RİZE'DE JANDARMA KORUMASINDA YIKIM BAŞLADI
Haber
07 Aralık 2021 - Salı 16:07
 
RİZE'DE JANDARMA KORUMASINDA YIKIM BAŞLADI
Rize Haberi
RİZE'DE JANDARMA KORUMASINDA YIKIM BAŞLADI

Rize İyidere’de deniz doldurularak yapılacak Lojistik Liman için taş ocağı açılması istenen Gürdere-İşkencedere Vadisinde yıkım çalışması başladı.

    
Lojistik Liman için sağlam bazalt taş ocağı açılmasına başlanılan İşkencedere Vadisinde köylülerin gösterdiği tepkiler devam ediyor. Köylülerin istimlak edilen arazileri içinde bulunan binalarda jandarma korumasında yıkım çalışması başlatıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından 8 ay önce Nisan ayında başlatılan çalışmalarda köylülerin tepkisi hiç dinmedi. Vadide Liman İnşaatının geciktirilmemesi için 20.03.2021 tarihli 31429 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile ’Rize-İyidere Lojistik Liman inşaatı Taş Ocağı ve Ocak bağlantı yol kamulaştırma planı dahilinde kalan taşınmazlar’’4650 sayılı yasayla değişik 2942 sayılı kamulaştırma kanununun 21.maddesi gereğince kamu yararı var denilerek kamulaştırılmasına karar verilmişti.

     
Mayıs ayında İkizdere’ye gelerek Taş Ocağı açılmak istenen alanda köylülerle görüşen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu burada tepki gösteren köylülere ‘’ size 2 ay içinde Çay Fabrikası yapacağız ‘sözü veren Bakanın sözü yerine getirilmez iken, acil kamulaştırma kararı alınan 3.998.70 m2 lik arazide üzerinde mevcut bulunan arazi sahiplerinden Tayyar Baş’ın bir süre önce Çay Fabrikası yapmak için başlattığı iki katlı binanın yıkımı jandarma korumasında gerçekleşti. 

Kaynak: () - İsmet KÖSOĞLU Editör:
Etiketler: RİZE'DE, JANDARMA, KORUMASINDA, YIKIM, BAŞLADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı