RİZE'DEN SES VERDİLER. BEZDUK..DARLANDUK..YANDUK..BOĞALDIK..
Haber
06 Ocak 2022 - Perşembe 16:12
 
RİZE'DEN SES VERDİLER. BEZDUK..DARLANDUK..YANDUK..BOĞALDIK..
Siyaset Haberi
RİZE'DEN SES VERDİLER. BEZDUK..DARLANDUK..YANDUK..BOĞALDIK..

RİZE FINDIKLI ‘DAN ZAMLARA KARŞI SESİMİZİ YÜKSELTİYORUZ. BEZDUK ! DARLANDUK


Saygı değer Fındıklılı hemşerilerimiz, İl Genelinde yapmış olduğumuz ZAMLARA HAYIR. BEZDUK..DARLANDUK Basın açıklamalarımızın 3.cüsünü bugün FINDIKLI ilçemizde yapıyoruz.


Basın Açıklamamıza katılan her kesi saygıyla selamlıyorum. Hepimiz ortak bir noktada buluşuyoruz. Çünkü hepimiz zam mağduruyuz.


3 gündür üst üste Farklı ilçelerimizde İğneden ipliğe her şeye sürekli olarak zamların yapılmasına karşı sesimizi yükseltmek basın açıklamaları yapıyoruz. Bugünde buradayız. Önümüzdeki haftada Pazartesinden başlamak üzere sırasıyla Pazar, Ardeşen, Güneysu ve Kalkandere ilçelerimizde de basın açıklaması yapacağız.


Rizemizin her yerinden vatandaşlarımızla birlikte ZAMLARA HAYIR !


YETER BEZDUK….YETER DARLANDUK DEMEYE DEVAM EDECEĞİZ.


6 ay önce de gene Fındıklı da bu meydanda bir araya gelmiş ve zamlara karşı sesimizi yükseltmiştik. O zaman burada zamlara karşı sesimizi yükseltmezsek daha yüksek zamlarla karşılaşacağımızı söylemiştik.


Bu gün o gün söylemiş olduğumuz sözün ne yazık ki hayata geçtiğini görüyoruz.


Bizler hakkımızı aramazsak yaşayacaklarımız bugünkünden farklı olmaz. Türkiye’de bu kadar sık zam ve kolay zam yapılmasının temel nedeni yönetenlerin vatandaşlarımızın tepki vermeyeceklerine olan sarsılmaz güvenleridir.


Bizlere düşen görev bu “güvenlerini yıkmaktır” artık yönetenlerin vatandaşların “bıçak kemikte” durumunda olduğunu görmelerini sağlamak ve hissettirmek zorundayız.


Zamlara karşı tepki vermek ve her gün artarak tepki vermek ZAMLARI ENGELLEYECEK EN ÖNEMLİ UNSURDUR.


Değerli vatandaşlarımız zamların nedeni ne dolardır ne de dış güçlerdir. Zamların temel nedeni kötü yönetimlerdir.


Bu süreçte çok net gördük ki dolar yükselse de gerilese de zamlar aynı hızla devam etmektedir.


Rize ‘de ekmek fiyatları 3 TL.oldu, Bu gidişle 1 ekmek 6 TL olabilir.


AKP döneminde tarım ürünlerinin neredeyse tamamını yurt dışında ithal eder olduk.Düşünün çay üreticisi olmayan AZABEYCAN’DAN BİLE ÇAY İTHAL ETTİK.


Elektriğe yüzde yüzden fazla zam yapılmıştır. Bu cumhuriyet tarihinde bir kalemde aynı anda yapılan en yüksek zamdır. Buda hayaldi bu da gerçek oldu


Elektriğe , doğalgaz ve petrol ürünlerine yapılan zamlar böyle devam ettikçe , yakında öncelikle Gaz Lambalarına yeniden kullanmaya başlayacağız. Bir süre sonra gazda alınamayacağı için Mumlara dönülebileceğini düşünüyorum.


Yapılan zamlar sonunda vatandaşlarımız ısınamaz, aydınlanamaz karnını doyuramaz hale gelmiştir.


EKONOMİ NASIL DEYİNCE kendi gözlerindeki mutluluğu adres gösterenlerin ülkemizi getirdiği nokta budur.


Artık tüm Türkiye’de olduğu gibi Rize’mizden de BEZDUK , YANDUK, DARLANDUK sesleri yükselmektedir. İlçelerde yapmış olduğumuz açıklamalarımızda ve sokak gezilerinde vatandaşın gözlerinin içinde baktığımızda mutsuzluğu ve öfkeyi görüyoruz..


2021 yılı enflasyonu Tüketici Fiyatları Enflasyonu 36,08, Üretici Fiyatları enflasyonu 79.89 olarak açıklandı. Anlamı vatandaşlarımız 2021 yılında 36 daha yoksullaştı. Üreticilerde en kısa zamanda kallavi bir zam yapmak zorunda kalacaklarıdır.


2002 yılında Enflasyonun belini kıracağız diye iktidara gelenler enflasyonu daha da çok artırdılar. Saray hükümeti 2021 yılını rabbimiz yardımcı olsun ve bir bakanın ; “bu işleri bize allah yaptırıyor” veciz sözüyle kapamış olduk.


Çay üreticileri 2021 yılında 60 oranında daha yoksullaşmış ve fakirleşmiştir..


Gübre fiyatları  3-4 kat artmış ve şu an 7500 TL ile 9000 TL. arasında seyru sefer etmektedir. Ayrıca Çayını 1 vade ile satan çay üreticisinin uğramış olduğu zararını hesap ediniz. 


Buradan Çay üreticisine sesleniyoruz, sakın gübre atmayız demeyin , gübre atılmamasının sonu BİR SÜRE SONRA yurt dışından çay ithalatının kapısının açılması demektir.


Aksine HÜKÜMETTEN GÜBRE DESTEĞİ TALEBİNDE BULUNUN. ÇAY RİZENİN GELECEĞİDİR.


Asgari ücretlilere 50 zam yapıldı. Son 45 yılın en yüksek zammını yaptık dediler. Oysaki sadece 1995-1997-1998 yıllarında Yüzde yüzlerin üzerinde zamlar yapıldı.


Arkadaşlar Asgari ücrete fazladan bir zam yapılmamıştır. Enflasyon artış oranı ve refah payı eklenmiştir. O kadar. Bu zaten yıllardır yapılan bir uygulama.


Emeklilere yapılan zammı da gördük. 1500 TL olan en düşük emekli maaşını 2.500 TL.ye çıkardılar. Diğer emeklilere de 25 zam yaptılar. Memur emeklilerine 2,5 ek zammı bile çok gördüler. Bu arada emeklilerin kafaları da karıştı zam var mı yok mu? Ek zam var mı yok mu ? Emekliler birbirine sorar hale geldi kaç tl maaş alacağız diye.


Arkadaşlar Ne asgari ücretlilere ne emeklilere fazladan bir zaman yapılmamıştır. Her yıl yapıldığı gibi açıklanan enflasyon oranı ve refah payı eklenerek zam yapılmıştır. Zaten sistem buydu. Yapılan arkadaşlar YÜKSEK ENFLASYON GERÇEĞİNİ GİZLEMEKTİR.


Sonuçta Milyonlarca emeklimiz gene asgari ücretin çok altında maaş almaya mahkum edildi.


özetle algı operasyonlarına devam.. Neyse ki artık kimse bu operasyonları yemiyor. O kadar çok ALGI operasyon gördü ki halkımız YENİ operasyonlardan etkilenmiyor.


Değerli Emeklilerimiz duyun, kulak verin ; Partimiz milletvekilleri tarafından Emeklilere en az asgari ücret tutarı olan 4.250 TL kadar ücret verilmesi önerimiz  Cumhur ittifakı üyeleri tarafından red edilmiştir.


Rize hem çay üreticilerinin hem de emeklilerin kentidir. Varın gerisini siz hesaplayın.


Hükümet kendi yarattığı krizin faturasını halkımıza ödetmektedir.


Emeklilerimiz ek zammı beklerken saray 225 Milyar dolar İhracat yaparak tarihi rekorlar kırdık diye açıklama yapmıştır. Doğrudur. Peki ne kadar ithalat yaptık. 271 Milyar dolar. Cari açığımız ne 45.9 Milyar dolar. Peki 2002 yılında ki Dış Ticaret açığımız neydi 15 Milyar dolar. Bunun neREsi tarihi başarı arkadaşlar. Evet ihracat rakamları iyi ama İthalat rakamları ondan daha kötü. 2002 yılında 15 Milyar dolar açığımız vardı. şimdi ise 45 milyar dolar dış ticaret açığımız var.


Kaybolan 128 Milyar doların hesabını doğru dürüst veremeyenler ,  günahtır, Faizi yükseltmeyeceğiz diyenler,  faize teslim olmuş ve tüm vatandaşlarımızı da faiz ve dolar cenderesine mahkum etmiştirler.


Faize karşı olduğunu söyleyen hükümet ;Faiz haramdır diye dolar alan vatandaşlarımızı ikna ile TL bazında Faizli hesap açmaya yönlendirmeye çalışmaktadır.


Faize karşı olan hükümet  Merkez Bankasını 14 le faizle BANKALARA para satmaya  ve Gene aynı hükümet  merkez bankasını AYNI BANKALARDAN 24 faizle borçlanarak para almaya yönlendirmektedir. Ekonomi bilmek bu olsa gerekir.


Değerli vatandaşlarımız, Yapılan zamlar daha sonra yapılacak olan zamların habercisidir. Daha piyasalar zamlanmadı. Şimdi sırada piyasaların zamlanması var. Yeni zamlar kaçınılmazdır. Buradan kimse esnafımızı DA suçlamaya kalkmasın. Çünkü Maliyetleri yükselten bir hükümet var. Suçlu Kötü yönetimdir.


2021 yılında elektrik fiyatları Yüzde Yüzden fazla artmıştır, Yumurtaya 117 zam ekmeğe 70 zam gelmiş,Kömür 132,Tüp 119, Doğalgaza, Yakıta yapılan zamlar ve ayrıca işsizlik, yoksulluk, artık dayanılmayacak ve katlanılamayacak boyuta gelmiştir.


Vatandaşımız her alış verişe gittiğinde eli yanıyor. Elini bir şeye uzatamıyor.


Artık sesimizi yükseltmek zorundayız. Yoksa bugün karşı karşıya kaldığımız zamlardan çok daha büyük zamlarla karşı karşıya kalacağız.


Bu nedenle FINDIKLIDAN  sesleniyoruz.


Hükümet yapmış olduğu tüm zamları geri almalıdır.


Memur, memur emeklileri, SGK ve Bağkur emekli ücretlerine YAPILAN ZAMLAR artırılmalıdır.   


En düşük emekli ücreti en az asgari ücret tutarı kadar yani 4.250 TL olmalıdır.


Çay üreticilerine Fiyat farkı verilmelidir,


Destekleme ücreti 13 krş’tan en az 1 TL’ye yükseltilmelidir.


Çay müstahsillerine ayrıca gübre desteği verilmelidir.


Esnaf ve İşletmeler desteklenmeli , maliyetleri düşürülmelidir.


Kötü yönetimler kaderimiz değildir.


Aksine Kötü yönetimlere karşı sesimizi yükseltmek irademizdir.


Bir kez daha söylüyoruz.. Yeter artık BEZDUK..DARLANDUK..YANDUK..BOĞALDIK.


 

Saltuk DENİZ

CHP RİZE İL BAŞKANI

Kaynak: Editör:
Etiketler: RİZE'DEN, SES, VERDİLER., BEZDUK..DARLANDUK..YANDUK..BOĞALDIK..,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
RİZE'DEN SES VERDİLER. BEZDUK..DARLANDUK..YANDUK..BOĞALDIK..
RİZE'DEN SES VERDİLER. BEZDUK..DARLANDUK..YANDUK..BOĞALDIK..
RİZE'DEN SES VERDİLER. BEZDUK..DARLANDUK..YANDUK..BOĞALDIK..
RİZE'DEN SES VERDİLER. BEZDUK..DARLANDUK..YANDUK..BOĞALDIK..
RİZE'DEN SES VERDİLER. BEZDUK..DARLANDUK..YANDUK..BOĞALDIK..
RİZE'DEN SES VERDİLER. BEZDUK..DARLANDUK..YANDUK..BOĞALDIK..
Yorumlar
Haber Yazılımı