Kıdem Tazminatı Gaspına İzin vermeyeceğiz
Haber
12 Nisan 2019 - Cuma 16:41
 
Kıdem Tazminatı Gaspına İzin vermeyeceğiz
Sendika Haberi
Kıdem Tazminatı Gaspına İzin vermeyeceğiz

KIDEM TAZMİNATI GASPINA İZİN VERMEYECEĞİZ!  
 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın 10 Nisan 2019 günü yaptığı “Yeni Ekonomik Program Yapısal Dönüşüm Adımları 2019” başlıklı açıklaması krizin giderek derinleşmekte olduğunun ve faturasını ise işçi ve emekçilere kesmenin itirafı olmuştur. 


2018 yılında açıklanan Yeni Ekonomik Program (YEP)’in bir parçası ve daha detaylandırılmışı olan bu açıklama çok net ifadelerle söylersek, işçi ve emekçilere dönük yeni bir saldırıdır. 


Bakanın açıklamasında “kıdem tazminatı reformu”nun gerçekleştirilmesi ve kıdem tazminatı ile Bireysel Emeklilik Sistemi’nin entegre edilmesi planlanmaktadır. Bu açıklama kıdem tazminatının yok edilmesi, işçilerin kazanılmış hakkının elinden alınması anlamına gelmektedir. Bireysel Emeklilik Sigortası (BES) ile entegre edilecektir denmesi, başarırlarsa her iki fonun sermayenin yağmasına açılması demektir.  


Kıdem tazminatının fona devri demek, işçilerin başta iş güvencesi olmak üzere, emeklilik hakkının elinden alınması demektir. Zaten yükseltilen emeklilik yaşı ve prim günleri emekliliği imkansız hale getirirken, yeni durum tümden işçileri ve emekçileri sermaye karşısında savunmasız, örgütsüz ve vahşi çalışma koşullarının hakim olacağı bir sürece doğru götürecektir.  


Kıdem tazminatının fona devri ya da hangi ad altında olursa olsun gaspının, yeniden gündeme getirilmesi kabul edilemez. İktidarın bu güne kadar sermaye için yaptıkları göz önüne alındığında, kıdem tazminatı fonunun ne anlama geldiğini, nasıl kullanılacağını bilmek için kahin olmaya gerek yok.  


Bunun en yakın örneği işsizlik sigortası fonudur. İşsizlik sigortası fonu yağmaya açılmış, sermayenin istediği gibi kullanmasına olanak yaratılmıştır. Şimdi hem işsizlik sigortası fonunu daha çok yağmalamak, kıdem tazminatını iç etmek için düğmeye basmışlardır. Kıdem tazminatı fonunun gündeme getirilmesini asla kabul etmiyoruz.  


İşsizlik sigortası fonunun yağmalanması da, BES’in zorunlu hale getirilmesi de kabul edilemez.  


İktidar ve ekonomi bakanı, seçim akşamı açıklama yapan TÜSİAD’ın önlerine koyduğu görevi hemen yerine getirmek için kolları sıvamıştır. TÜSİAD’ın direktiflerini yerine getirirken, kimin iktidarı olduğunu bir kez daha göstermiştir.  


Bakan Albayrak’ın açıkladığı program sermayenin işçi ve emekçilere saldırı programıdır. Saldırı programının yürütücüsü iktidar olacaktır. Yapılması gereken fon kurmak değildir. Kıdem tazminatının tam güvenceye alınması, ödemeyen patronlara yaptırım uygulanmasıdır. İşsizlik sigortası fonunun yağmadan çıkarılmasıdır. BES’in iptal edilmesidir. Vergilerin sermayeden alınmasıdır. Asgari ücretin vergi dışı bırakılmasıdır. İktidar sermayenin taleplerini değil, işçi ve emekçilerin taleplerini yerine getirmelidir. 


1 Mayıs’a giderken tüm emek ve meslek örgütlerinin sermayenin kıdem tazminatı başta olmak üzere bu kapsamlı saldırılarına karşı birlikte davranarak, 1 Mayıs sürecinin içeriğine uygun, her yerde ortaklaştıkları güçlü ve kitlesel gösterilerle ortak tutum almalıdır. Hiçbir haklı neden, saldırılara karşı birliğin ve ortak tutumun önünde engel olmamalıdır. Kıdem tazminatına dönük saldırı karşısında işçi ve emekçiler üretimden gelen gücünü kullanarak saldırıya karşı koyacaktır. Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir diyen tüm emek ve meslek örgütlerinin buna uygun davranmaya çağırıyoruz.  

 

 

Seyit Aslan  

DİSK/Gıda-İş Genel Başkanı 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kıdem, Tazminatı, Gaspına, İzin, vermeyeceğiz,
Yorumlar
Haber Yazılımı