RİZE'DE YENİ BİR ŞEHİR Mİ DOĞUYOR ?
Haber
18 Kasım 2019 - Pazartesi 09:21
 
RİZE'DE YENİ BİR ŞEHİR Mİ DOĞUYOR ?
Rize Haberi
RİZE'DE YENİ BİR ŞEHİR Mİ DOĞUYOR ?

SALARHA VADİSİ MAHALLEŞME DEĞİL, ŞEHİRLEŞMELİDİR!… 


Vadimizde yıllardır beklenen kamu kurum yatırımları, Kamu binaları, Eğitim de Anadolu  meslek okulları, Yüksek yüksek okul ve Fakülte binaları eğer ki vadimize verilmedikçe, şehirleşmiyoruz; maalesef mahalle olarak kalıp ve şu anda ki görüntüsüyle mezbelelik kalmaya devam ediyoruz. 


Buda bizim ne vadimizin nüfus  potansiyeline, ne vadimizin seçmen sayısına, ne vadimizin iki Belediye olmasına rağmen, nede coğrafik yapısına, nede siyasi ve idari gücüne hiç ama hiç yakışmıyor.   Bizler bu vadide yaşayan büyük bir sivil toplumu olarak, tarihî fırsatları hep kaçırmışız ya da kaçırılmış olup, halen kaçırmaya da devam ediyoruz. 


Bizler bu anlayıştan vaz geçmeliyiz. Günlük, baharlık söylem ve hizmetlerden yaralanırken, getirisinden çok daha fazla bayram havasında sevinip, kendi kendimizi avutup  kandırıyoruz. Oysa taleplerimiz daha üst seviyelerde olmalıdır. Zaman geçtikçe fırsatların bir bir  kaçtığını net bir şekilde görüyoruz. Sonra oturup  vahlanıp, suçlu aramamıza gerek yoktur. Bizler taleplerimizi siyasi ve üst makamlara ilettiğimiz zaman, vadi halkımın yanımızda  olup, desteğini bekliyoruz. 


Neyi kimden isteyeceğimizi çok iyi biliyoruz. Ancak, istediğimiz konuma gelemiyoruz. Bunu da bir öz eleştiri olarak ifade edebilirim. Ama bu demek değildir ki, hiçbir konu ve taleplerimizle alakalı pes etmiş anlamı çıkmasın. Her konuda bölgemizin kalkınması ve modernleşmesi için sonuna kadar çaba göstermeye devam edeceğiz.  


Şimdi sizleri seksenli yılların sonuna doğru getireyim. Anavatan partisi  iktidar da..  Türkiye de ilçe yapılmayan il kalmazken,  gerek nüfus, gerekse muhtarlık sayısı ve de yerleşke açısından ele alalım. Bölgemizden çok daha küçük ve potansiyeli küçük yerler ilçe olurken, bizler küçük mazeretler arkasında marifetli akıllılık yapmış gibi gerekçeler göstererek kendimizi avuttuk ve en önemli fırsatı kaçırdığımızı yeni yeni anlamaya başladık. Ancak atı alan Üsküdar’ı çoktan . Onlar ilçe düzeyinde, bizde belde düzeyinde temsil edildik. Şimdi benzer söylem ve eylemlerle günü birlik algılarla zaman geçiriyoruz. Küçük ikramlarla mutlu olmaya çalışıyoruz. Bir taraftan da mahalleleşiyoruz, şehirleşmeyi geçmişte olduğu gibi bugünde öteliyor ve heba ediyoruz. 


Vadimiz için önemli  kazanımlar ve projeler için çaba harcayan, emek sarfeden, emeği geçen dillendiren, gündeme taşıyan ve gündem de tutup vadimizin kazanımına vesile olan herkese teşekkür ediyoruz.  Vadimizin en önemli ve öncelikli projesini bu aşamaya getiren halen çaba harcamaya devam eden,  başta Rize millet vekilimiz Muhammet Avcıya, Rize valisi Kemal Çeber beye, Rize belediye başkanı sayın Rahmi metine, Ak parti il başkanı İshak Alim ve ekibine içtenlikle teşekkür ediyoruz.  Ayrıca  duble yol konusunda; Salarha - Dörtyol tünel şantiye önünde söz veren ulaştırma ve alt yapı bakanı sayın Cahit Turan beye, kara yolları genel müdürü 10 cü bölge müdürü sayın Selehattin Bayramçavuşa, orada afiş açan ve bakan dan olumlu söz alan Salvader ailesi mensuplarına ve kara yolları  kurum çalışanlarına, emeği geçen herkese ayrı ayrı  teşekkür ediyoruz. Emeklerine yüreklerine sağlık diliyoruz. 


Vadimizin duble yolu yapılmasıyla sorunlarımız, önemli ve öncelikli projelerimiz bitmiyor. Bir çiçekle de yaz gelmiyor misali en önemli sorunlarından biri şüphesiz ki Salarha vadisi İkizdere vadisine entegre olmasıdır. Bağlantı tünelinin stratejik önemi vadimizi çıkmaz sokaktan kurtaracak, sarp üzerinden gelecek Ovit tüneli kullanacaklar için 35 km. yolun kısalmış yol tercihi Rize havalimanına ve araştırma Hastanesine bölge insanına ulaşım kolaylığı sağlayacaktır. Ayrıca turizm anlamında çok önemli katkıları olacaktır. Bölgemiz için bu kadar önem arz eden projeye, şüphesiz ki siyasilerimiz duble yol konusunda gösterdikleri performası, burada da göstereceklerine inanıyoruz. Bizlerde Salvader ailesi olarak, bütün bu konuları gündemde tutmaya devam edeceğiz, sahiplenenleri ayakta alkışlayacağız… 

 

D. Ali TOPALOĞLU 

SALVADER YÖNETİM KURULU BAŞKANI 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: RİZE'DE, YENİ, BİR, ŞEHİR, Mİ, DOĞUYOR, ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı