daha ağır tablolar görülmektedir. Ne yazık ki son haftalarda ilimizde bu duruma daha sık rastlamaktayız.

     
Gelin, sevdiklerimizi kaybetmemek için, onlara zarar vermemek için aşağıda sıralayacağımız tedbirlere azami riayet edelim.

     
1.Mutlaka aşı olalım, aşı karşıtı söylemlere itibar etmeyelim. Aşı karşıtı söylemler aslında bir yerde bilerek veya bilmeyerek aşı kartellerine hizmet ediyorlar. Aşılanmayla hastalık toplumdan ne kadar hızlı şekilde bertaraf edilirse aşıya da o kadar az ihtiyaç olur.

     
2.Özellikle önümüzdeki 2-3 hafta düğün, cenaze, toplantı gibi yoğun kalabalıkların oluşacağı organizasyonlara kısıtlama olmamasına rağmen az sayıda katılım yapalım. Katılmak zorunda olunduğunda da çift maske ve sosyal mesafe kurallarına dikkat edip, kısa sürede ortamdan uzaklaşalım.

    
3.Lokanta, kahvehane ve kafeteryalarda da aynı hassasiyeti gösterelim, içerisi kalabalıksa girmeyelim. İş yeri sahiplerini bu konuda uyaralım.

     
4.Okullar açıldığında çocuklarımızı servisle okula göndereceksek, servis şoförlerinin ve hosteslerin aşı kartı çıkartmalarını isteyelim.

     
5.Bildiğimiz Pozitif vakaları ve temaslıları karantina sürecinde dışarda dolaştıklarında yetkililere haber verelim.

     
6.Toplu taşıma araçlarını kullandığımızda yine çift maske kullanıp, ayakta yolcu konusunda araç şoförünü uyaralım.

                                                                           

 

Kaynak: () - İsmet KÖSOĞLU Editör:
Etiketler: HASTANELERİMİZDE, NEREDEYSE, NORMAL, SERVİS, YATAĞI, KALMADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı