RİZE VE BÖLGEDEKİ HEMŞEHRİLERİMİZE HİZMET VERMENİN GURUNUNU YAŞIYORUZ
Haber
29 Aralık 2021 - Çarşamba 16:21 Bu haber 5405 kez okundu
 
RİZE VE BÖLGEDEKİ HEMŞEHRİLERİMİZE HİZMET VERMENİN GURUNUNU YAŞIYORUZ
Rize Haberi
RİZE VE BÖLGEDEKİ HEMŞEHRİLERİMİZE HİZMET VERMENİN GURUNUNU YAŞIYORUZ

RİZENİNSESİ.NET'E  ÖZEL AÇIKLAMALAR


Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş. (Çoruh EDAŞ) Genel Müdürü Ömer KANDEMİR RizeninSesi Haber Sitrsi Müdürümüz Bayram Arif TURAN'ın sorularıı yanııtladı

ÇORUH Elektrik Dağıtım A.Ş Genel merkezinde gerçekleşn ropörtajda KANDEMİR Çorul Elektikle ilgili tüm merak edilenleri  verdiği samimi cevaplarla Rize ve Türkiye  kamuoyu ile paylaştı.


İŞTE O ROPÖRTAJIN TAMAMI 
 

B.ARİF TURAN : Sizleri tanıyabilir miyiz?


Ömer KANDEMİR:  Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü mezunuyum. Profesyonel iş hayatıma Kurtsan İlaçları A.Ş.’de başlamam akabinde Aksa Jeneratör’de Mali İşler Direktörü olarak görev almış bulunmaktayım. Çoruh EDAŞ Genel Müdürü olarak iş hayatıma devam etmekteyim.


B.ARİF TURAN : Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş. (Çoruh EDAŞ) kuruluş sürecini paylaşabilir misiniz?


Ömer KANDEMİR:  Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun 07.06.2010 tarih ve 2010/36 sayılı kararı ile TEDAŞ’ın Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş. deki 100 hissesinin hisse devri yöntemi ile satılmasına karar verilmiş, 30.09.2010 tarihi itibariyle de Hisse Satış Sözleşmesi imzalanmış olup 01.10.2010 tarihi itibariyle de fiili devir gerçekleşmiştir. Elektrik dağıtım hizmetlerinin özelleştirme süreci kapsamında 30 Eylül 2010 tarihinden itibaren Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzon illerinde hizmet vermek üzere Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş. adı altında yaklaşık 1,5 milyon abonemize kesintisiz enerji arzı ve yüksek kalitede dağıtım hizmeti sunmaktayız. Şirketimiz, dağıtım bölgesinde yer alan 5 ilden Artvin’de 9, Giresun’da 16, Gümüşhane’de 6, Rize’de 12, Trabzon’da 18 olmak üzere toplam 61 ilçede faaliyet göstermektedir.


B.ARİF TURAN : Dağıtım Şirketi ve tedarik şirketi arasındaki fark tam olarak bilinmiyor. Tüketici hangi konuya dağıtım şirketinin hangisine tedarik şirketinin bakacağından emin olamıyor. Dağıtım şirketi ve tedarik şirketinin görev alanları nelerdir?


Ömer KANDEMİR:  Dağıtım şirketi ve tedarik şirketi ayrı tüzel kişilikler olmakla birlikte görev alanları da farklıdır. Şöyle ki; elektrik hatlarının yapımı, arıza, bakım-onarım işlemleri, sayaç okuma, değişim, açma ve kesme çalışmaları, aydınlatma talepleri, kaçak ve usulsüz elektrik kullanımının tespiti, lisanslı/lisansız elektrik üretim başvurusu dağıtım şirketinin görev alanında iken abonelik – sözleşme işlemleri, fatura işlemleri ve tahsilatı, borç kaynaklı enerji kesintisi, güvence bedeli iadesi gibi tüketici ile abonelik düzeyindeki tüm süreçler tedarik şirketinin görev alanında yer almaktadır.


B.ARİF TURAN : Güncel çalışan sayınızı paylaşabilir misiniz?


Ömer KANDEMİR:  Devir döneminde yaklaşık 700 civarında çalışanımız vardı. 2021 yılı Aralık ayı itibari 1.451 çalışanımızla yola devam ederken her geçen gün büyüyen, dinamik bir kadromuz var.


B.ARİF TURAN : Çalışanlarınıza eğitim, seminer vb. gelişim desteklerinde bulunuyor musunuz?


Ömer KANDEMİR:  Eğitim ve gelişim süreçlerinin günümüzde hızla dijitalleşmesine paralel olarak, Şirketimiz nezdinde yeni nesil dijital eğitim platformu geliştirdik. Bu platform kapsamında tüm iş gruplarımıza özel, kişisel ve mesleki gelişime yönelik sürekli güncellenen içerikler yayınlanmaktayız. Platformumuz Android ve IOS cihazlarına uyumlu olup çalışanlarımız istedikleri zaman eğitimlerden yararlanabiliyorlar. Ayrıca çalışanlarımıza mesleki gelişimlerini destekleyici ve tamamlayıcı eğitimler veriyoruz. Mesleki yeterlilik eğitimleri, Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri (EKAT) eğitimi, afet acil durum eğitimleri, yüksekte çalışma, güvenli sürüş, yol güvenliği ve trafik kuralları eğitimi, entegre yönetim sistemleri ve farkındalık eğitimleri, sıfır atık yönetimi ve uygulama eğitimi başlıca eğitimlerimiz arasında bulunmakta olup 2021 yılında çalışanlarımızın aldığı toplam eğitim süresi ise 45.994 saattir.

 

B.ARİF TURAN : Çalışanlarınızın başarılarını takip ediyor, görev değişiklikleri, terfi gibi değişiklikler yapıyor musunuz?


Ömer KANDEMİR:  Şirketimiz, dinamik bir kadrodan oluşmakla birlikte imza atılan büyük başarılarımızı nitelikli insan kaynağımıza borçluyuz. Verimlilik esasında kaliteli hizmet ve çözüm odaklı sürdürülebilir çalışmalarla hedefimize ilerliyoruz. İnsan ve yetenek yönetimi günümüz insan kaynaklarının en önemli konusu. Şirket kültürümüz ve insan kaynakları politikalarımızda başarıyı takdir etme, ödüllendirme, çalışan mutluluğu ve memnuniyeti önceliğimizdir. Çalışanlarımızın gerek çalışmaları gerekse motivasyon ve performans dengesi sürekli takip edilmektedir. Ayın çalışanı uygulamamızla her ay bir çalışanımız ya da ekibimiz ödüllendirilmektedir. Ayrıca her yıl, yılın enleri başlığı altında yılın farkındalığı yüksek çalışanları belirlenir ve ödül töreni yapılır. Yöneticilerimizin takibinde, insan kaynakları ekibimizin yönetiminde yıl içerisinde terfiler ve görev değişiklikleri yapılmaktadır. 


B.ARİF TURAN : Rize ilimizde kaç tane ilçe yöneticiliğiniz mevcut?


Ömer KANDEMİR:  Rize ilimize 11 ilçe yöneticiliğimizle hizmet veriyoruz. Hemşin ilçemiz, Pazar ilçemize yakınlığı sebebiyle Pazar ilçemizden yönetilmektedir.


B.ARİF TURAN : Kaç araçla hizmet veriyorsunuz?


Ömer KANDEMİR:  93 araçla hizmet vermekteyiz.

 

B.ARİF TURAN : Rize ilimize kaç noktadan enerji verilmektedir?


Ömer KANDEMİR:  Rize il merkezimiz, Rize Trafo Merkezi, İyidere Trafo Merkezi ve Çayeli Trafo Merkezi olmak üzere 3 farklı trafo merkezinden enerjilendirilmektedir.


B.ARİF TURAN : Alternatif besleme hatlarınız var mıdır?


Ömer KANDEMİR:  Rize Merkez, Çayeli, Kalkandere ve İyidere ilçelerimiz 3 farklı trafo merkezinden, Ardeşen, Derepazarı, İkizdere ve Pazar ilçelerimiz 2 farklı trafo merkezinden alternatif beslenebilmektedir. Çamlıhemşin, Fındıklı, Güneysu ve Hemşin ilçelerinde dağıtım şebekesinden kısmi ringler yapılarak alternatif enerji çözümleri üretilmektedir.


B.ARİF TURAN : Rize ilimizdeki aydınlatma ve trafo sayısını paylaşabilir misiniz?


Ömer KANDEMİR:  Rize ilimize 98.485 adet armatür, 2.417 trafo ile hizmet vermekteyiz. 2.417 trafonun 1.770 âdeti Şirketimize, 647 âdeti özel abonelerimize aittir.


B.ARİF TURAN : Rize ilimizde açık ve kapalı kablo dahil iletken mesafesini belirtebilir misiniz?


Ömer KANDEMİR:  Rize ilimizde hat uzunluğumuz 7.817 kilometre alçak gerilim, 2.062 kilometre orta gerilim olmak üzere toplam 9.876 kilometredir. Şirketimize ait 7.065 kilometre alçak gerilim havai hattın yaklaşık 90’ı kapalı kablodur.


B.ARİF TURAN : Özelleşme sonrası ilimize yapılan toplam yatırım tutarı nedir?


Ömer KANDEMİR:  2011 – 2020 yılları arasında Rize ilimize 336.029.403,73 TL yatırım yapılmıştır. 2021 yılı planlanan yatırım tutarımız 51.697.154,78 TL’dir.


B.ARİF TURAN : Yatırım yaparken baz aldığınız kriterler nelerdir?


Ömer KANDEMİR:  Yeni enerji taleplerinin karşılanması için genişleme ve kapasite artışları, kesintisiz ve kaliteli enerji tedariki sağlanması adına yenilemeler, teknik kayıpların azaltılması için gerilim dönüşümü çalışmaları, kesintisiz enerji tedarikinin sağlanması adına alternatif besleme sağlayacak ring şebekeler, aydınlatma ve teknolojik yatırımlar, kamu kurum ve kuruluşları ve 3. şahısların yer değişikliği talepleri yatırım çalışmalarımızın temel dinamiklerini oluşturmaktadır.


B.ARİF TURAN : Kamulaştırma yapıyor musunuz, yapılan kamulaştırmalar kimin adına yapılmaktadır?


Ömer KANDEMİR:  Evet, yatırım programları kapsamında tesis edilen dağıtım envanterleri güzergahında kalan taşınmazlara ilişkin olarak 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’nun 19. maddesi ve 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince kamulaştırma ve irtifak hakkı işlemleri Şirketimiz tarafından yürütülmekte olup Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) adına tescil işlemleri yapılmaktadır.


B.ARİF TURAN : Çalışmalarınızı ve yatırımlarınızı hangi devlet mekanizması denetlemektedir?


Ömer KANDEMİR:  Şirketimizin faaliyetleri her yıl Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ve ETKB tarafından denetlenmektedir. Ayrıca, kalite yönetim sistemleri, iş güvenliği, çevre ve tüketici memnuniyeti yönetim sistemlerimiz her yıl bağımsız bir kuruluş tarafından denetlenir. Çevre İl Müdürlükleri tarafından sahalarımız, Çalışma Bakanlığı tarafından ise çalışanlarımızın iş sağlığı ve güvenliği konusunda denetimler yapılmaktadır.


B.ARİF TURAN : Arızalar Şirketinize nasıl bildiriliyor, arıza kayıtlarını tutuyor musunuz?


Ömer KANDEMİR:  Tüketicilerimiz talep, öneri ve şikayetlerini 186 Arıza, İhbar ve Çözüm Merkezi ile www.coruhedas.com.tr resmi internet adresimiz ve tüketici mobil uygulamamız üzerinden bizlere iletebilmektedir. Şirketimize ulaşan başvurular kayıt altına alınarak standart cevap süresi içerisinde sonuçlandırılmaktadır.


B.ARİF TURAN : Rize Merkez Küçükçayır, İkizdere Ballıdere, Çayeli Ormancık, Fındıklı Aslandere, Pazar Handağı Köyü, Çamlıhemşin Kale, Hemşin Levent Köylerinin uzak olmasından dolayı arıza ihbarı geldiğinde, kışın kardan veya herhangi bir heyelandan dolayı yollar kapandığında, yollar açılana kadar arızayı bekletiyor musunuz, arızaya nasıl müdahale ediyorsunuz?


Ömer KANDEMİR:  Belirtilen lokasyonlarda veya farklı yüksek rakıma sahip bölgelerimizde de kesintisiz enerji tedariki için çalışmalarımıza 7/24 devam etmekteyiz. Ulaşımda aksamalar yaşanması durumunda ekiplerimiz yaya olarak da arızalara müdahale etmektedir. Sorumluluk bölgemizde son yaşanan sel felaketlerinde en hızlı şekilde enerji arzını sağlayarak kamu kurumlarından ve vatandaşlarımızdan takdir topladık. Arızaya müdahalede teknolojiyi üst sevide kullanıyoruz. Çağrı merkezimize gelen arıza çağrıları sahadaki en uygun ekibin tabletlerine yönlendirilerek hızlıca müdahale sağlıyoruz.


B.ARİF TURAN : Tüketici ev yapacak direk engeli oluyor, herhangi bir direğin sebepsiz yerini değiştirmek istiyor veya ev yaptı direk iletkenlere emniyet mesafesine aykırılık oluşturdu. Bu konuda tüketici, Şirketinize müracaatta nasıl bir yol izlemeli?


Ömer KANDEMİR:  Tüketicimiz için direğin engel bir durum oluşturduğu veya emniyet sorunu yaşandığı durumlarda, ilgili mevzuat maddelerinde belirtilmiş olan şartların sağlanması halinde ve TEDAŞ tarafından belirlenen usul ve esaslara göre direk yer değişiklikleri gerçekleştirilebilmektedir. Söz konusu değişiklik taleplerinin Şirketimize iletilmesi ile birlikte işleyecek olan süreç ve talebin kabul görebilmesi adına var olması gereken şartlar ilgili mevzuat kapsamında detaylı şekilde açıklanmaktadır. Talebin gerekçesi, şebekenin sağlığı, kamulaştırma gibi birçok durum ve koşul incelenmek suretiyle ilgili mevzuat kapsamında süreç işletilmektedir. Sebepsiz yer değişikliği taleplerinde de gerekli usul ve esaslar belirtilerek tüketici yazılı olarak bilgilendirilmektedir. Tüketicilerimiz, direk yer değişikliği için 186 Arıza, İhbar ve Çözüm Merkezimizi arayabilir, bağlı bulunduğu ilçe yöneticiliğine ya da il müdürlüğüne yazılı başvuruda bulunabilirler.

 

B.ARİF TURAN : Rize ilimizin kayıp – kaçak oranı nedir?


Ömer KANDEMİR:  Bölgemizde kayıp kaçak oranı, EPDK’nın 2020 yılı için hedef kayıp enerji seviyesi olan 8,22’nin altında 7,33 olarak gerçekleşmiştir. Rize ilimizde bu oran 2020 yılında 5,02’dir.


B.ARİF TURAN : Refah seviyesinin yüksekliği elektrik tüketimi ile orantılıdır. Rize'de tüketim oranı nedir?


Ömer KANDEMİR:  2020 yılı verilerine göre Rize ilimizdeki 259.618 abonemizin toplam tüketim miktarı 745.630,566 kWh. Rize ilimizde abone başına düşen tüketim miktarı 2.872 kWh. Tüketim detaylarına bakıldığında mesken abone sayımız 214.827, tüketim miktarı 264.000.110 kWh, abone başına tüketim miktarı 1.229 kWh. Ticarethane abone sayımız 41.239, tüketim miktarı 212.709.235 kWh, abone başına tüketim miktarı 5.158 kWh. Sanayi abone sayımız 306, tüketim miktarı 218.428.414 kWh, abone başına tüketim miktarı 713.818 kWh. Genel aydınlatma abone sayımız 3.246, tüketim miktarı 50.492.807 kWh, abone başına düşen tüketim miktarı 25.986 kWh.


B.ARİF TURAN : Tüketicilerin, trafo bulunan yerin yakınlarındaki barakasına, teleferiğine elektrik bağlatma talepleri oluyor. Enerjinin sağlıklı şekilde tüketilmesi için bu taleplerin hesaplaması var mı?


Ömer KANDEMİR:  Elektrik almak için başvuru yapacak olan tüketicimiz, öncelikle yapısına/binasına ait bir iç tesisat projesi çizdirmelidir. Bu proje ile birlikte yapısının imar yönünden kullanımına izin verildiğine dair belgesi ile Şirketimize başvuru yapması gerekmektedir. Başvuruya istinaden Şirketimiz ilgili birimlerince teknik yönden proje incelenmekte ve gerekli şartların sağlanması halinde onaylanmaktadır. Onaylanan proje ile birlikte tüketicimizin kaliteli ve kesintisiz şekilde enerji kullanabileceği şebeke yapısı incelenir. Bu incelemede teknik hesaplamalar yapılır. Bahsedildiği gibi enerjiyi alacağı trafonun şebeke uzunluğu hesaplamalarda dikkate alınmakta ve bunun bir sınır değeri bulunmaktadır. Buna etki eden faktörler; talep edilen güç değeri ve mesafenin uzunluğudur. En önemli sonucu ise gerilim düşümü oluşmamasıdır.


B.ARİF TURAN : Yeni abonelerinizden, abonelik işlemleri için birden fazla yeni işlem yapmasını istiyorsunuz. Bu işlemleri tek kaleme düşüremez misiniz, bu düzenlemeleri siz mi istiyorsunuz yoksa kanun koyucu mu?


Ömer KANDEMİR:  Dağıtım şirketlerinin tüm faaliyetlerini düzenleyen EPDK’dır. Yayımlanan Elektrik Piyasası Kanunu ve ilgili yönetmeliklere göre iş ve işlemlerimizi gerçekleştirmekteyiz. Kanun ve yönetmeliklere göre başvuru sırasında asgari bilgi ve belgeler istenilmektedir. Yönetmelikte yazdığı üzere dağıtım şirketi gerekli gördüğü durumda ilave belge/belgeler talep edebilir. Alınan başvurular, yönetmeliklerde belirtilen süreler içinde değerlendirilir ve olumlu/olumsuz olacak şekilde sonuçlandırılır. Tüm bu işlemler mevcut durumda fiziksel ortamda yapılmakta olup Şirketimizin dijital dönüşüm projesi kapsamında web ortamına taşınacak ve tüketicilerimize ofise gelmeden günün herhangi bir saatinde başvuru yapma imkanı sunulacaktır. İlk defa enerji talebinde bulunacak kişiler öncelikle Şirketimizle bağlantı anlaşması yapmak durumundadır. Bu süreç uzun değildir. Mevzuattaki evraklar ile başvurulması ve enerji talebinde bulunulan yerin yine mevzuatta tanımlanmış yer olması durumunda vatandaşımız bürokratik bir süreç yaşamamaktadır. Dağıtım şirketi tarafındaki işlemlerin bitirilmesi akabinde ise görevli tedarik şirketinde de abonelik işlemlerinin yaptırılması gerekmektedir.


B.ARİF TURAN : Çalışmalarınızda yararlandığınız teknolojiler ve Ar-Ge çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?


Ömer KANDEMİR:  Çoruh EDAŞ olarak, dağıtım bölgemizde sürdürülebilir ve kaliteli enerji arzı sağlamak için bir yandan şebekeyi yenilemek ve iyileştirmek bir yandan da geleceğin şebekesini oluşturmak için yenilikçi çalışmalar sürdürmekteyiz. Elektrik dağıtımında dünya standartlarında bir hizmet kalitesi sunma hedefiyle gerçekleştirdiğimiz tüm projelerde teknolojiden etkin şekilde faydalanıyoruz. Dijital dönüşüm programı kapsamında iki yıllık bir yol haritası oluşturarak sorumluluk bölgelerimizde yer alan tüm illerde Kesinti Yönetim Sistemi (OMS) iyileştirme ve geliştirme çalışmalarımız tamamlanmıştır. Uzaktan İzleme ve Kontrol Sistemi (SCADA), Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS), Otomatik Sayaç Okuma Sistemi (OSOS), Müşteri Bilgi Sistemi (MBS) ve Çağrı Merkezi ile entegre bir şekilde çalışan OMS sayesinde, planlı ve plansız tüm kesintilerden etkilenen aboneler otomatik olarak kayıt altına alınmaktadır. Çoruh EDAŞ olarak kullandığımız mobil iş gücü uygulamasını hem tasarım hem de içerik yönünden tamamen yenileyerek zenginleştirdik. Ayrıca, geliştirdiğimiz mobil uygulamamız tüketicilerimizin hizmetine sunulmuştur. Tüketicilerimizin, tüketici mobil uygulamamızla planlı ve plansız kesintilerden anında haberdar olmasını sağlarken, aynı zamanda talep, öneri ve şikayetlerini uygulama üzerinden iletebilmelerini sağladık. Projelerimiz kapsamında, Çoruh EDAŞ liderliğinde VAN ve GDZ EDAŞ elektrik dağıtım şirketlerinin paydaşlığında yeni başlayan proje ile orta gerilim seviyesinde en çok arıza yaşanan noktalardaki arıza sebeplerinin belirlenmesiyle, röle ayar ve koordinasyon çalışmaları yapılarak en uygun koruma ayarlarının gerçekleştirilmesini sağlayacak bir uygulama geliştirilecektir. Yine, Çoruh EDAŞ liderliğinde ve Fırat EDAŞ paydaşlığında yeni başlayan proje ile dağıtım şebekemizde belirlenen şebeke ekipmanlarında (kablo, trafo, kesici, parafudr) kullanılacak sensörler yardımıyla akım, gerilim, sıcaklık, kısmi deşarj, nem. vb. gibi veriler izlenerek arızalara sebep olan temel koşulların araştırılması ve bu ekipmanların ömrünü gösteren sağlık indeksi algoritması geliştirilecektir. Ayrıca, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB) ve EPDK desteği ile Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) koordinatörlüğünde yürütülen HASAT Faz-2 Projesi kapsamında Çoruh, Yeşilırmak ve ADM EDAŞ bölgelerinde genel aydınlatmada enerji verimliliği konusu çalışılmaktadır. EPDK desteği ve ELDER koordinatörlüğünde, tüm elektrik dağıtım şirketlerinin katılımı ile hayata geçirilen MASS projesi, haberleşme protokolünden modemine, farklı kullanıcı gruplarına göre sayaçların oluşturulmasına kısaca, yerli ve Milli Akıllı Sayaç Sisteminin tüm bileşenleriyle birlikte geliştirilmesini hedeflemektedir. Tüm paydaşlar ile birlikte belirlenen kriterlere uygun üretilecek prototipler ve gerçekleştirilecek pilot uygulamaların ölçüm, analiz ve raporlamaları proje kapsamında olup, ülke geneli uygulama birlikteliğinin sağlanması, tarifeye etkisinin belirlenmesi ve uygulamaların yaygınlaştırılması hedeflemektedir. Proje kapsamında, Çoruh EDAŞ bölgemizde ise RF haberleşmeli sayaçların pilot uygulaması yapılacaktır.


B.ARİF TURAN : Rize ilinde iş kazası oluyor mu, bu konuda iş güvenliği eğitimi veriyor musunuz?


Ömer KANDEMİR:  Tüm faaliyetlerini insana hizmeti odağına alan bir yaklaşımla ve sorumlu bir kurumsal vatandaş olma bilinciyle sürdüren Çoruh EDAŞ, iş sağlığı ve güvenliği politikasını da bu doğrultuda insana ve içinde yaşadığı çevreye duyulan saygıya dayandırmaktadır. Şirketimiz elektrik dağıtım faaliyetlerini yürütürken “önce çalışanın sağlığı ve güvenliği” prensibi ile gerekli tüm önlemleri almaktadır. 2021 yılında yüklenicilerimizle birlikte 2.778 çalışanımızla hizmet veriyoruz ve ölümlü iş kazası yaşamadık. İş kazalarının yaşanmaması için 6331 sayılı yasa gereği  her yıl her bir çalışanımıza 16 saat temel iş güvenliği eğitimleri verilmektedir. İşe başlayan her bir çalışanımızı TEDAŞ’ın eğitim merkezine göndererek elektrikle ilgili teknik ve iş güvenliği eğitimlerini aldırmaktayız. Mesleki eğitim adı altında çalışanlarımıza teknik eğitimlerle birlikte ağaç kesme boylama, kaynakçılık eğitimleri verilmektedir. Çalışanlarımızın birçoğu ilkyardımcıdır. Ayrıca, Şirketimizden iş alan yüklenicilerimizde işe başlamadan yasa gereği tüm kontrolleri yapılır ve teknik eğitimleri tamamladıktan sonra işe başı yaptırılır.


B.ARİF TURAN : Rizeli tüketicilerinize aynı zamanda hemşehrilerinize mesajınız var mı?


Ömer KANDEMİR:  1980’li yılların başında üniversite okumak için Rize’den ayrıldım. Yıllar sonra tekrar memleketime hizmet veren bu şirketin yöneticisi olmak insana daha da büyük sorumluluk yüklüyor. Bu sorumlulukla hizmet kalitemizi her gün arttırıyoruz. Hemşehrilerimize laik olmak için tüm imkanlarımızı kullanıyoruz. Tüm coğrafyamızda en kaliteli enerjiyi sağlamak için gece gündüz, kar kış demeden çalışıyoruz. Bu gayretimizi takdir eden insanlarımız bize güç veriyor, bizi daha da motive ediyor. Sizlerin manevi desteği, her zaman yanımızda biliyoruz. Ekiplerimizle bu çalışma azmini ve şeklini gösteriyoruz. Bu bilinçle hizmetinizde olduğumuzu bilmenizi istiyoruz.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: RİZE, VE, BÖLGEDEKİ, HEMŞEHRİLERİMİZE, HİZMET, VERMENİN, GURUNUNU, YAŞIYORUZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı