Peynir Sektörü Ezine Peyniri ile Büyüyor
Haber
01 Aralık 2021 - Çarşamba 19:13 Bu haber 1570 kez okundu
 
Peynir Sektörü Ezine Peyniri ile Büyüyor
Türkiye Haberi
Peynir Sektörü Ezine Peyniri ile Büyüyor

Ülkemizde pek çok farklı yöre yemekleriyle tanınıyor. Tarhana, pastırma, künefe, kebap… akla gelen yalnızca bazıları ancak Ezine Peyniri, artış hacmi açısından yurtdışında farklı ülkelerden de rakiplerine fark atıyor. İnternet ortamında da aranma hacmi artan peynir türü, her geçen gün üretime giren yeni markalarla bu lezzeti geliştirmeye ve eriştiği kitleyi arttırmaya devam ediyor.


Ezine Peynirinin Özelliği Nedir? 


Ezine Peyniri, yalnızca belirli bir bölgenin sütü ile üretilebiliyor, işte bu nedenden dolayı Coğrafi İşaret Tescilli bir ürün. Ezine, Bayramiç, Ayvacık ve diğer bazı köylerde üretimi yapılabiliyor. Çanakkale’ye ait bu güzide ilçeler ve köyler Kuzey Ege’nin yani aslında Kaz Dağlarının coğrafyası içinde bulunuyor. Bu bölgedeki bitki örtüsünün uygunluğu ve hayvanların yetiştiriliş tarzı sütün kalitesini artırıyor.


Salamurada olgunlaştırılan bu peynir pek çok üretici tarafından tamamen katkısız şekilde ve şirden mayası ile üretiliyor. İnek, koyu veya keçi peynirlerinden üretilebilen bu özel ürün her çeşit sofrada yerini alıyor.


Ezine Peynirine İlgi Dijitalde Artıyor 


Tarım ve Orman Bakanlığının paylaştığı bir rapora göre 2019 yılında Dünya genelinde peynir üretimi 1,5 oranında artarak 24 milyon ton olarak gerçekleşmiş. Yine süt üretimi ise 2019 yılında 1,3 büyüme ile 851 milyon tona ulaşmış. Dünya genelinde üretim artarken Türkiye genelinde bir miktar düşüş olduğu göze çarpıyor. Öte yandan Google istatistiklerine bakıldığında durum hiç öyle değil. Özellikle Ezine Peyniri arama hacmine baktığımızda geçtiğimiz 3 yılın ortalamasına göre 33’lük bir ilgi artışı göze çarpıyor.


Ekremoğlu Pazarlama Müdürü Tolga Tok, Ezine Peyniri sektörüne yönelik artan ilgiyi, kendi markalarının gelişim hikayesine paralel olarak şöyle açıklıyor:


“Biz bir aile şirketiyiz. 1996 yılından beri Çanakkale – Balıkesir bölgesinde hizmet veriyoruz. Son yıllarda pek çok şey yaşadık ancak kalitemizden hiçbir zaman ödün vermemeye gayret ettik. Özellikle Ezine peyniri üretimi noktasında “Kendimiz için yaptık, sizlerle paylaştık” sloganımızdan bir gün bile ayrı hareket etmedik.


Tamamen katkısız, şirden mayalı üretimi önemsiyoruz. Coğrafi işaret tescilli ezine peyniri ve ürettiğimiz diğer peynir çeşitleri 20 yılı aşkın süreyle geliştirilmiş geleneksel üretim ile teknolojinin harmanlanması sonucu elde edilmiş ve rakiplerinden farklılaşmış ürünler. Bizler aslında 2013 yılından beri telefon ve internetten sipariş çalışmalarımızı yürütüyoruz ancak 2020 yılının başından beri de Ekremoglu.com aktif şekilde çalışıyor. Ekremoğlu Ezine Peyniri ve tüm peynir çeşitlerimiz yeni ödeme kanalları ve kargo imkanlarıyla Türkiye’nin her yerine ulaştırıyoruz.


Ekremoğlu olarak özellikle kargo konusunda çok dikkatliyiz. Buz aküleri, straforlu paketler özel anlaşmalar ile 24 saat içerisinde ulaştırma çalışmaları gibi konularda çok az şikâyet aldığımızı söylemek isterim. Aldığımız şikayetler, genellikle dış kaynaklı oluyor ki burada müşterimizi memnun etmeden bırakmıyoruz.


Türkiye’de hayvancılığın içinden geçtiği zorlukların farkındayız. Bu nedenle hammadde üretiminden itibaren Coğrafi İşaret Tescilli bir ürün satıyor olmanın vermiş olduğu ağırlıkla hareket ediyoruz. Hayvanların sağlığına önem veriyoruz çünkü onlar en temel ihtiyacımız olan sütü bize sağlıyor.


Şunu da söylemem gerekir; müşterilerimizin online ortama gösterdiği ilgi her geçen gün artıyor, Google ve Facebook sayesinde onlara ulaşabiliyor olmak, çağın gerekliliklerini yerine getirmek vizyonumuzu genişletiyor.


Feta ve farklı ürünlere karşı da dünyada mücadele etmek için projeler geliştirmeye devam ediyoruz. Özellikle Ortadoğu pazarı ve Azerbaycan ile ilgili çalışmalarımız hız kazandı. ”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Peynir, Sektörü, Ezine, Peyniri, ile, Büyüyor, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı