Kansızoğlu Kendini iyiliğe Adadı
Haber
25 Nisan 2019 - Perşembe 09:50
 
Kansızoğlu Kendini iyiliğe Adadı
Rize Haberi
Kansızoğlu Kendini iyiliğe Adadı

AKES-DER  GÖRME ENGELLİ VATANDAŞLARIN YENİDEN GÖREBİLMESİ ADINA MÜCADELE VERİYOR. 


AKES-DER Anadolu Kültür Eğitim Spor Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Hasan  Kansızoğlu ,Yönetim kurulu üyeleri  ve Türk bilim insanı Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı, Tıbbi ve Cerrahi Retina Birimi Başkanı Başkanı Prof. Dr. Emin Özmert  ile birlikte  Milliyetçi Hareket Partisi  Genel  Başkan Yardımcısı Deniz Depboylu'yu  MHP Genel Merkezinde ziyaret ettiler. 


Türkiye’de de ilk kez Prof. Dr. Emin Özmert tarafından uygulanan Biyonik göz olarak tanımlanan “Argus 2 retina protezi implantasyonu” bugüne kadar ABD ve Avrupa’da 8 ülkede onaylandı, 16 merkezde gerçekleştirildi. Bugüne kadar 170 hastaya uygulanan yöntem için Türkiye’de, Ankara Üniversitesi dahil iki kuruluş akredite edildi. Ankara Üniversitesi Vehbi Koç Göz Hastanesinde Prof. Dr. Özmert ve ekibi tarafından gerçekleştirilen operasyonda “endoskop destekli ve 3 boyutlu biyonik göz” uygulaması dünyada ilk kez kullanıldı. Bu uygulamayla, gözün bugüne kadar girilemeyen noktalarına girildi ve komplikasyonlar en aza indirildi. Biyonik göz uygulaması ile Hastaya, ortada video kaydı yapan kameranın olduğu bir gözlük veriliyor. Bu gözlükte yer alan kamerayla ortamın videosu çekiliyor ve ortam bir tarama işlemine tabi tutuluyor. Bu görüntüler elektrik sinyallerine dönüşüyor. Daha sonra sinyal, telsiz olarak göze yerleştirilen bir parçaya gönderiliyor. Ardından retina üzerine yerleştirilen mikro çipler uyarılıyor ve oluşan görüntüler beyne iletiliyor. Bu iletimin ardından sinyaller beyinde çözülüyor ve sanal bir görüntü oluşuyor.Tekniğin uygulandığı kişi artık renkleri, bulunduğu ortamda kaç kişi olduğunu, çevredeki materyalleri sanal görüntü olarak görebiliyor.


Ziyaret sonrası Genel Başkan Kansızoğlu yapmış olduğu açıklamada Biyonik göz tedavisiyle ilgili olarak çok değerli bilim insanı Prof. Dr. Emin Özmert hocamız öncülüğünde görme engelli vatandaşlarımızın derdine çare olabilmek adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz . Amacımız bu tedavinin en azından belirli bir kısmının devlet bütçesinden karşıla na bilmesini sağlayabilmektir. Bu sebeple de bugün  MHP Genel Başkan Yardımcısı Sayın Deniz Depoboylu Hanımefendiyi makamında ziyaret edip konuyla ilgili olarak bu işin öncüsü Prof. Dr. Emin Özmert hocamız ile bilgilendirdik. Konunun Türkiye Büyük Millet Meclisinin  gündemine taşınıp yasalaşması sağlanılırsa bir çok görme engelli vatandaşımız için görebilme umudu doğacaktır.  Bu sebeplerden dolayı Özmert  hocamızla birlikte dernek olarak bunun mücadelesini vermekteyiz bu mücadelede bizlerin yanında olan her türlü desteği sağlayan  MHP Genel Başkan Yardımcısı Sayın Deniz Depoboylu Hanımefendiye şükranlarımızı sunuyoruz


AKES-DER  olarak bizim mücadelemiz sosyal sorumluluk projesi kapsamında  her noktada artarak devam edecektir ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kansızoğlu, Kendini, iyiliğe, Adadı,
Yorumlar
Haber Yazılımı