Rize’de “Otizm Farkındalık” Eğitimi
Haber
16 Nisan 2019 - Salı 15:03
 
Rize’de “Otizm Farkındalık” Eğitimi
Sağlık Haberi
Rize’de  “Otizm Farkındalık” Eğitimi

Rize’de sağlık personellerine yönelik “Otizm Farkındalık” Eğitimi 


Rize İl Sağlık Müdürlüğünce sağlık personellerine yönelik “Otizm Farkındalık” eğitimi gerçekleştirildi.


Rize İl Sağlık Müdürlüğünce il genelindeki sağlık tesislerindeki çocuk acil, çocuk servis ve çocuk poliklinik hizmetlerinde görevli hekim ve diğer sağlık personellerine yönelik “Otizm Farkındalık” eğitimi düzenlendi. 


Rize Devlet Hastanesi eğitim salonunda İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Ruh Sağlığı Birimi ve Eğitim Birimi koordinasyonunda gerçekleştirilen eğitime 96 sağlık personelinin katıldı. 


İl genelindeki sağlık tesislerinde hizmet veren çocuk ile ilgili birimde görevli personelin katıldığı eğitim Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli Çocuk Ergen ve Ruh Sağlığı Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Mert Beşenek tarafından verildi. 


Beşenek, yaptığı sunumda, yaşa göre otizmin belirtileri, erken tanının önemi, otizmli bireylerin eğitimi, otizmli bireye sahip ailelerin yapması gerekenler ve otizmli bireylere ve ailelerine karşı toplumumuzun duyarlılığın attırılması konusunda katılımcıları bilgilendirildi. 


Otizmde erken tanı ve teşhis kadar özel eğitimin de önemli olduğuna vurgu yapan İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe ise, "Otizmli bireylerimize, ihtiyacı olan eğitimin sağlanması gerekiyor. Onların bizlerden isteği koşulsuz sevgi. Her çocuğumuzun mutlu olmasını istiyoruz. Ötekileşmiş, ötekileştirilmiş, toplumdan uzaklaşmış kardeşlerimize, en samimi duygularımızla yanlarında olduğumuzu hissettirmek için elimizden gelen çabanın fazlasını göstermek zorundayız." dedi. 


Tepe, ayrıca sağlık tesislerimize başvuran otizmli bireylerimizin sunulan sağlık hizmetlerinden ayrıcalıklı olarak yararlanması için çalışmalar yaptıklarını belirterek, hizmet sunucularının da bu konuda duyarlı olması için bu eğitimi gerçekleştirdiklerini ifade etti. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rize’de, , “Otizm, Farkındalık”, Eğitimi, ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Rize’de  “Otizm Farkındalık” Eğitimi
Rize’de  “Otizm Farkındalık” Eğitimi
Rize’de  “Otizm Farkındalık” Eğitimi
Yorumlar
Haber Yazılımı