RİZE'DEKİ SİMULASYON TÜM TIP FAKÜLTELERİNE YAYGINLAŞTIRILACAK
Haber
30 Kasım 2020 - Pazartesi 09:03 Bu haber 1722 kez okundu
 
RİZE'DEKİ SİMULASYON TÜM TIP FAKÜLTELERİNE YAYGINLAŞTIRILACAK
Siyaset Haberi
RİZE'DEKİ SİMULASYON TÜM TIP FAKÜLTELERİNE YAYGINLAŞTIRILACAK

RTEÜ’DEN HOCALAR “SİMULASYONU” TÜM TIP FAKÜLTELERİNE YAYGINLAŞTIRACAK


Türkiye’nin en büyük girişimcilik yarışması olan BIG BANG’te finalist olarak ilk 20 girişimin içinde bulunmaya layık görülen RTEÜ Öğretim Üyeleri ve öğrencilerinin hazırladığı “R.I.S.E. SANAL HASTA MONİTÖRÜ VE SANAL HASTA STETESKOPU” simülasyon projesinden bahsetmek istiyorum.


RISE’den internette gezinirken haberdar oldum, ilgimi çekti. Zira RTEÜ Tıp Fakültesinin çehresini değiştirmesine izin verilmeyen Prof. Dr. Şaban Şimşek’ döneminden simülasyon mevzuu hafızamda kalmıştı. İyi hekim yetiştirmede simülasyon merkezleri önemliydi, bu sisteme sahip Tıp Fakülteleri de eğitimde diğerlerinin önüne geçiyordu. Biraz araştırdım Google üzerinden; RTEÜ den hoca ve öğrencilerden oluşan ekibin fevkalade bir sosyal girişim başarı hikayesine tanık oldum.


Yarışmadan, daha çok hemşerimin de RISE Teknoloji A.Ş.’den ve 6 kişilik proje ekibi kahramanlardan haberi olsun istedim.


Girişim yarışmasını İTÜ ARI Teknokent’in Kuluçka Merkezi olan “İTÜ Çekirdek Erken Aşama Kuluçka Merkezi” yürütüyor. Bu adres, teknolojik, yenilikçi iş fikirlerine sahip girişimcilerin fikrinin inovatif ve ticari faaliyete dönüştürülebilir olduğuna inananlar için, start-uplar için doğru adres. Türkiye ve Türkiye dışından yarışmaya katılan 87 projeden finale kalan 20 proje arasında Rize’de teknokent olmadığından İTÜ Teknokent bünyesinde 3 yıl önce kurulmuş RISE da var.


RTEÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Mehmet Kenan Kanburoğlu’nun liderliğinde kurulan, Mühendislik Fakültesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Ersen Beyatlı, Dr. Öğr. Üyesi Yiğit Mahmutoğlu ve öğrencilerinden Ömer Ergin, Adnan Kocatürk ve Muhammet Sergen Yılmaz’ın yer aldığı, 4 Aralık’ta yapılacak finallere katılmaya hak kazanan RISE Ekibinin hazırladığı sosyal girişim projesi, Tıp eğitiminde simülasyon yöntemleri kullanımını tüm hastanelerde mümkün kılan, mobil, kullanıcı dostu, makul fiyatlı ve eğitimcilerle öğrencilerin farklı kurumlarda da olsa iletişimine imkân vererek bir ekosistem oluşmasına imkan sağlıyormuş.


RISE, RTEÜ’de bugüne kadar TÜBİTAK 1512 desteği almış tek projeymiş.


Simülasyon mevzuuna ilgisi ilk kez Prof Dr. Şaban Şimşek’in projeyi ortaya koyması, sonrasında da RTEÜ’de uygulama sürecinde bizzat tanışıklığı ile olmuş olan Proje lideri Doç. Dr. Kenan Kanburoğlu, “RISE simülasyon projesinin tıbbi simülasyon eğitiminde fırsat eşitliğini sağlayabileceğini belirtiyor.


Zira toplamda yatırım maliyeti 2 milyon Amerikan dolarını bulan Simülasyon Merkezi Türkiye’deki 123 Tıp Fakültesinden sadece 7’sinde mevcut. Aslında sadece bizde değil, ABD dışında diğer ülkelerde de simülasyon merkezlerinin sayıları çok çok yetersiz. Yatırım maliyetinin yüksekliği, tamir gerektiğinde yurt dışına bağımlı olunması ve pratikte hocalar açısından uygulama zorlukları da olabildiğinden Rise ekibi, bu projeyi geliştirmiş. Ayrıca içinde bulunduğumuz pandemi döneminde projeyi önemli kılan bir faktörde, COVID döneminde öğrencilerin hasta odalarına dahi alınamıyor olmalarının tıp eğitiminin kalitesini düşürmesi. Dolayısıyla iyi hekim yetiştirebilmek için Simülasyon Merkezi şart. RISE ile de piyasa malzemeleri ve yerli yazılım kullanıldığından maliyet düşürülebildiğinden tüm Tıp Fakülteleri simülasyon merkezine, eğitimcilerle öğrenciler farklı kurumlarda da olsa iletişimlerine imkan vererek bir ekosisteme kavuşmuş olacaklar.


RTEÜ’de sessiz sedasız başarılara imza atanlardan olan Kenan Kanburoğlu Hoca ve ekip arkadaşlarını tebrik edip 4 Aralık’ta ki finallerde başarı dileklerimi paylaştıktan sonra RISE’nin internet sayfasından, geliştirdikleri projenin yararlarını belirten paragrafı sayfaya alarak bitirmek istiyorum.


“Simülasyonla yapılan eğitimlerin doktor hatasını azalttığı, iletişimi, liderlik becerilerini ve kriz-kaynak yönetimini arttırdığı ve daha iyi öğrenme ve beceri gelişimine imkan verdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Biz “R.I.S.E Teknoloji” olarak simülasyon gibi klasik ders yöntemleri dışındaki ileri eğitim metotlarının tüm eğitim kurumlarımızda ulaşılabilir olmasını ve bu sayede toplumun kendimizin ve sevdiklerimizin daha donanımlı sağlık çalışanlarınca bakılması için uğraşan bir sosyal girişimiz.


R.I.S.E. Teknoloji, simülasyon tabanlı eğitimlerde kullanılan pahalı, karmaşık ve hantal mekanik tabanlı sistemler yerine; oldukça ekonomik, kompakt ve adaptif yazılım tabanlı bir alternatif geliştirerek mekanik sistemlerin dezavantajlarını ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Bu sayede simülasyon tabanlı medikal eğitimlere erişimi kolaylaştırarak, tıp eğitiminde fırsat eşitliği ilkesini savunmakla kalmayıp aynı zamanda büyük katkı sunan sosyal bir girişim olarak da göze çarpmaktadır.”

Kaynak: () - Recep Ali AKSOYLU Editör:
Etiketler: RİZE'DEKİ, SİMULASYON, TÜM, TIP, FAKÜLTELERİNE, YAYGINLAŞTIRILACAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı