RİZE’NİN BU ŞEKİİLDE GÜNDEME GELMESİNİN KİME NE YARARI VAR?
Haber
29 Nisan 2021 - Perşembe 19:25
 
RİZE’NİN BU ŞEKİİLDE GÜNDEME GELMESİNİN KİME NE YARARI VAR?
Rize Haberi
RİZE’NİN BU ŞEKİİLDE GÜNDEME GELMESİNİN KİME NE YARARI VAR?

Uzun yıllardır tartışması yapılan ancak bir türlü yatırım planına alınmayan İyidere’deki lojistik+liman için  start verilmiş,  


projenin ihalesi, Eylül ayında, 1 milyar 370 milyon TL ile Cengiz İnşaat ile Yapı ve Yapı İnşaat İş Ortaklığı'na verilmişti. 


İhaleyi alan şirketler deniz dolgusuna uygun taş için seçilen Gürdere ve Cevizlik köylerinin yakınındaki İkizdere cehennemdere vadisindeki kamulaştırmanın ardından çalışmalara başlama kararı alınca , çevredeki bazı köylüler burada oluşturulacak olan taş ocağının çevreyi tahrip edeceğini belirterek taşocağına engel olmak için bu alanda çadır kurdular.


Az sayıdaki köylünün burada başlattığı çadır nöbeti bir anda iktidar karşıtı çevreci grupların, derneklerin, CHP ve HDP’nin ilgi odağı haline geldi. 

CHP ve HDP’li Milletvekilleri, partililer buraya gelip, eylemlere destek verdiler. 

Öyle ki, buraya dışardan gelip eylemlere katılanların sayısı zaman zaman buradaki köylülerin kat kat üstüne çıktı.


İkizdere, Cehennemdere vadisinde bunlar yaşanırken eylemcilere İkizdere’li halkın yeterince destek vermediği dikkat çekti. 

Ne MHP’li Belediye’den, ne  de diğer köy halkından buradaki eyleme yeterince ilgi duyan olmadı. 

Burası  şu an sadece bazı çevre köylüleri ve iktidar muhaliflerinin arenası haline gelmiş durumda.


Burada toplananlarla güvenlik güçleri arasında zaman zaman itiş- kakışlar yaşanıyor. Öyle ki, geçtiğimiz günlerde jandarma biber gazı kullanarak burada bulunanları dağıtmaya kalktı. Ardından da kısa süreli gözaltılar yaşandı.

Bu arada pandemi tedbirleri ileri sürülerek buradaki bazı kişilere idari para cezası da kesildi.


İkizdere’de yaşananları tıpkı gezide yaşananlar gibi yurdun dört bir yanına yaymak isteyip siyasi bir karşıtlık oluşturmaya çalışanlar var. Pandemi tedbirleri  eylemlerin yayılmasına ciddi bir engel olduğu için bu yönde sonuç alınabilmiş görünmüyor.


İkizdere’de açılmak istenen bu taşocağına tepki gösterenlerin ileri sürdükleri; yine aynı bölgede daha önce açılmış olan ve deniz dolgu alanına çok daha yakın iki taşocağının bulunmuş olmasına rağmen neden çok daha yukarıda üçüncü bir taşocağı açılmak istendiği sorusuna henüz bir cevap verilmiş değil!


Türkiye’nin gözü İkizdere’ye çevrilmişken ne şirket yetkililerinden, ne  siyasi yetkililerden, ne de kaymakamlık, Valilik gibi idari mercilerden yeterince hiçbir açıklama yapılmış değil..

Olayların üzerinden on gün geçtikten sonra yalnızca (şu ana kadar sesi çıkmayan) Akparti İkizdere ilçe başkanı tarafından bir kişisel paylaşım yapılmış. 


Adeta, birçok yerde olduğu gibi insanları iknaya ihtiyaç duymadan, ‘kim ne tepki gösterirse göstersin devletin gücüyle alınan kararları uygularız’ anlayışı burada da kendini gösteriyor.


İkizdere, doğa cenneti yerlerimizden biri, bölgemizi korumak görevi hepimizin görevi. Ancak, yeterli yatırım olmaması halinde göçler başlıyor diye durmadan bu durumdan şikayetçi olan da bizleriz.

Bu da bir başka gerçek.


Yollar, köprüler, dolgular, her tür inşaat vs.için taşa ihtiyaç var. O nedenle bölgede taşocakları kaçınılmaz..
Ancak, taşocakları için uygun yerleri seçmekte elbette titizlik göstermek gerek.


Bugüne kadar açılmış taşocaklarından arda kalan tablolar oldukça rahatsız edici. Buralarda işler bittiğinde hiçbir rehabilitasyon çalışması yapılmış değil. Devlet bu konuda üzerine düşeni yapmadığı için bu yönde verilen sözlere güven duyulmuyor.


Bölge halkına gelince: Nice ormanlık alan çaylık yapmak için seve seve yok edildi..

Güzelim sahillerin yol ve dolguyla yok edilmesine seyirci kalındı. Şehirlerdeki doku tahrip edildi, yerleşim merkezleri yeşilden arındırılmış şekilde beton yığını haline geldi. 


Bütün bunlara göz yumduğumuz için şimdi gösterilen tepkilerin kışkırtma olduğu iddialarıyla karşı karşıyayız.


Velhasıl bu günlerde bölgemizde yaşananlar her yönüyle düşündürücü.


Çevreye duyarsızlığımız ve idarecilerin aymazlığı devam ederse üzülerek belirtmeli ki; ne yıkımların sonu gelir, ne de istismarların.!


Hiçbir şeyi elimize yüzümüze bulaştırmadan, düzgün bir şekilde yapamayacak mıyız?


Bölgemizin bu şekilde gündeme getirilmesinin hangimize, ne yararı var?

Kaynak: () - Adnan ONAY Editör:
Etiketler: RİZE’NİN, BU, ŞEKİİLDE, GÜNDEME, GELMESİNİN, KİME, NE, YARARI, VAR?,
Yorumlar
Haber Yazılımı