RİZE İL BAŞKANI SERT ÇIKTI. 16 AYDA 37 KEZ ZAM
Haber
29 Kasım 2021 - Pazartesi 15:21
 
RİZE İL BAŞKANI SERT ÇIKTI. 16 AYDA 37 KEZ ZAM
Siyaset Haberi
RİZE İL BAŞKANI SERT ÇIKTI. 16 AYDA 37 KEZ  ZAM

 16 Ayda 37 Kez Zam

 

DEVA Partisi Rize İl Başkanı Ömer KÖRPOĞLU Hükümeti tıopa tuttu.


Köroğlu yaptığı açıklamada ;


2020 yılının hasat sezonundan bugüne kadar geçen 16 aylık sürede gübreye 37 kez zam yapıldı.
 

Yeni zamlarla birlikte, taban gübresi denilen ve ekim sırasında kullanılan Dap gübrenin ton fiyatı 16 ayda iki bin 200 liradan 11 bin liraya yükseldi. Bahar aylarında kullanılan üre gübrenin ton fiyatı 16 ayda bin 800 liradan 13 bin liraya, yine baharda kullanılan can gübrenin fiyatı ise bin liradan 8 bin liraya yükseldi

 

Şu an Güneydoğuda çiftçiler gübre vermeden ekim yapmaya çalışıyor. Verim neredeyse 50 düşecek. Bu da sofraya zam olarak yansıyacak. Bölgesel olarak baktığımız da ise birkaç ay sonra başımıza gelecek olan bu durumdan farksız değil. Daha şimdiden çaya gübre vermek konusunda çoğu çiftçinin alım gücünün yetmeyeceği fiyatlara geldik bile.

 

Zaten vatandaşımız 2021 de özel sektöre verdiği yaş çayın ödemesini 2022 Ağustos, Eylül, Ekim... vadeli verdi. Yaş çayı satarken dolar kuru 8,5 civarındaydı. Şimdi ise 12.5 civarında. Çiftçimiz henüz 2021 bile bitmiş değilken 50 değer kaybetti alacağından. Köprülere, otoyollara, tünellere ve havalimanlarına dolar kuru üzerinden ödeme yapanlar çiftçiyi hem kur karşısında hem de artan maliyetler karşısında ezip büzüyor. El insaf diyoruz.

 

İktidardaki yetkililere sesleniyorum; hamasi söylemleri bir kenara bırakın. Vatandaşlarımızın gündemi ile ilgilenin. Toplumun her kesimini olduğu gibi çiftçiyi de perişan ettiniz. Çiftçi ekip biçemez ise bunun faturasını koca bir toplum olarak hepimiz öderiz. Aklınızı başınıza almanızı önerir ve öncelikli bir şekilde çiftçinin sorunları çözmenizi bekliyoruz.

 

Hiçbir şey yapamıyorsanız DEVA Partisinin 56 maddelik "Tarım Eylem Planı"nı okuyun ve hemen uygulamaya koyun. Onu da yapamıyorsanız kenara çekilin ve emaneti liyakatli kadrolara bırakın.  dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: RİZE, İL, BAŞKANI, SERT, ÇIKTI., 16, AYDA, 37, KEZ, , ZAM,
Yorumlar
Haber Yazılımı