RİZE'DE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI
Haber
30 Nisan 2021 - Cuma 17:59 Bu haber 1924 kez okundu
 
RİZE'DE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI
Rize Haberi
RİZE'DE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

Rize İyidere’de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılması planlanan Lojistik için taş alınması gereken İkizdere Cevizlik Taşocağına tepki gösteren köylüleri bilgilendirme toplantısı yapıldı.

    
İkizdere-Gürdere ve Cevizlik köylerinin İşkence dere Vadisinde yapılacak Taş Ocağına ulaşmak için yol açma çalışması yapan firma iş makinelerine 8 gündür tepki göstererek eylemler yapan Gürdere köylülerinin de katılımı sağlanan toplantıda konuşan eski Bakan ve AKP genel Başkan Yardımcısı Rize Milletvekili Hayati Yazıcı’ burada çok özel bir taş olduğu kanısına varıldı. Bu teknik bir konudur. Mühendisler araştırdı Kullanılacak malzeme nitelikli Bazalt olduğu ve deniz suyuna dayanıklı olacağı ve ağır olacağı bildirilmiş. Böyle taş yalnız İkizdere’deki bu vadide var.97 Hektarlık bir alanda ruhsat alınmış ama 13.45 Hektarlık bir yerde çalışma ruhsatı var.

     
Sizler çevrecisiniz, biz sizden daha fazla çevreci ve yeşilciyiz. Susuz bırakılma endişenizi anlıyorum ama öyle bir şey kesinlikle olamaz. Her şey kontrol altında yapılacak. Azami 20 milyon ton taş taşınarak Lojistik dolacak. En fazla 3 yılda tamamlandıktan sonra buradan bir daha taş alınamayacak ve ocak kapatılarak eski haline getirilecek’ dedi.

                      
Vali Kemal Ceper’çok araştırıldı

  
Rize Valisi Kemal Ceper’de toplantıda yaptığı konuşmada ’Lojistik Limanı birçok il isterken Rize’de yapılmasına karar verilmesi büyük şanstır. Bu şansı bize sağlayan Cumhurbaşkanımızı Allah başımızdan eksik etmesin. Böyle büyük yatırım her ile nasip olmaz. İşkencedere Vadisinden çevreyi en güzel şekilde koruyarak açılacak taş ocağında deniz dolgusuna dayanıklı taş var. Civarda 10 tane taş ocağı olduğunu biliyoruz fakat o taşlar evsafa uygun değildi. Denize dayanıklı taş burada ve sağlıklı bir şekilde alınmasına çalışılacak, kimsenin mağduriyet yaşamasını istemeyiz her şey kontrolümüz altına yapılacak’ dedi.

    
Firma yetkilileri söz konusu taş ocağında patlatmaların gündüz saatlerinde olacağını, mümkün olduğunca çevreye toz bırakmamak için sürekli tankerlerle ıslatma yapacaklarını ve mağduriyete imkân vermeyeceklerini söyledikten sonra söz alan köylülerden Muhtar Erdoğan Baş ’önümüzde Çay toplama zamanı var, burada arazisi olan köylülerim Yaş Çayını nasıl toplayacak ’dedi. Gürdere Köyü eski muhtarı Orhan Tat, mağduriyet yaşamak istemiyoruz, Muhammet Coşkun, iktidar tarafından birkaç yıl önce İkizdere’ye söz verilen Çay Fabrikasının yapılmasını istedi, Güler Karadeniz ’ben üreticiyim, çaycıyım, hayvancılık yapıyorum. Cumhurbaşkanı çiftçiyi teşvik ediyor, siz bu taş ocağını yaparak biz köyden kovuyorsunuz. Taş ocağı yapılacak yerde arazim var. Çay toplayarak geçiniyorum. Kooperatife 7 bin lira gübre borcum var bu borcu nasıl ödeyeceğim. Hayvancılık arıcılık yapmazsak ne ile geçineceğiz ’dedi. Ahmet Tuncer ’kesinlikle taş ocağı köyümde istemiyoruz’, Gökhan Gün ’burada taş ocağı sonrası bozulacak arazi eski haline gelmez verdiğiniz söze inanmıyorum’, Yaşar Coşkun ’yatırıma karşı değiliz ama taş ocağı için burası uygun değil ‘Müjdat Albayrak ’hep vaatler yapılır. Ormanlık alan kesilecek. Biz yıllardır ormanı koruduk şimdi heba oluyor. Kaya alınacak yerde bir daha ağaç bitmez. Kayada ağaç büyümez bizi kandırmayın’, Yaşar Baş ’içme suyumuz tehlikede bu konu hiç unutulmasın’dedi.

  

 

Kaynak: () - İsmet KÖSOĞLU Editör:
Etiketler: RİZE'DE, BİLGİLENDİRME, TOPLANTISI,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
RİZE'DE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI
RİZE'DE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI
RİZE'DE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI
RİZE'DE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI
RİZE'DE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI
Yorumlar
Haber Yazılımı