RİZE'DE SİYASİ AYRIMCILIĞA UĞRADI
Haber
14 Nisan 2022 - Perşembe 22:20
 
RİZE'DE SİYASİ AYRIMCILIĞA UĞRADI
Rize Haberi
RİZE'DE SİYASİ AYRIMCILIĞA UĞRADI

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Halim Kazdal’ ın Muradiye’ de Siyasi ayrımcılığa uğradığın Karar Verdi

 

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Rize Muradiye Beldesinde yaşayan Haldun KAZDAL isimli kişinin Muradiye Belediyesi yöneticileri tarafından siyasi görüşleri sebebiyle ayrımcılığa uğradığına karar verdi.

 

Rize Muradiye Belediyesi 2021 yılı itibariyle kendi yetki alanı içerisinde bulunan tüm konutlara giden yolları asfalt veya beton ile kapladı. Ancak bölgede yaşayan Haldun KAZDAL isimli vatandaşın yaşadığı sümbül sokak başkan Musa Süreyya Balcı’nın talimatı doğrultusunda kasten toprak yol olarak bırakıldı.

 

Muradiye Belediyesi Başkanı Musa Süreyya Balcı’nın talimatı ile ayrımcılığa uğrayan Haldun KAZDAL avukatı Kazım İsmail KAZDAL tarafından Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’na başvurdu.

 

Avukat Kazım İsmail KAZDAL kuruma yaptığı başvuruda müvekkilinin uğradığı ayrımcılığı  ’ Muradiye Belediyesi Tarafından beldemizde yapılan eski beton yolların asfaltlaması ve toprak yolların betonlanması çalışmaları sonucunda beldemizde bulunan hanelerin istisnasız tamamının yolu asfaltlanmış veya beton ile kaplanmıştır, insan yaşamının olmadığı yalnızca çay tarımı ve odunculuk faaliyetleri kapsamında kullanılan yolların ise neredeyse tamamımı asfaltlanmış veya beton ile kaplanmıştır. Ancak Sümbül Sokak’ın yalnızca 500. Metreye kadar olan kısmı asfaltlanmıştır. Adeta aynı sokak üzerinde müvekkilimin birlikte yaşadığı komşularına kadar asfaltlama hizmeti gelmiş müvekkilime belediyenin bu hizmeti ulaştırılmamıştır. Müvekkillerime karşı açıkça ayrımcılık yapılmıştır. Müvekkilimin evine giden yolun başladığı noktada asfalt bitmiştir. Bununla birlikte mezkur sokak üzerinde müvekkilimin evinin yanında bulunan çöp tenekeleri dahi kaldırılmıştır.’’  Şeklinde açıklamıştır.

 

Muradiye Belediye Başkanı Musa Süreyya Balcı Çelişkili Cevaplar Vererek Türkiye İnsan Hakları Ve Eşitlik Kurumunu Yanıltmaya Çalışmıştır

 

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumuna yapılan başvuru üzerine Muradiye Belediye başkanı Musa Süreyya BALCI yaptığı savunmasında önce ‘’eskiyen beton yollar üzerine asfalt döküldüğü, başvuruya konu olan yolun toprak olduğu gerekçesiyle asfaltlanmadığı’’ şeklinde beyanlarda bulunmuştur. Başvurucu tarafından bölgedeki toprak yolları üzerine yapılan asfaltlama çalışmalarına ilişkin fotoğrafların dosyaya sunulması üzerine Musa Süreyya BALCI ikinci savunmasında ’Bölgede afet yaşandığı öncelikli olarak afet yaşanan yerlerin asfaltlandığı, beldedeki yolların 40’ının toprak olduğu, hizmetin eşit dağıtıldığını’’ savunmuştur. Başvurucu vekili tarafından dosyaya sunulan yeni deliller ışığında müvekkilinin evine giden yolda da toprak kayması olduğu ve erozyon oldu ispat edilmiştir. Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’nun Muradiye Belediye’sinden istediği belediyenin toprak ve beton yolları gösterir krokinin başkan Musa Süreyya BALCI tarafından dosyaya sunulmaması üzerine tahkikat aşaması tamamlanmış ve oy çokluğu ile Muradiye Belediyesi tarafından siyasi görüş temelinde ayrımcılık yasağı ihlali yapıldığına ve idare hakkında idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir.

 

Muradiye Belediyesi Tarafından Ödenecek İdari Para Ceza İçin Belediye Yöneticilerine Rücu Edilecektir

 

Türkiye İnsan Hakları Kurumu Kanunu’na göre hükmedilen idari para cezasının Muradiye Belediyesi tarafından hazineye ödenmesinin ardından vatandaşa karşı uygulanan ayrımcılığa sebebiyet veren yöneticilere idareye verdikleri zarar sebebi ile rücu edilecektir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: RİZE'DE, SİYASİ, AYRIMCILIĞA, UĞRADI,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
RİZE'DE SİYASİ AYRIMCILIĞA UĞRADI
Yorumlar
Haber Yazılımı