RİZELİ VEKİL RİZE'DEKİ TARTIŞMAYI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI. VİDEO
Haber
27 Nisan 2021 - Salı 17:12 Bu haber 5540 kez okundu
 
RİZELİ VEKİL RİZE'DEKİ TARTIŞMAYI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI. VİDEO
Siyaset Haberi
RİZELİ VEKİL RİZE'DEKİ TARTIŞMAYI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI. VİDEO

HDP'nin RİZELİ  İzmir Milletvekili ve Çevre Komisyonu Üyesi Murat Çepni, 27-04-2021 tarihinde Meclis Genel Kurulunda gündem dışı söz alarak, Rize İkizdere taş ocağı projesi üzerine bir konuşma yaptı


İŞTE ÇEPNİ'NİN MECLİS KONUŞMASI


Buradan tüm Türkiye'ye seslenmek istiyorum: Rize İkizdere'de bir doğa katliamı yaşanıyor, Rize İkizdere'de orman katliamı yaşanıyor, Rize İkizdere'de halk açlığa mahkûm edilmek isteniyor, Rize İkizdere insansızlaştırılmaya çalışılıyor; bu katliama tüm Türkiye ses vermelidir, karşı durmalıdır.

    
Değerli arkadaşlar, bakın, burası İkizdere Vadisi'nin yan kolu Eskencidere Vadisi. Buraya taş ocağı yapılmak isteniyor; bu bölgeye, bu dağa taş ocağı yapılmak isteniyor. Eskencidere, bakın, burası muhteşem bir coğrafya, muhteşem bir dere; insanların burada oturduğu, yemek yediği, su içtiği, içme suyu olarak kullandığı muhteşem bir coğrafya.

    
Evet, bakın, arkadaşlar, yine, bunlar Eskencidere Vadisi'nde "deli bal" denilen balın üretildiği kovanlar. Eskencidere Vadisi aynı zamanda bir bal vadisi ve yöre halkının çok yoğunlukla ürettiği bir bal; burası, arkadaşlar. Evet, işte, şimdi, 2023 hedeflerine dozerlerle, yıka yıka yürüyen AKP'nin taş ocağı saldırısına karşı direnen köylüler, analar, bacılar; buyurun, işte böyle.

    
Değerli arkadaşlar, işte bu taş ocağı projesinin yarattığı yıkım; daha kepçenin çalışmaya başladığı ilk elden o derenin geldiği hâl, bu hâl değerli arkadaşlar. Bu dere yok olacak. Evet, derenin ilk günlerden geldiği hâl; su ortadan kalktı, bulandı ve kirlendi ve içilmez hâle geldi.

    
Evet, Rize İkizdere'de Eskencidere Vadisi'nde, Cengiz Holdingin yapacağı limana taş üretmek için bir taş ocağı projesi var. Bu taş ocağı projesi Eskencidere Vadisi'ni, bir bütün olarak İkizdere'yi yok edecek. Eskencidere Vadisi çay üretimi yapılan bir vadi. Bu vadi, bal üretimi yapılan bir vadi. Bu vadi, köyün içme suyunun geldiği bir vadi. Burası aynı zamanda muazzam bir güzelliğe sahip, turistik bir alan. Burası aynı zamanda insanların yaşam alanı, yüzyıllık evlerin olduğu bir alan ama gözünü bu ülkenin taşına toprağına dikmiş, ranttan gözü dönmüş, kârdan başka hiçbir şey görmeyen, düşünmeyen AKP iktidarının hedefi altında.

    
Şimdi, iki aydır süren bir direniş var, bir nöbet eylemi var. Şimdi de bir haftadır kepçeler buraya girmiş ve burada çalışmaya başlamışlar. Bir haftadır köylüler burada sokağa çıkma yasağına rağmen direniyorlar. Dağlardan, taşlardan gelerek, yaşlılar oruçlu hâlde burada dozerin çalışmasını engellemeye çalışıyorlar. Pazar günü bu insanlara saldırı oldu, 6 insan, 6 köylü gözaltına alındı. "Darbe" dediler, "darbe" dediler ve bu insanlar yetmezmiş gibi bunlara para cezası yazıldı, bunları ifadeye çağrıldılar. Evet, Ethone ve Pakurum köylerinin yaşam alanı yok edilmeye çalışılıyor. Bu taş ocağı orada yapılabilirse, yapılırsa bu köyler oradan taşınmak zorundalar, başka bunun hiçbir yolu ve yöntemi yok.

    
Halk feryat ediyor, halk sesini duyurmaya çalışıyor fakat karşısında jandarmadan başka kimse yok. Bir ordu neredeyse oraya dikilmiş durumda, bir ordu orada köylülerin feryadını engellemeye ve abluka altına aldıkları dozerin çalışmasını sağlamaya çalışılıyor. Gözleri kulakları kör olmuş durumda, sağır durumda o dozeri koruyorlar. Bunlar sözüm ona devletin askerleri ama bunlar Cengiz İnşaat'ın, şirketin askerlerine dönüşmüş durumdalar. Bu feryat, bu isyan, bu halkın isyanı bu biçimde zorla bastırılmaya çalışılıyor.

    
Değerli arkadaşlar, gaz sıkıldı, göz altına alındı. Bu zulüm, bu iktidarın, bu halka yaptığı bu zulüm hesapsız kalmayacaktır. Rize İkizdere'de bu katliama dur diyelim, halkın çığlığına kulak verelim ve bir taleplerini burada iletmek istiyorum değerli arkadaşlar. İkizdereliler bir çağrı yapıyorlar, özellikle Karadenizli vekillere ama daha da özellikle AKP'li ve MHP'li vekillere şunu söylüyorlar: Gelin, buraya. Buraya gelin, bu zulmü görün.


Bu projeyi burada görün. Neye "evet" dediğinizi burada görün, bize nasıl bir saldırı içinde olduğunuzu burada görün. Evet, cesaretiniz varsa, şirketten korkmuyorsanız ya da ondan izin alarak, icazet alarak buyurun İkizdere'ye gidelim. Ben İkizdereliyim ve bir haftadır oradaydım, orada köylülerle beraber direniyoruz ve buradan Türkiye'ye bir kez daha çağrı yapıyorum; ekoloji örgütlerine, onurunu satmamış, iradesini satmamış tüm halkımıza çağrı yapıyorum: İkizdere'deki sese kulak verin, bu taş ocağını hep birlikte ortadan kaldıralım. Ve orada direnen, gece gündüz dağları taşları aşarak direnmeye çalışan köylülere, hemşehrilerime buradan bir kez daha en derin sevgi ve saygılarımı iletiyorum. Onların direnişi önünde hiçbir rant iktidarı kalamaz. Direnenler mutlaka kazanacaktır. Ey Rizeliler, ey İkizdereliler; bu zulüm iktidarına, bu rant iktidarına dur demeyi siz başaracaksanız.

   
Teşekkür ediyorum.    Sizleri selamlıyorum.

Kaynak: Editör:
Etiketler: RİZELİ, VEKİL, RİZE'DEKİ, TARTIŞMAYI, MECLİS, GÜNDEMİNE, TAŞIDI., VİDEO,
Yorumlar
Haber Yazılımı