RİZE'DE 171 YILLIK AHŞAP CAMİYİ ZİYARET ETTİ.
Haber
19 Kasım 2020 - Perşembe 11:20
 
RİZE'DE 171 YILLIK AHŞAP CAMİYİ ZİYARET ETTİ.
Rize Haberi
RİZE'DE 171 YILLIK AHŞAP  CAMİYİ ZİYARET ETTİ.

Rize Müftüsü Naci Çakmakçı İkizdere Şimşirli tarihi camide incelemede bulundu.

    
1849-1854 Yıllarında 5 yılda iki usta tarafından tamamlanan cami ahşap işçiliği ile ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Şimşirli Köyü Yukarı Mahallede bulunan Tarihi Camiyi Ziyaret eden Rize İl Müftüsü Naci Çakmakçı ve Yardımcısı Abdullah Köseoğlu ‘bu güzel eserler bize ata yadigârı. Değerini, bilerek korumalıyız. Bugüne kadar ibadete açık ve sapasağlam ayakta duran camimizi öncelikle köylülerimiz korumuştur. Bu vesile ile köylülerimize Muhtarımıza ve Cami İmamlarımıza teşekkür ediyorum’ dedi.

                 
Ahşap Cami 2 usta tarafından yapıldı

   
Tarihi Şimşirli cami Ahmet ve Ömer isimli 2 usta tarafından 5 yılda yapılmış. Önce dış cephe yapılarak kapatılmış sonra 5 yıl boyunca içindeki işlemeler yapılarak tamamlanmış. Arazinin meyilli olması dolayısıyla taş duvar üzerine oturtulan Cami tamamen Kestane ağacından yapılmış. Camide çeşitli noktalara da 7 tane Süleyman mührü nakşedilmiş.  Çocukların camiyi ziyaretinden son derece mutlu olduğunu ifade eden Köse Kâgir yapım sistem ile inşa edilen ve eğimli arazide konumlanan yapı iki katlıdır. Alt katı kesme taştan, üst katı ise ahşap malzemeden inşa edilmiştir. Çatısı kırma çatıdır ve çatı örtüsü Marsilya kiremit kaplıdır. Çatı saçağı geniştir ve döşemesi yoktur. Cami kare planlı ana mekândan ve kuzeyinde yer alan son cemaat yerinden oluşmaktadır. Etrafı açık olan son cemaat yeri 6 sütun tarafından taşınmaktadır. Ayrıca caminin kuzeyinde eğitim amaçlı yapılan bir yapı daha yer almaktadır. Kuzeybatısında yer alan betonarme minaresi tek şerefelidir ve sonradan yapılmıştır. Ana girişi kuzey cephesinde yer almaktadır. Çift kanatlı ahşap giriş kapısı at nalı formludur. Kapının etrafını çevreleyen bordürü lale motiflidir.

                                    
1849-1854 yıllarında yapıldı

    
Kapı üzerinde yer alan kitabesine göre Hicri 1265 (Miladi 1849) yılında inşa edilmiştir. Kesin olmamakla beraber bazı yazılı kaynaklarda Ahmet Usta tarafından yapıldığı geçmektedir. U planlı kadınlar mahfiline ana mekândan ahşap merdiven ile ulaşılmaktadır. Mahfil kısmı dört adet ahşap dikme ile taşınmaktadır. Kadınlar mahfilinin ortasında köşk kısmı bulunmaktadır. Kadınlar mahfili Tamamen ahşaptan yapılan mihrabın etrafı bordürlüdür ve bordür bitkisel motiflerle süslenmiştir. Mihrabın yan yüzlerinde bulunan ağaç dalı motifi mahfil korkuluklarında da görülmektedir. Ahşap minberi de bitkisel motiflerle süslenmiştir. Tavan göbeğinde de sengin süsleme bulunmaktadır. Kestane ağacından yapılan süslemeler her açıdan dikkat çekicidir. Mihrap alınlığında Hicri 1270 (Miladi 1854) tarihi okunmaktadır. Bazı araştırmacılar, bunun cami süslemelerinin 5 yıl kadar  devam ettiğini söylemektedir.

Kaynak: () - İsmet KÖSOĞLU Editör:
Etiketler: RİZE'DE, 171, YILLIK, AHŞAP, , CAMİYİ, ZİYARET, ETTİ.,
Yorumlar
Haber Yazılımı