RİZE'DE BAŞARILARIYLA SÖZ ETTİRMEYE DEVAM EDİYOR
Haber
09 Kasım 2020 - Pazartesi 20:17
 
RİZE'DE BAŞARILARIYLA SÖZ ETTİRMEYE DEVAM EDİYOR
Eğitim Haberi
RİZE'DE BAŞARILARIYLA SÖZ ETTİRMEYE DEVAM EDİYOR

HASAN KEMAL YARDIMCI MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ OLARAK “TEMİZ TUNA TEMİZ KARADENİZ” ERASMUS+ K229 PROJESİ KASIM AYI İTİBARİYLE BAŞLAMIŞ BULUNMAKTADIR

 

Rize Hasan Kemal YARDIMCI Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin "Temiz Tuna Temiz Karadeniz'' Erasmus+ K229 projesi kabul edilerek 32.005,00 Avro hibe almaya hak kazanmıştır.


2020 Yılı Erasmus+ Programı Okul Eğitimi için Stratejik Ortaklıklar faaliyeti (KA229) projeleri başvuru sonuçlarına göre "Temiz Tuna Temiz Karadeniz'' adlı çevre temalı proje Türk Ulusal Ajansı tarafından onaylanarak toplamda 197 bin 470 EURO hibe desteği almaya hak kazandı.

 

Hasan Kemal YARDIMCI Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin eTwinning portalında yürütmekte olduğu, Karadeniz'deki kirlilik sorununun ele alındığı projeler süresince yapılan çeşitli etkinlik ve literatür taraması sonucunda bu kirliliğin 30 oranında Tuna Nehri'nden kaynaklandığı tespit edilmiştir. Buradan yola çıkılarak ortak okullarla yapılan çalışmalar sonucunda yazılmış olan Erasmus+ KA229 projesindeki amaç; Tuna Nehri'nin ve devamında Karadeniz'in maruz kaldığı kirliliğe karşı çeşitli çalışmalar yapmak, katılımcı ülkelerin bu konudaki çözüm yollarını incelemek,  çevresel sorunların çözümlerine katkı sağlamak ve gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak olduğu belirtildi. Öğrencilerimizin, projenin önceliklerinden biri olan nehir ve denizdeki su kirliliğini oluşturan nedenler ile bu konudaki iyi uygulamaları öğrenmeleri, yaygınlaştırmaları ve bu şekilde çevreye karşı duyarlılıklarının geliştirilmesi hedeflerinin yanı sıra kamuoyunun da Karadeniz ve Tuna Nehri'nde yaşanan kirliliğe karşı bilinçlendirilmesinin  proje  için oldukça önemli olduğu vurgulandı.

    
24 ay sürmesi hedeflenen  5 ülke ve 6 okul ortaklı (Düzce-Türkiye, Rize-Türkiye, Viyana-Avusturya, Budapeşte-Macaristan, Belgrad-Sırbistan ve Köstence-Romanya)   proje  boyunca 6 Öğrenme-Öğretme-Eğitim etkinliğinin düzenlenmesi planlanmaktadır. Bu etkinliklere her okul 2 öğretmen ve 5 öğrenci şeklinde katılım sağlayacaktır. Öğrenci yaş aralığı 14-19 olarak belirlenmiştir.

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: RİZE'DE, BAŞARILARIYLA, SÖZ, ETTİRMEYE, DEVAM, EDİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı