RİZE'DE EĞİTİM ÇALIŞANLARININ TEK ÜMİDİ
Haber
20 Eylül 2022 - Salı 10:40
 
RİZE'DE EĞİTİM ÇALIŞANLARININ TEK ÜMİDİ
Sendika Haberi
RİZE'DE EĞİTİM ÇALIŞANLARININ TEK ÜMİDİ

PROMOSYONLARDA SORUNU TÜRK EĞİTİM SEN ÇÖZECEK
 

Türk Eğitim Sen Rize Şube Başkanı Murat KÖSEOĞLU, eğitim çalışanlarının promosyon sözleşmelerinin mutlak suretle yenilenmesi gerektiğini ifade etti. KÖSEOĞLU, sendika olarak bunun için Rize genelinde dilekçe eylemi başlattıklarını duyurdu.


Türk Eğitim Sen Rize Şube Başkanı Murat KÖSEOĞLU, eğitim çalışanlarının promosyon sözleşmeleri için revize talep ettiklerini açıkladı. Köseoğlu, “Dilekçe eylemine geçiyoruz; promosyonda kurnazlığa geçit vermeyeceğiz” diye konuştu. Köseoğlu’nun açıklaması şöyle:


“GÜNCELLEME KESİNLİKLE ŞARTTIR”


Rize İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Milli Eğitim müdürlüklerine bağlı faaliyet gösteren kuruluşlarda görev yapan eğitim çalışanlarının maaş ve özlük haklarının banka üzerinden ödenmesi için geçmiş tarihlerde ihaleler yapılmıştır. İhaleyi kazanan banka ile kurum yetkilileri 3 veya 5 yıllık sözleşmeler imzalamıştır. O günkü şartlar altında yapılan sözleşmelerin günümüz şartlarına göre revize edilerek güncellenmesi zaruridir ve aynı zamanda ahlakidir. Ekonomik gelişmelere bağlı olarak kurum çalışanlarının maaşlarına, ek ödemelerine gelen zamlar neticesinde kurumun çalışanlar adına bankaya yatırmış olduğu paraların meblağı yükselmiştir.


“ÇALIŞANLAR MAĞDUR”


Son günlerde kurumlar ile bankaların yapmış oldukları promosyon sözleşmeleri astronomik rakamlara ulaşmıştır. Daha önceden sözleşme imzalamış kurumların çalışanlarına bankalar düşük miktarlarda promosyon ücreti ödemişlerdir. Günümüzde bankalar emeklilere dahi 8500 TL promosyon ücreti ödemeyi taahhüt etmektedirler. Önceden promosyon anlaşması yapan bankalar avantajlı, çalışanlar ise mağdur durumdadır. Yaşanan mağduriyetin giderilmesi için geçmiş yıllarda kurum ile bankanın yapmış olduğu promosyon sözleşmelerinin güncellenmesi gerekmektedir. Rakamlar her geçen gün yükselmektedir. Basına ve kamuoyuna yansıyan güncel promosyon ücretleri ise herkesin malumudur.


“MAĞDURİYET GİDERİLMELİ”


Ülke genelinde bir çok kurum, bankalar ile yapmış oldukları promosyon sözleşmelerinin revize edilmesi için bankalar ile görüşmelere başlamış veya revize edilmesi için kurum bankaya müracaat etmiştir. Banka ile anlaşma sağlanamıyor ise kamu kurumlarının alacaklarına uygulanan gecikme faiz oranları çerçevesinde bankaya cezai müeyyide ödenerek protokolü sonlandırmışlardır. Rize İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve  İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri, personelin ali menfaatini göz önüne alarak cezai müeyyideyi ödemek suretiyle promosyon sözleşmesini sonlandırarak personelin mağduriyetini gidermelidir. 


‘DİLEKÇE EYLEMİ BAŞLATIYORUZ’


Türk Eğitim Sen olarak geçmişte olduğu gibi bugün de eğitim çalışanlarının yanındayız. Personelin mağdur edilmesine, usulsüz uygulamalara göz yummayacağız. Promosyon sözleşmesinin revize edilmesi veya iptal edilmesi için hukuk büromuzca dilekçe örnekleri hazırlanmıştır.


https://rize.tessube.org/586-2/ linkten dilekçe örneğini indirerek çalışanların dilekçeleri kurumlarına vermeleri ve evrak kayıt numarası almaları önem arz etmektedir.


Konunun her açıdan takipçisi olacağız.

 

                                                                                            
Murat KÖSEOĞLU
Türkiye Kamu Sen Rize İl Temsilcisi
Türk Eğitim Sen Rize Şube Başkanı

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: RİZE'DE, EĞİTİM, ÇALIŞANLARININ, TEK, ÜMİDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı