Rize'nin Gözbebeği. Buradan Seslenmek istiyorum.
Haber
01 Mayıs 2019 - Çarşamba 10:35 Bu haber 18777 kez okundu
 
Rize'nin Gözbebeği. Buradan Seslenmek istiyorum.
Rize Haberi
Rize'nin Gözbebeği. Buradan Seslenmek istiyorum.

Çaykur hiç bir yıl, bu kampanya açılış dönemi kadar, sivil toplum örgütlerinin, komşu illerdeki yetkililerinin, sokaklardaki üreticilerin gündemine girmemişti. Neler oluyor ?  Çaykur, ilimizin göz bebeğidir. Bölgemizde bir algı oluşturulmaya çalışılıyor nedeni nedir? Tarim'in ülkemizde ihmal edildiği gündemde iken, ilimizin göz bebeği kurumu masalara yatırıp, alt üst komisyonlar kurularak bir nevi Caykur'un yetkililerini sadece  temsiliyet noktasına taşıyacak oluşumlarda bulunmak neyin nesi? 
               
Şayet, komisyonlar, kurullar sivil toplum örgütleri tarafından kurulacaksa, memleketimizde üretilen çay belli, tüketilen çay da , kim veya kimler bu ülkeye kaçak çay sokuyorsa onları araştırılması için komisyonlar kurun. veya olmazsa olmazı olan  özel sektör fabrikaları kuru çay maliyetlerinden dolayı zor durumda olabilir, komisyonlar kurularak Tarim Bakanıyla ve Reisi Cumhura bu sıkıntılar aktarılabilir. Çay sezonu zorlu geçecek algısı yaparak, zaten sıkıntılı günler yaşayan ülkemiz, ilimizi dahada sıkıntılı hale getirmeyiniz.    

Sayın Caykur Gn. Müdürüme de sesleniyorum:
                 
Sayın Müdürüm, malumunuzdur ki, Rizeli ne sporda, ne siyaset de, ne tarlada, ne kahvede hiç bir yerde ortak bir noktada buluşmaz, buluşamamıştır. Tek sizin genel müdürlüğünüz için bu il kenetlenmiştir. Hal böyle iken, bu ilde bu denli sevilirken, sokakta söylenenlerin doğruluğu var ise, yandı bu üreticiler.  1980 ihtilalinin kampanyasını  aratmayacak bir sezon dönemi geçirilecek demektir. Tabiiki de, çay sepetlerini, torbalarını eksperler açtırmalı, açtırmalı da, yine malumunuz istenilen cay kalitesini kontenjan uygulayarak nasıl üreticiden beklersiniz. Evet, cay zamanında hasat edilmediğinden lif oranı fazla çıkıyor doğrudur, bu üreticinin suçumu.  Veya Tarım il müdürlüğü yetkilileri denetimini iyi yapmadıklarından EKSRAT ile çöp cayı karıştırıp hatırı sayılı çayın piyasaya sürülmesi üreticinin suçu mu?  EksperlereFabrika Müdürlerine, Kısım amirlerine talimatlar verilerek alımlar konusunda sıkıştırmalar yapılacağı konuşuluyor, bu konuda bu ilin ortak sevgisini kazanan siz Yusuf Ziya ALİM olarak bir açıklama yapmanızı bekliyoruz.  Bu sevdayı boşa çıkarmayınız. Merkez köylere bakıp da sakın ola talimatlar vermeyiniz, Yukarı Durak , Küçükçayır, Kayabaşı, Levent köyü, Derbent köyü, Kaptanpaşa köylerinde yaşayan yurttaşların sadece tek geçim Kaynağı Çay tarımı olduğunu lütfen zihninizden çıkarmayınız.
 
Sayın Müdürüm, Didi soğuk içeceğinin üretimi, tüketimi konusunda doyurucu açıklama yaptığınız gibi, Kuru Çay için, depolardaki kuru çay stokunu, yıllık çay satışınızı, bayilerin isimlerini ve hangi illerde bayilik var olduğu konusunda geniş bir açıklama yapmanızı bekliyoruz. Her halde devlet sırrı değil bu isteklerimiz.
                    
Sayın müdürüm, ilimizde kentsel dönüşüm yapılacak sınırlar belli, fakat bu dönüşüm Çaykur Genel Müdürlüğünü ve sosyal tesislerini kapsıyor mu ?  Komşu il sivil toplum örgütleri Çay ve Çay kurumunu çok dillerine dolamaya başladı, olur ya, bu kentsel dönüşümden dolayı bir kuş  gibi uçmasın Çaykur  ilimizden. 
       
SAYGILARIMLA    

Bayram Arif TURAN
Kaynak: Editör:
Etiketler: Rize'nin, Gözbebeği., Buradan, Seslenmek, istiyorum.,
Yorumlar
Haber Yazılımı