RİZELİ KUZENLER SOKAKTA ESNAFLIĞA BAŞLADI
Haber
25 Haziran 2022 - Cumartesi 10:30
 
RİZELİ KUZENLER SOKAKTA ESNAFLIĞA BAŞLADI
Rize Haberi
RİZELİ KUZENLER SOKAKTA ESNAFLIĞA BAŞLADI

RİZE’de Elif Mina (8), Muhammet Ali (8) ve Atabey Ali Yıldız (6) isimli kuzenler, esnaf babalarının teşvikleriyle sokakta açtıkları ve 'Şen ortaklar bakkaliyesi' adını verdikleri tezgahta çikolata, şeker, bisküvi satıyor.

 

Kentte okulların tatil olmasının ardından kuzenler Elif Mina, Muhammet Ali ve Atabey Ali Yıldız esnaf babalarının teşvikleriyle Kuyumcular Sokağı'nda tezgah açtı. Çocuklar, babalarına ait iş yerinin önünde açtıkları ve 'Şen ortaklar bakkaliyesi’ adını verdikleri tezgahta çikolata, şeker, bisküvi satıyor. Vatandaşlarda tezgahtan alış veriş yaparak çocuklara destek oluyor. Kuzenler günün sonunda kazandıkları parayı aralarında eşit şekilde bölüşüyor. ‘PARAMIZI KAZANIYORUZ’ İlkokul 3'üncü sınıf öğrencisi Elif Mina Yıldız, "Kuzenlerimle birlikte bu tezgahın adını ‘Şen ortaklar’ koyduk. Ortaklar olarak çok iyi anlaşıyoruz. Birimiz kasaya bakıyoruz, birimiz müşterilerin poşetlerini hazırlıyoruz. Çok zevk alıyoruz. Paramızı kazanıyoruz. Sonunda paramızı bölüşüyoruz herkes kendi istediğini alıyor. Bu işi yapmasaydık yaz tatilinde evde oturup tabletle, telefonla internette olacaktık" dedi. ‘

 

ORTAKLARIMLA ÇOK GÜZEL ANLAŞIYORUZ’ Muhammet Ali Yıldız ise çok keyif aldıklarını belirterek, "Bize bu fikri verdiler, getirdiğimiz çikolata, şeker bisküvileri burada satıyoruz. Mallarımız bitince amcamla beraber gidip yeni ürünler alıyoruz. Ortaklarımla çok güzel anlaşıyoruz, hiç problem yok" ifadelerini kullandı.

 

‘ÇOK KEYİFLİ ZAMAN GEÇİRİYORUZ’

 

Atabey Ali Yıldız da herkesin bir görev dağılımı olduğunu ifade ederek, “Benim buradaki görevim fiyatları söylemek, müşteriye poşet vermek. Sabah camiye gidiyoruz, öğlede buraya gelip tezgahımızı açıyoruz. Çok keyifli zaman geçiriyoruz, bizleri görenlerde mutlu oluyor. Yanımıza gelerek ‘aferin’ diyorlar" dedi.

 

‘GELENEĞİ YAŞATMAYA ÇALIŞIYORUZ’

 

Atabey Ali’nin babası Mehmet Akif Yıldız, “Bu fikir yeni ortaya çıkmış bir fikir değil. Biz 3 erkek kardeşiz, bizleri de babamız böyle yetiştirdi. Bu aslında bir ahilik geleneğidir. Hem ticarete hem de hayata bir adım atıyorlar. Çocuklar için eğlenceli bir şey. Böyle bir şey yapmasaydık yaz tatillerini tablet, bilgisayar, internetle geçireceklerdi. Aslında hem onları bu makinelerden kurtarmak hem de hayatı biraz öğretmek istedik. Bugün önceki günler gibi değil, çocuklarımız ne isterse alıyoruz, almaya çalışıyoruz. Bu da tatminsizlik doğuruyor. Kendileri para kazanıp istedikleri, sevdikleri bir şeyi alınca biraz daha kıymet biliyorlar. Babamız da kardeşlerimle bize küçükken tezgah kurdu. Sokakta simit, etek sattık. Bu geleneği yaşatmaya çalışıyoruz. Dedeleri onlara ‘Şen ortaklar’ dedi, bende bakkaliyesini ekledim. Herkes seviyor onları, gelip başlarını okşayıp, alışveriş yapıyorlar. Güzel bir şey oldu, bizde onlar adına mutlu oluyoruz” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: RİZELİ, KUZENLER, SOKAKTA, ESNAFLIĞA, BAŞLADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı