MEMLEKETİ RİZE'DE KONUŞTU: İDAM CİNAYET VE KIYIMDIR
Haber
04 Ocak 2021 - Pazartesi 16:58 Bu haber 405 kez okundu
 
MEMLEKETİ RİZE'DE KONUŞTU: İDAM CİNAYET VE KIYIMDIR
Türkiye Haberi
MEMLEKETİ RİZE'DE KONUŞTU: İDAM CİNAYET VE KIYIMDIR

Şiddetsiz Toplum Derneği Başkanı Rıza Sümer
 
"ABD, Lisa Marie Montgomery'nin İdamını Uygulamamalı...
Dünya'da İdam Cezasının Kaldırılmasına Önderlik Etmeli...

İdam, Cinayettir..."
04.01.2021
 
Şiddetsiz Toplum Derneği Başkanı Rıza Sümer, doğup büyüdüğü, ana-baba ocağı Rize'de yaptığı yazılı açıklamada, ABD'nin, 12 Ocak 2021 tarihinde idamına karar verilen kadın suçlu Lisa Montgomery'nin ve bekleyen diğer idamları uygulamamasını, Dünya'da  idam cezasının kaldırılmasına önderlik etmesini beklediklerini söyledi.

Sümer, açıklamasında şunları dile getirdi.

"Lisa Marie  Montgomery'nin, 2004 yılında Missouri'de hamile bir kadını boğarak öldürmesi ve karnını yararak bebeği almaya çalışması salt bir cinayet değil, canilik düzeyinde bir vahşettir. Ancak, idam etmek de çok ağır bir şiddet, insanlık suçu ve cinayettir.  Cinayet insanlara, idam cezası da devletlere, siyasetçilere, kanun yapıcılarına ve destekleyenlere hiç yakışmamaktadır. Biz, kurulduğumuz 2015 yılından beri, silahlı veya silahsız her türlü şiddete karşı çıktık. İdam çözüm değildir. Yakışmaz ve çok sakıncalıdır. Cinayet ve kıyımdır. 

Birleşmiş Milletler Örgütü, Avrupa Birliği ve insan hakları örgütleri ABD'ni uyarmalı, bu ve diğer kararlardan vazgeçirmelidir. İdam, yaşama hakkını güvence altına alan uluslararası sözleşmelere de aykırıdır. Dünya, şiddetsiz yöntemlerle ayağa kalkmalı, uygulamayı durdurmalıdır. Amerika Birleşik Devletleri, insanlığın yüz karası olan idam konusunda, idam yanlısı yönetimlere, siyasi partilere ve kişilere kötü ve taze örnek olmamalıdır.

Şiddetsiz Toplum Derneği, idam kararı veren ve uygulayan ülkelere yaptığı gibi, ABD yönetimi, Birleşmiş Milletler Örgütü, Avrupa Birliği ve uluslararası kamuoyu karşısında gerekli ve kararlı girişimlere başlamıştır.       

Boyumuzdan büyük gibi görünen bu konuda, şiddetsiz iletişim yöntemlerini sonuna kadar kullanacak, canlı haklarını savunan, vicdanlı yüreklerin oluşturduğu tüm demokratik kuruluşları "İdamsız Dünya" hedefinde buluşturmaktan asla vazgeçmeyeceğiz." 

Kaynak: Editör:
Etiketler: MEMLEKETİ, RİZE'DE, KONUŞTU:, İDAM, CİNAYET, VE, KIYIMDIR,
Yorumlar
Haber Yazılımı