Rize'de 552 kişiye yeni iş imkanı Başvurular başlıyor.
Haber
18 Eylül 2019 - Çarşamba 12:02
 
Rize'de 552 kişiye yeni iş imkanı Başvurular başlıyor.
Rize Haberi
Rize'de 552 kişiye yeni iş imkanı Başvurular başlıyor.

İŞKUR’DAN 552 KİŞİYE İŞ İMKANI… 


Rize Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürü Hasan Kiraz kısa adı  (TYP) olan Toplum Yararına Programlar kapsamında 400’ü Temizlik görevlisi, 152 kişisi ise Güvenlik hizmetlerinde; toplamda 552 kişilik kontenjan için seçim yöntemi 100 Kura ile işe alınacaktır. 


TOPLUM YARARINA PROGRAM

Rize İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ile okulların çevre düzenlemesi, bakım onarım, temizlik işlerinin yapılması ve güvenlik hizmetlerinin yürütülmesi amacıyla düzenlenecek 9 ay süreli programlara başvurular 19.09.2019-23.09.2019 tarihleri arasında Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü' n den şahsen ya da kurumsal web adresi .iskur.gov.tr üzerinden internet ortamında yapılabilecektir. Ayrıca ilçelerde ikamet eden vatandaşlar Ardeşen, Çamlıhemşin, Hemşin, İkizdere, Kalkandere, Madenli ve Pazar Belediye Başkanlıklarında; Çayeli, Hemşin, İyidere. Fındıklı, Pazar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarındaki hizmet noktaları aracılığıyla başvuru yapılabilecektir.  


Temizlik görevlisi için 400 güvenlik hizmetleri için 152 kişi Toplam 552 kişilik kontenjan için Seçim yöntemi 100 kura olacaktır.  


Programa katılmaya hak kazanan kişilerin çalışma tarih aralığı 01.10.2019/26.06.2020 dir.  


- Bir kişi aynı gün başvuruları başlayan TYP'lerden yalnızca birisine müracaat edebilecektir.  


- Başvuru başlangıç tarihi aynı olan TYP'lere;  


* Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde (ADNKS) oturan kişilerden şartları sağlayan herkes başvuru yapabilecek, ancak bir kişi katılımcı olarak belirlenecektir.  


*Seçim yöntemleri sonrası oluşan listelerde aynı adreste oturan kişilerden birden fazla kişinin isminin olması halinde; başvuranlardan Kuruma kayıt tarihi daha eski olana öncelik tanınacaktır. Kurum kayıt tarihlerinin aynı olması halinde ise başvuranlardan yaşı büyük olan söz konusu TYP'ye katılacaktır.  


- Kura ile sadece asıl katılımcılar seçilecektir. Belirlenen asıl katılımcılar dışındaki programa başvuran diğer kişiler yedek katılımcı olarak değerlendirilecektir. 


*Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen bir aylık asgari ücretin bekar ve çocuksuz bir kişi için hesaplanan net tutarının bir buçuk (1,5) katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP'ye katılamaz. Yurtlar ve sığınma evleri, vb. toplu yaşam alanlarında ikamet edenler için bu şart aranmaz.  


TYP KATILIM KOŞULLARI:  


1- Kuruma kayıtlı işsiz olmak; TYP'ye başvurduğu tarihte kişinin Kuruma kayıtlı olmasını ve SGK sistemi üzerinden yapılacak sorgulamasında, çalışıyor kaydının olmamasını ifade eder. Kuruma kayıtlı olduğu hâlde TYP düzenlenen alanda ve konuda çalışma izni belgesi olmayan yabancılar ile iş akdi askıda olan mevsimlik işçiler TYP'ye katılamazlar.  


2- 18 yaşını tamamlamış olmak; TYP'ye başvurduğu tarihte kişinin 18 yaşını tamamlayarak 19 yaşından gün almış olmasını ifade eder.  


3- Emekli ve malul aylığı almamak; TYP'ye başvurduğu tarihte kişinin SGK sistemi üzerinden yapılacak sorgulamasında emekli ve malul aylığı almamasını ifade eder. İş göremezlik ödeneği alanlar  TYP'ye katılabilir.  


4- Öğrenci olmamak (açık lise, açık öğretim öğrencileri hariç); TYP'den yararlanılmaya başlanan gün itibarıyla kişinin açık öğretim dışında herhangi bir resmi ya da özel eğitim kurumunda öğrenci olmamasını ifade eder. Uzaktan eğitim alanlar TYP'ye katılamaz.  

 

 

TEMİZLİK GÖREVLİSİ ALIMI YAPILACAK  İLÇELER

Merkez İlçe Rize İl Milli Eğitim Müdürlüğü 160.

Ardeşen 52,

Çamlıhemşin 7,

Çayeli 50,

Derepazarı 9,

Fındıklı 20,

Güneysu 21,

 Hemşin 2,

İkizdere 5,

İyidere 12,

Kalkandere 12,

Pazar 50,

 

GÜVENLİK GÖREVLİSİ ALIMI YAPILACAK İLÇELER:

Merkez İlçe Rize İl Milli Eğitim Müdürlüğü 52.

 Ardeşen 17,

Çamlıhemşin 5,

Çayeli 17,

Derepazarı 6,

Fındıklı 11,

Güneysu 10,

 Hemşin 2,

İkizdere 3,

İyidere 8,

Kalkandere 6,

Pazar 15,

 

Kaynak: () - Orhan YAZICILAR Editör:
Etiketler: Rize'de, 552, kişiye, yeni, iş, imkanı, Başvurular, başlıyor.,
Yorumlar
Haber Yazılımı