RİZELİ REİS VEFALIDIR. GEREĞİNİ YAPACAKTIR
Haber
03 Kasım 2020 - Salı 14:11 Bu haber 2620 kez okundu
 
RİZELİ REİS VEFALIDIR. GEREĞİNİ YAPACAKTIR
Rize Haberi
RİZELİ REİS VEFALIDIR. GEREĞİNİ YAPACAKTIR

Rize’de kampanya başladı..  Her Rizelinin vefa borcudur..


Merhum Mesut Yılmaz’ın eski danışmanlarından Gazeteci Osman Yazıcı Yazdı..


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mesut Bey’in ismini verecek ve tüm Rizelilerin duygularına tercüman olacak...


Eski başbakan Mesut Yılmaz’ın siyasi hayatı boyunca Rizeli ve Rize hep birinci özelliği olmuştu.


Bütün Rizeli, yapılmakta olan Rize havaalanı’nın adının Ahmet Mesut Yılmaz olarak verilmesini Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan bekliyor ve istiyor.


Rizeli “Reis vefalıdır. Gereğini yapacaktır.”


Ahmet Mesut Yılmaz Havaalanı..


Bütün Rizelileri kenetleyen Hamsi-Kavak hikâyesi


Merhum,9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türk siyasi yaşamının efsane ismi, en önemli aktörlerindendi. Mekânı Cennet olsun


Turgut Özal, Süleyman Demirel, Bülent Ecevit, Necmettin Erbakan, Mesut Yılmaz, Türk siyasal tarihinin efsane liderleri ve siyasetçileri idiler. Hepsini yakından tanıyan birisi olarak, tümüne rahmet diliyorum..


Gazeteci Fatih Sultan Kart yazdığı gibi…


Süleyman Demirel, 1991 seçimlerinde Rize’de. Bir “ espri” patlattı.


“Eğer Hamsi kavağa çıkarsa, ANAP’ ta iktidar olacak.”


Hamsi ,Rizelinin kafasını karıştırdı.


Demirel ne demek istiyor ki  …”Rize’den başbakan çıkmaz.”


Rizeli kızdı:” Nasıl çıkmaz mış?” Ve cevabını sandıkta vermiş.


ANAP… Yüzde 47.


DYP… Yüzde 19.


Hamsi kavağa değil, Ay’a çıkmış..”Hamsi-kavak hikayesi Demirel’e pahalıya patlamıştı..


O söz benim için de çok anlamlıdır. O dönemde, Yazı İşleri Müdürü olarak görev yaptığım Karadeniz Gazetesi’ de “ Hamsiyi kavağa çıkarmak, her Rizelinin şeref borcudur” manşetini atmıştım. Seçimlerden sonra da gazeteden kovulmama neden olmuştu..


Uzun hikaye… Özetin özeti. Rizeliyi kızdırmaya gelmez..Kenetlenir,birleşir..Dün Mesut Yılmaz’ın bugün; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın etrafında kenetlidir..


*


Geçen hafta vefat eden, Rizeli başbakan Mesut Yılmaz, siyasi hayatı boyunca Rizeli ve Rize o’nun hep birinci özelliği oldu.


Her dönem Rize’den aday oldu. Milletvekilliği, Bakanlığı ve Başbakanlığı döneminde Rize’ye yatırımlar oldu. Her Rizeli’nin gönlünde taht kurdu.


Mesut Bey, bağımsız milletvekilliğine adaylığını açıkladığı,2007 yılında, Rize meydanında söylediği gibi:


Şu siyasette, benim kadar siyasetin zorluğunu çeken başka insan azdır. Belki benden çok çeken Rahmetli Menderes vardır. Seçim kaybetmeyi yaşadım. Yüce Divan’a gitmeyi yasadım. İhanetin her türlüsünü yaşadım. Ben siyaseti bıraktım, Rizeli beni bırakmadı. Nerede beni görseler “”Rizeliyiz, seninleyiz” dediler. Rizeli beni hiç unutmadı”.


Rizeli Mesut Yılmaz’ı hiç unutmadı ve unutmayacak..


Rizelinin tarihi bir sorumluluğu daha var.1991 yılında siyasi görüşlerini bırakıp, hamsiyi kavağa nasıl çıkardılar ise, yapılmakta olan Rize Havaalanına Ahmet Mesut Yılmaz ismi verilmesi için kenetlenmeli.


Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere, milletvekilleri,  yerel siyasetçiler,bürokratlar,sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri, ve her Rizelinin  Mesut Bey’e olan vefa ve gönül borcudur.


*


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mesut Bey ile olan hemşeri ilişkilerin hep dostane olmuştur. Mesut Bey’in gerek oğlunun ölümünde, gerekse hastalığında ailece; çok yakından ilgilendiğini, bütün Rizeli biliyor.


Bir Rizeli Cumhurbaşkanı olarak, Rizelilerin gönlünde taht kuran,  merhum Rizeli eski başbakanın adını yaşatacağını ve Rize’de yapılmakta olan havaalanına Ahmet Mesut Yılmaz adını vereceğini tahmin ediyor ve her Rizeli gibi bende umuyorum.


Her zaman söylerim, Karadeniz Türkiye’nin çimentosudur. Çalışkan, vatanperver, onurlu ve gururlu insanlardır Karadenizliler. Haksızlığa izin vermedi, teröre bulaşmadı. Hem dinine bağlı, hem cumhuriyetine sevdalıdır. Demokrasi içinde hep lider yetiştirdi. Cumhurbaşkanı, Başbakan, Meclis Başkanı çıkardı. Hasan Saka; Karadenizli ilk Başbakandı. Daha sonra Mesut Yılmaz, şimdi de Recep Tayyip Erdoğan.


Tayyip Bey,İktidarı kullanma mahareti olan muktedir olan bir lider.. Sadece sayısal olarak iktidarda değil, muktedir olduğu için de iktidarda. Bazılarının yazdığı çizdiği gibi tek başına iktidarda olmanın gücü değil. Yüzde 20 oy alıp muhalefette de olsaydı böyle davranırdı Erdoğan. O, bulunduğu konumun kudretini kullanabilecek karakterde birisi.


Sokaktaki vatandaşa yakın, çocukları sevebilen, öpen, yakınlarının cenazesinde tabutu omzuna alan, samimi iradeyi gösterebilen gösterebiliyor. Mesut Bey’in cenaze törenindeki yürek acısı göz damlalarına yansıdığı gördük


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mesut Bey’in ismini verecek ve tüm Rizelilerin duygularına tercüman olacak...

 

Kaynak: () - Osman YAZICI Editör:
Etiketler: RİZELİ, REİS, VEFALIDIR., GEREĞİNİ, YAPACAKTIR,
Yorumlar
Haber Yazılımı