Rize’ye son derece zarar verdiklerinin farkında değiller.
Haber
05 Aralık 2019 - Perşembe 23:31
 
Rize’ye son derece zarar verdiklerinin farkında değiller.
Rize Haberi
Rize’ye son derece zarar verdiklerinin farkında değiller.

HASTANE NEYİMİZE


Rize’de yeni bir hastane/sağlık kompleksi yapılması konusu uzun  zamandır tartışılan bir konu. Birçok kişi bu konuda onca şey söyledi, yazıp, çizdi.


Bu süreçte iktidar şehir hastanesi yapılacak illeri tespit ediyor, her şehrin talebi karşılanmazken bu yönde Rize’ye yeşil ışık yakılıyordu.


Konuyu tartışanların içinde yer almaktan kaçındım.


Konuyla ilgili bugüne dek özel bir yazı yazmamanın nedeni tartışmanın kendi mecrasının dışına çıkmış olmasıydı.


Şimdilerde neden değinme ihtiyacı duyduğuma gelince:


Önce şunu belirteyim; Bir kere ben de gelir garantili yap-işlet-devret modeline sıcak bakmıyordum. Yap-İşlet-Devret modeliyle ülkeye önemli yatırımlar kazandırılmış olsa da Şehir Hastanelerinin bir ayağının hasta garantisine dayanmasını doğru bulmuyordum.


Sonunda iktidar bu konuda geri adım attı ve bundan böyle yapılacak Şehir Hastanelerinin, genel bütçeyle yapılacağını açıkladı.


Bu önemli kararın ardından Şehir Hastanesi için ısrarlı taleplerde bulunan Trabzon Ak parti siyasetçileri iyi bir performansla, kamuoyu gücünü de arkalarına alarak Trabzon’a Şehir Hastanesi yapılmasını Sağlık Bakanlığının 2020 bütçe planlamasına dâhil ettirdiler.


Akyazı’da stadyuma yakın dolgu üzerindeki 400 dönüm alan üzerinde yapılacak olan 900 yataklı Trabzon Şehir Hastanesi için muhtemelen kısa bir süre sonra ihaleye çıkılacak. Trabzon siyasetinin hedefi bu hastanenin çok kısa sürede başlayıp, bitirilmesi.


Yaşanan gelişmeler üzerine bende bir yazı yazarak, Rize Siyasetinin de bu yönde çalışmalar yapabilmesi ve Rize’ye beş yıldızlı otel konforundaki Şehir Hastanelerinden birinin kazandırılması için kamuoyunun desteğinin önemine vurgu yapmak istedim.


Bu konudaki yazımda, önce tartışmaların bir boyutunu içeren konu olan, yer konusuna değindim. Ve dedim ki; Şehir Hastanesi merkeze yakın olmalı. Zira şehir dışında yapılan bir büyük hastane atıl kalır. Hastalar, hasta yakınları her şeyden önce donanımlı hastanelerin yakınlarında, kolayca ulaşabilecekleri düzayak bir yerde olmalarını istiyorlar. Rize gibi düz ve geniş arazisi kıt bir yerde Şehir Hastanesi için ihtiyaç duyulan büyüklükte yer bulmak neredeyse imkânsız olduğu için, eğer uygun bir yer yoksa Trabzon’da olduğu gibi bizde bu hastaneyi deniz dolgusu üzerinde yapabiliriz dedim. Artık günümüzde deniz dolgusu üzerinde her tür sağlam, modern binalar yapılabiliyor. Zaten birçok ilde, birçok bina da deniz dolgusu üzerinde yapılmış durumda. Bunu söyleyince, yazdığımı okumayan veya okuyup anlamayan birileri ortaya çıktı. Bunların bazıları (Rize hastanelerinin ameliyathanelerinin yerlerinden habersiz şekilde), dolgu üzerindeki hastanenin bodrum katlarının su alacağından bahsedip deniz dolgusunda hastane olmaz dedi.


TRABZON ŞEHİR HASTANESİ

 


Teknolojiyi asgari bir asır geriden takip eden birine dünya örneklerini sıralamak, ameliyathanelerin bodrumda olmasının zorunlu olmadığını anlatmak elbette zor.  Şunu da söyleyeyim;  Bir zamanlar deniz olan yerlerin şimdilerde kara parçası olması bir yana, sağlam yapmadıktan sonra (yeni otoparkta olduğu gibi) inşaatı dolgusuz yerde de yapsan içine su girer.


Bir başka gariplik ise mevcut hastanelerin üzerinden  Şehir Hastanesinin gereksizliğinin ispatlanmaya kalkışılmasıydı. Rize’nin sağlık alanında önemli bir yere gelmesi için çok daha büyük ve donanımlı sağlık kompleksine ihtiyaç olduğunu belirttim diye bazı kişiler hemen, mevcut Hastanelerin boş olduğunu veya doktorsuzluktan, personelsizlikten, cihaz arızalarından çalışamaz durumda olduğunu, Şehir Hastanesi yapılması yerine bu sorunların giderilmesine bakılsın dediler.


Mevcut sağlık kuruluşlarının içinde bulunduğu durumun ne olduğunu tam olarak bilmiyorum. İşin doğrusunun ne olduğunu açıklayacak olanlar elbet bizler değil, yetkililerdir. Herhalde Rize’de bunlara cevap verecek yetkililer vardır!


Ancak, sanki benim  Şehir Hastanesinin yapılmasını istememden  mevcut hastanelerdeki aksaklıkların, eksikliklerin giderilmesine karşıymışım gibi bir sonuç çıkaranların bazıları nedense araya Prof. Şaban Şimşek’in ismini sokmaya özen gösterdiler.


Okuduğunu anlamadıkları gibi ne yazdıklarını da bilmeyen bu tipler, bir yandan  “mevcut hastaneler yeterlidir, hatta boştur” deyip, sonrasında göz doktoru R.T.E Tıp Fakültesi eski dekanı  Prof. Şaban Şimşek’in yapmak istediği projeden dem vurmaları ne anlama geliyor anlamış değilim! İyi de bu ham proje  de yeni bir hastane, yeni bir sağlık kompleksi değil miydi?


Ben önceki yazımda, bu konuda da düşüncemi  yazdım. “Bu proje kesinlikle Şehir Hastanesiyle eşdeğer değildi, eğer Şehir Hastanesi söz konusuysa onu tercih etmeli, eğer Şehir Hastanesi yapılmazsa da o zaman Araştırma Hastanesini büyütecek bir proje hayata geçirilmeli, zira zaman önemli” dedim.


Prof. Şimşek’in Araştırma Hastanesini büyütme yönündeki düşüncesine vaktiyle bizlerde sıcak bakıp, bu yöndeki açıklamalarını ekranlarımıza taşımıştık. Ancak, yetkililer Şimşek’in maketleştirip Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da sunduğu projeyi yetersiz bulup, Rize için mega bir sağlık yatırımı olan Şehir Hastanesi yapma yönünde karar açıklayınca bizlerde tartışmanın noktalanmasını Rize’nin yararı için gerekli görmüştük.


Şunu söylemeliyim; Şehir Hastanesine karşı çıkanlar Rize’ye son derece zarar verdiklerinin farkında değiller. Veya farkındalar da birilerinin borazanlığını yapma adına ilimize zarar veriyorlar..


Düşünebiliyor musunuz? Devlet, talep edip baskı kuran birçok ili atlayıp,  ilimizde modern bir sağlık kompleksi yapacak ama bunlar “bir an evvel yapılsın” diye çaba sarf etmek yerine, yapılmasın diye kampanya başlatıyorlar. Yazıp, çizdikleriyle kamuoyunun aklını karıştırdıkları gibi siyasete de olumsuz malzeme sunuyorlar.


Sonra da ilimizi başka illerle karşılaştırıp, neden yeteri kadar hizmet alamadığımızı sorguluyorlar.


Yatırıma karşı olanın, başka illere yapılan yatırımlar üzerinden eleştiri yapmaya hakkı var mı?


Fazla değil, birkaç yıl sonra da Trabzon Şehir Hastanesini örnek verir böyleleri…

 

Kaynak: () - Adnan ONAY Editör:
Etiketler: Rize’ye, son, derece, zarar, verdiklerinin, farkında, değiller.,
Yorumlar
Haber Yazılımı