RİZE İÇİN HERKES ELİNİ TAŞIN ALTINA SOKMALI
Haber
24 Mayıs 2022 - Salı 09:09
 
RİZE İÇİN HERKES ELİNİ TAŞIN ALTINA SOKMALI
Rize Haberi
RİZE İÇİN HERKES ELİNİ TAŞIN ALTINA SOKMALI

Rize-Artvin havalimanı ile başlayan devasa yatırımin devamı Kruvaziyer turizminde gemilerin uğradığı bir liman ulaşım noktasında güzergahı oluşturalım Seviyeli bir şehirleşme, modern bir şehircilik anlayışı kesinlikle ihmal edilemez.

 

Hiç bir dönemde yakalayamadığımız siyasi bir oluşum ile üstesinden gelinmeli...

 

Milletvekillerimiz, bakanlarımız,bürokratlarımız, hatta iş adamlarımız ve Rize dernek başkanlarımızın desteği ve çabası ile işsizliğin önlenmesi, göçün durdurulması şehrin kalkınması ve gelişmesi için seferber edilmeli. Rize ve Rizeli adına, Rize’nin gelişimi adına herkesin elini taşın altına koyması gerekir diyoruz. Rize'de bu yatırım ele alınmalı, iş adamları Rize'ye yönlendirilmeli, yatırımcı için teşvik yasaları çıkarılmalı. Rize'nin zengini,siyasetçisi, devlet adamı, iş adamı, Belediye başkanları, şehrin gelişimi için seferber olmalı. İlimize yatırım yapılmalı ve iş alanları kazandırılmalı. Rize'nin kalkınmasını, gelişmesini sağlayamayız. Rize-Artvin havalimanı ile başlayan devasa yatırımin devamı gelmeli.......

 

Turizm sektörünün son on yılda dünya genelinde en fazla büyüme gösteren alanı kruvaziyer turizmi; deniz temelli turizm kategorisi içinde yer alan, liman ziyaretleri, limana yakın yerlerde ziyaret ve alışverişlerden oluşan aktiviteleri kapsayan bir turizm Rize-Artvin havalimanına yakın bir bölge'de neden olmasın! Kruvaziyer turizminde gemilerin uğradığı limanlar ve bu limanlarda, kruvaziyer turistlere sunulan turistik hizmetlerin ev sahipliğini Rize-Artvin havalimanına yakın bir bölge oluşturmak suretiyle bölge ekonomisine katkı sunulabilir. Kruvaziyer turizmin temelinde denizle gemi seyahati vardır.

 

Yapılan seyahatler bölgemizde mevcuttur. 2018 Yılının ocak ve ekim ayları arasında Batum 7 milyon 500 bin turiste ev sahipliği yaptı..Bu bölgede oluşturulacak Kruvaziyer turizminde gemilerin uğradığı bir liman ulaşım noktasında güzergahı oluşturabilir. Son yıllarda Türkiye'deki kruvaziyer limanlarımızın birçoğu özelleşmiş durumdadır. Bugün her liman kendi trafiğini ve potansiyelini arttırmak için yenilenme ve yapılanma çalışmaları içerisine girmiştir. Mevcut şartları itibariyle özellikle İstanbul, Antalya, Alanya, İzmir ve Kuşadası yörelerinde kruvaziyer turizmi açısından büyük bir potansiyel mevcuttur.

 

Gemilerde sunulan her türlü hizmet ve liman ziyaretlerinden oluşan bir turistik ürün olarak kruvaziyer turizmi diğer ulaştırma ve konaklama hizmetlerinden de yararlanarak belirli sayıda limanlar arasında ve belirli sürede sürecek olan seyahatin öncesinde ve sonrasında, turistlerin ulaşımı ve konaklaması, turizm çeşidini oluşturan etkenlerdir. Kruvaziyer turizminin, Bölgemiz açısından cazip olmasının nedenleri ise şu şekilde sıralanabilir: Bir kruvaziyer gemisi, insanların bir tatilde isteyebileceği; heyecan, dinlenme, macera, kaçış, keşfetme vb hemen hemen her şeyi sunmaktadır. Bütün bunlara, istenildiği ölçüde zahmetsizce ulaşılabilmektedir.

 

Normal bir turistin günlük ortalama harcaması 50 dolar iken, transit bir limanda kruvaziyer turistlerinin harcama ortalaması 120 doları bulmaktadır. Gemi personelinin de uğranılan limandaki ortalama harcaması 40-70 dolar civarındadır. Genel olarak 3000 yolcusu bulunan bir seferde, yaklaşık 2500 yolcunun Rize- Artvin limanı civarında indiğide yaklaşık 250 bin dolar civarında bir harcama yaptığı düşünülürse yöremize turistlerin nasıl bir katkısını olacağını düşünmemiz gerekir. Bölgemizde yapılacak tatilde barınma, lezzetli yemekler, eğlence, birinci sınıf hizmet ve diğer lüks seçeneklerin de fiyata dahil olması bu tatil türünün cazibesini arttırır. Yolculara güvenli ve konforlu bir şekilde Rize ve Artvin yörelerinde yeşil alanlar ve doğa bölgelerine, tarihi değerdeki şehirlere; güneşle,yağmurla yıkanan yeşil bitki örtüsüne yörenin tabiat yapısına ulaşma olanağını verecek olan kruvaziyer seyahati, bu turizm çeşidini tercih edenler açısından, tatillerinin en iyi yönlerini istediklerini istedikleri kadar çok ya da az yapma özgürlüğü, eğlence imkanlarının çeşitliği ve hesaplı fiyatlar açısından ettiklerini gösterecektir. Bununla beraber turizm sektöründeki kruvaziyer gemi işletmeciliği farklı ve zor bir uğraş alanıdır.

 

Özellikle kruvaziyer gemiler, gerek sürekli sabit yatırımları ve gerekse de sermaye ve teknoloji yatırımları açısından kapsamlı yatırım konumundadırlar. Piyasada talebin iyi olduğu zamanlarda sorun olmayacak bu durum, yöre insanına önemli katkı sağlayacaktır. Trabzon,Rize, Artvin,Erzurum ve Batum yöresinin denizlerle çevrili olması ve Doğu Karadeniz Çanağında yer alması kruvaziyer turizmi açısından yöre ekonomisi için önemli bir avantaj teşkil edecektir. Bu bölge dünyada gemi ile kısa bir program çerçevesinde ve aynı zamanda Doğu Karadeniz Kafkaslarda turizm alanlarının gezilip görülebileceği bir konumdadır. Bu durum Doğu Karadeniz kruvaziyer turizmi açısından oldukça büyük bir potansiyel oluşturacaktır. Kruvaziyer gemileri ile yapılacak seyahatlere olan taleplerde kayda değer bir artış olacağı ve deniz hudut kapılarında yolcu trafiğinde geçmiş yıllara göre yoğunluklarda azalmalar yaşanacaktır. Bu bağlamda Doğu Karadeniz, turizm endüstrisinde günümüz itibariyle, gerek alt ve üst yapı arzı ve kalitesinde, gerekse turist gelişleri ve elde edilen gelir açısından, gözle görülür bir performans elde edilecektir.

 

Bu durum yöre turizmine de etki yapacak ve özellikle ülkemiz ve yöre insanına bu alanda kayda değer gelişmeler sunacaktır.Bu durum Karadeniz'i Kafkaslar içinde yer alan, liman ziyaretleri, limana yakın yerlerde ziyaret ve alışverişlerden oluşan aktiviteleri kapsayan bir turizm katkısı sağlayacaktır. Kruvaziyer turizm Bölge ve ülke turizmi açısından cazip hâle gelecektir. Bir kruvaziyer gemisi, insanların bir tatilde isteyebileceği; heyecan, dinlenme, macera, kaçış, keşfetme vb hemen hemen her şeyi sunmalıdır. Bütün bunlara, istenildiği ölçüde zahmetsizce ulaşılabilecek konumda olduğumuz aşikârdır. Normal bir turistin günlük ortalama harcaması 50 dolar iken, transit bir limanda kruvaziyer turistlerinin harcama ortalaması 120 doları bulmaktadır.

 

Gemi personelinin de uğranılan limandaki ortalama harcaması 50-70 dolar civarındadır. Genel olarak 3000 yolcusu bulunan bir seferde, yaklaşık 2500 yolcunun limanın bulunduğu bölgeye indiği toplamda 250bin dolar civarında bir harcama yapmaları zor değildir. Yolculara güvenli ve konforlu bir şekilde dünyanın en uzak ve bazen de yeşil bölgelerine, tarihi değerdeki şehirlere; güneşle ve yağmurla yıkanan doğasına ulaşma olanağını verecek olan bu seyahati, bu turizm çeşidini tercih edenler açısından, tatillerinin en iyi yönlerini istediklerini istedikleri kadar çok ya da az yapma özgürlüğü, eğlence imkanlarının çeşitliliği sunulmalı ...

 

Turizm sektöründeki kruvaziyer gemi işletmeciliği farklı ve zor bir uğraş alanıdır. Özellikle kruvaziyer gemiler, gerek sürekli sabit yatırımları ve gerekse de sermaye ve teknoloji yatırımları açısından kapsamlı yatırım konumundadırlar. Türkiye'nin üç tarafının denizlerle çevrili olması ve Doğu Karadeniz'in bu Çanakda yer alması kruvaziyer turizmi açısından ülke için önemli bir avantaj teşkil etmektedir. Bu bölge dünyada gemi ile kısa bir program çerçevesinde ve aynı zamanda Kafkaslarda gezilip görülebileceği bir konumdadır. Bu durum ülkemiz ve yöremiz kruvaziyer turizmi açısından oldukça büyük bir potansiyel oluşturur...

 

Türkiye'de kruvaziyer gemileri ile yapılan seyahatlere olan taleplerde kayda değer bir artış gözlemlenmekte ve deniz hudut kapılarında yolcu trafiğinde geçmiş yıllara göre yoğunluk yaşanmaktadır. Bu bağlamda Doğu Karadeniz, turizm endüstrisinde günümüz itibariyle, gerek alt ve üst yapı arzı ve kalitesinde, gerekse turist gelişleri ve elde edilen gelir açısından, Ülkemiz ve bölgemize ekonomik performans sağlayacaktır. 

 

Güngör ÖKSÜZ

Kaynak: Editör:
Etiketler: RİZE, İÇİN, HERKES, ELİNİ, TAŞIN, ALTINA, SOKMALI,
Yorumlar
Haber Yazılımı