KAÇIRILAN GEMİDEKİ RİZE İKİZDERELİ İLYAS BAŞ
Haber
24 Ocak 2021 - Pazar 14:40 Bu haber 2756 kez okundu
 
KAÇIRILAN GEMİDEKİ RİZE İKİZDERELİ İLYAS BAŞ
Rize Haberi
KAÇIRILAN GEMİDEKİ RİZE İKİZDERELİ İLYAS BAŞ

23 Ocak 2021 sabah saatlerinde Afrika Kıtasının Gine açıklarında M/V Mozart isimli bir Türk gemisi, silahlı korsanlar tarafından rehin alındı. İlk belirlemelere göre, mürettebattan 1 kişi öldürüldü, 15 kişi kaçırıldı.

     
Geminin 4'üncü kaptanı Furkan Yaren "Kör bir şekilde seyir yapıyorum" dedi.Gine açıklarında Sao Tome'nin 100 deniz mili kuzeybatısında M/V Mozart isimli bir Türk gemisi, Nijeryalı korsanlar tarafından rehin alındı. Nijerya'nın Lagos kentinden Güney Afrika’nın Cape Town kentine gitmek üzere yola çıkan geminin 19 mürettebatı bulunuyordu.

                      
2’NCİ MÜHENDİS ÖLDÜRÜLDÜ

   
Yapılan ilk açıklamalara göre gemi mürettebatından 15 kişinin kaçırıldığı öğrenildi. Geminin 4’üncü kaptanı Furkan Yaren 2. Mühendis Azerbaycanlı Farman Ismayılov'un ise öldürüldüğünü açıkladı.  “KÖR BİR ŞEKİLDE SEYİR YAPIYORUM” Yaren “Kör bir şekilde seyir yapıyorum. Ben de bacağımdan yaralandım. Başım felaket ağrıyor” dedi.

                  
GEMİDE 3 MÜRETTEBAT RİZELİ-

   
İkizdereli İlyas Baş’ın ailesi İstanbul’da yaşıyor. İkizdere Gürdere Köyünden Hızır oğlu 1994 doğumlu bekar olan İlyas Baş ailesiyle İstanbul’da yaşıyor.

     Gemi mürettebatındaki bu 3 Rizeli gemicilerin akıbeti dikkatle takip ediliyor. Rize nüfusuna kayıtlı diğer gemiciler Ünal Dilsiz ve geminin aşçısı Rize Pazar nüfusuna kayıtlı Mustafa Benklioğlu olduğu öğrenildi.

              Gürdere Köyü Muhtarı Erdoğan Baş’ bizde akrabamız olan İlyas Baş’ın bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz. Akrabamız İstanbul’da yaşıyor ama akraba olarak köydeyiz ve takip ediyoruz.15 kaçırılan vatandaşımızın bir an önce serbest bırakılarak yurda getirilmesini istiyoruz. İnşallah sağ salim yurda gelecekler. Gözümüz kulağımız televizyon ve telefonlarda kaldı, endişe içinde bekliyoruz’ dedi.

        M/V Mozart gemisinin mürettebat listesi.

      Kaptan-Mustafa Kaya

2. Kaptan-Melih Çetin

3. Kaptan-Doğancan Cengil

4. Kaptan-Furkan Yaren

Başmühendis-Süha Tatlıgül

2. Mühendis-Farman Ismayılov

3. Mühendis-Yasin Alper Şeker

 Elektroteknik zabiti-Gökhan Buran

Reis-Vedat Aksan

Gemici-Erdi Erman

Gemici-Halil Gülçür

Gemici-Ünsal Dilsiz

Gemici-Adil Alkan

Gemici-İlyas Baş

 Fiter-Mesut Meral

 Yağcı-Bahadır Yeşilalan

Yağcı-GökhanLale
 

Kaynak: () - İsmet KÖSOĞLU Editör:
Etiketler: KAÇIRILAN, GEMİDEKİ, RİZE, İKİZDERELİ, İLYAS, BAŞ,
Yorumlar
Haber Yazılımı